Pivovary a minipivovar v Prachaticích

První písemně doložená zmínka o měšťanském vaření piva v Prachaticích pochází z roku 1379. Tehdy bylo město majetkem Vyšehradské kapituly.

Zlatá (nebo také Solná) stezka přinesla Prachaticím bohatství a rozvoj.

Roku 1436 byly Prachatice prohlášeny za královské město, dostávaly se však až do 17. století často do zástavy věřitelům Koruny.

Zásadně historii města ovlivnila téměř stoletá správa rodem Rožmberků, kteří zde také založili okolo poloviny 16. století pivovar v místě tzv. Bartošova mlýna.

Snad z obavy před růstem panského pivovarnictví se měšťané tehdy rozhodli soustředit produkci piva do jednoho provozu. Jako místo nového měšťanského pivovaru byl zvolen patricijský dům uprostřed východní strany náměstí. Podle jednoho z dávných vlastníků nese dodnes označení „Rumpálův.“ Pivovar zde podle pramenů oficiálně vznikl roku 1569.

Po 30. leté válce přišel úpadek města, jež ztratilo královské výsady a stalo se pouze poddanským.
Ve městě byly sice i nadále dva pivovarské provozy, ale ten vrchnostenský (v majetku rodu Eggenbergů, poté od roku 1719 Schwarzenberský) postupně získával předstih, jak produkcí, tak modernizacemi. Měšťané mohli své pivo šenkovat pouze ve městě.

Při velkém požáru města v roce 1832 zčásti vyhořel také měšťanský pivovar na náměstí. Ležácký sklep byl následně přesunut mimo městské jádro.

Panský podnik postupně přestával být pro vrchnost dostatečně perspektivní, Schwarzenbergové soustředili výrobu piva do jiných provozů, zejména do Vimperku či Protivína. Produkce podniku se pohybovala pod 2 000 hl ročně.
V průběhu 19. století se při vaření piva začala v měšťanském pivovaru zavádět technologie spodního kvašení. Pivovar stísněný okolní zástavbou však přestával vyhovovat.
Nový areál vznikal na přelomu 60. a 70. let 19. století v bezprostřední blízkosti města, za Píseckou branou. Vyvěral zde navíc přírodní pramen vody.

Nový, nicméně stále ruční provoz vyrobil 8-9 000 hl piva za rok a bojoval s konkurencí okolních pivovarů (např. nový Měšťanský v nedalekých Volarech od roku 1879).

V roce 1899 Schwarzenberský pivovar postihl velký požár a výroba piva byla ukončena. Podnikaví Schwarzenbergové budovy přestavěli na sklady a stáčírnu svého piva, které sem začali vozit hlavně z Protivína po železnici.

Čtěte také:  Pivní vtipy

Měšťanský pivovar byl postupně strojně modernizován, avšak žádný velký boom, tak jak ho známe u jiných nových průmyslových pivovarů z konce 19. století, se v Prachaticích nekonal. Nejvyšší výroby v Prachaticích dosáhli v hospodářském roce 1903/04 – 9 876 hl. Pivovar nikdy hranici výstavu 10 tisíc hl nepřekonal.

Možná svůj vliv měla i národnostní otázka, neboť Prachatice byly tenkráte ryze německým městem a v severním okolí zase převládalo české obyvatelstvo.

Po 2. světové válce je vysídleno zdejší německé obyvatelstvo, město se vylidňuje a hospodářsky upadá. To se odráží i na pivovaru, který byl po všech historických útrapách nakonec centrálními plánovači vyhodnocen jako neperspektivní a roku 1949 byl v něm ukončen provoz.

Prachatická radnice nabízela v březnu 2005 k prodeji tři budovy bývalého knížecího pivovaru. Chátrající památkově chráněné objekty u městského stadionu a plaveckého bazénu potřebovaly opravy. Poslední roky byly ale opuštěné. Město nemělo peníze na obnovu celého areálu.

V červenci 2021 jevil areál známky příprav chystané rekonstrukce.

Čtěte také:  Setkání s minipivovary - Mazák, Křikloun

Budovy Měšťanského pivovaru v roce 2021 stály a byly komerčně využívány.

Výroba piva se do Prachatic vrátila od srpna roku 2015. V ulici Horní v historickém centru začal fungovat Pivovar Prachatice. Šlo o splněný sen dvou pivovarských nadšenců.

Martin Šejna a Michal Piloušek začali o výrobě svého piva přemýšlet už v roce 2011. Následně v létě roku 2012 absolvovali kurz vaření piva v Pacovském minipivovaru. Hned na podzim téhož roku na chalupě v Kratušíně uvařili svou první domácí várku.

Během pravidelných výletů navštěvovali minipivovary po celé České republice. Zajímali se o provoz minipivovarů, jejich ekonomiku a receptury.

Posléze na klasické pivovarnické technologii v českobudějovickém minipivovaru Krajinská 27 začali vařit pivo pro svou nově otevřenou hospůdku U Lachtana, přímo na prachatickém Velkém náměstí.

A potom nemohlo následovat již nic jiného, než založení vlastního minipivovaru.

Dne 5.8. 2015 zahájili zkušební provoz v krásném interiéru domu v historickém centru Prachatic.

Začali „klasickou“ jedenáctkou a dvanáctkou. Dne 16. 10. 2015 byl naražen tank zbrusu nového piva, polotmavé třináctky.
Následně začaly vznikat i „exotičtější“ svrchně kvašená piva. Například dne 11. 3. 2016 byla slavnostně naražena nová IPA 13 %. Dne 1. 4. 2016 oznámili novinku na čepu – 14 % svrchně kvašený speciál English Red Ale. Dne 11. 7. 2016 byl naražen 12 % Honey Ale. Od konce července 2016 čepovali – Pšeničný speciál Schreiner 11. Dne 3. 8. 2016 se na pípy vrátil letní Rumpál Ale 11 %.

Dne 3. 9. 2018 došlo ke změně majitelů společnosti Pivovar Prachatice, a.s. V následujících dnech se usilovně pracovalo na nezbytných technických a provozních inovacích včetně dostavby penzionu v Pivovaru Prachatice.

Minipivovar přečkal dobu pandemické uzavírky a znovu přivítal hosty jak do hostince, tak do penzionu. Pivo si můžete dopřát jak v moderní restauraci, tak ve středověkém vnitrobloku. Prachatický chmelový mok jde ochutnat i v nedaleké Hospůdce U Lachtana.

You may also like...