Pivní plechovky
Plechovka je nejmladším pivním obalem. Nápojová plechovka byla vynalezena v USA v roce 1930. Plechovka poté procházela řadou zkoušek a přísných testů. První pivo v plechovkách začala roku 1935 zkušebně prodávat americká firma Krueger Beer z Newarku v New Jersey.
V roce 1935 se malý pivovar Felinfoel Brewery Co. v Llanelli ve Walesu stal prvním evropským pivovarem prodávajícím toto nové nápojové balení na starém kontinentě. Díky obrovskému úspěchu zažil trh s plechovkami prudký rozvoj. Slabým místem byl dlouho systém otevírání plechovky. V roce 1964 byl proto představen trhací uzávěr, který se stal dalším podstatným vývojovým bodem zvyšujícím pohodlí spotřebitelů.
V padesátých letech se plechovka s pivem skládala ze tří částí: z pájeného těla a dolního a horního dna. První plechovky ze dvou dílů (válcová nádobka + horní víčko s odtrhávacím uzávěrem) se na trhu objevily v roce 1974. V roce 1951 vážila plechovka 83 gramů, ale kolem roku 1974 se její hmotnost snížila na pouhých 38 gramů. Dnešní plechovka vyráběná z pocínovaného ocelového plechu o objemu 0,33 l váží jen 13,4 gramů.
V Československu se novodobá pivní plechovka poprvé objevila na začátku 90. let. Jedním z prvních výrobců, který začal stáčet pivo do plechu, byl v roce 1992 Plzeňský Prazdroj. Čeští pivaři známí svou konzervativností však zůstávají věrni lahvovému pivu a jen malá část z nich si kupuje svůj oblíbený nápoj v plechovce. Nízká obliba plechovkového piva mezi Čechy rovněž souvisí s jeho vyšší cenou.
Plechovkové pivo se na celkovém tuzemském prodeji baleného piva, včetně sudového, podílí jen zhruba dvěma až třemi procenty. Naproti tomu ve Švédsku činí podíl plechovek 75 procent, v Británii 69 procent, Irsku 65 procent a v Polsku a Maďarsku mají pivní plechovky podíl 47 procent.
Prodej plechovek s pivem a nápoji loni přitom v Evropě vzrostl zhruba o deset procent na rekordních 50,2 miliardy kusů. Plechovky jsou oblíbené na cesty a jejich prodej roste v časech zejména letních, ale i zimních dovolených. Spotřebitelé na tomto obalu oceňují nízkou hmotnost, skladovatelnost, možnost rychlého vychlazení díky tenkým stěnám i operativnost konzumace.
Plechovka patří mezi nejhorší způsoby balení nápojů z hlediska ekologie, jelikož systém tříděného sběru plechovek není v ČR prakticky vůbec rozšířený. Lidé se těchto obalů nemají jak ekologicky zbavit.