Akciový pivovar Jevíčko

 

   fotogalerie

   etikety

   lokace v Hist.mapě

Čtěte také:  Pivovar Lukavec
Historie:sortiment piva před uzavřením:
Gevík 10 % (světlé výčepní; alk.: 4,0 %; plněno do 0,5 l lahví a sudů)
Gevík 12 % (světlý ležák; alk.: 5,0 %; plněno do 0,5 l lahví a sudů)
Jevík (sladový nealkoholický nápoj; plněno do 0,5 l pivních lahví)

dřívější názvy jevičských piv:
Jevičský světlý ležák 12o
10o výčepní světlé
11o světlý ležák

Pivovar byl založen v roce 1895 jako Akciový pivovar Jevíčko. Vyhláškou ministryně výživy ze dne 3. července 1948 o znárodnění některých průmyslových a jiných výrobních podniků a závodů v oboru potravinářském podle § 1, odst. 3 zákona ze dne 28. dubna 1948, č. 115 Sb., o znárodnění dalších průmyslových a jiných výrobních podniků a závodů v oboru potravinářském byl dnem 1. ledna 1948 znárodněn „Akciový pivovar se sladovnou v Jevíčku“, Jevíčko (okr. Mor.Třebová) (akciová společnost).
Východočeské pivovary uzavřely jevíčský podnik v roce 1987 a předaly jej tamnímu zemědělskému družstvu. To se pokoušelo pivovar opravit, ale nakonec jej prodalo dvěma někdejším emigrantům. Podnikatelé sice do pivovaru investovali zhruba dvacet milionů korun, vybudovali plynovou kotelnu a zrekonstruovali varnu, ale na dokončení obnovy zanedbaného závodu jim další peníze scházely. Udělali téměř vše potřebné vyjma stáčecí linky. Firma se však kvůli nesplácení úvěru ocitla v konkurzu. Pivovar si zhruba v roce 1997 pronajal další podnikatel – společnost Pivovar Jevíčko s.r.o.. Vyráběl v něm kromě desítky a dvanáctky Gevík také nealkoholický nápoj ze sladu, chmele a hroznového cukru Jevík, ale podnik po několika měsících zase opustil. V roce 1999 koupila pivovar firma Knížecí pivovar a.s. Lanškroun, která ho chtěla opět spustit. Výroba piva Zlatý Beran (převedeno z Lanškrouna) měla být zahájena v druhé polovině roku 1999, avšak plán se nezdařil a tak na jaře 2000 už dochází k prodeji technologie. V roce 2001 byla vlastníkem pivovaru v Jevíčku společnost Ergo spol. s r.o. Chornice, (Trnavská 50, 569 42 Chornice). Tato společnost uvažovala výhledově do dvou let zprovoznit výrobu piva a v roce 2001 prováděla v prostorách pivovaru sladování ječmene.
Pokus o znovuoživení historického pivovaru, který v centru Malé Hané stojí více než sto let, se podařil firmě ERGO z Chornic. Vařit se v pivovaru přestalo v osmdesátých letech, postupně byla zastavena veškerá produkce. Uskutečnit záměry společnosti nebylo jednoduché, neboť za léta, kdy byl pivovar opuštěn, objekty značně zchátraly a část technologického zařízení ztratila funkčnost nebo zmizela úplně. V plánech zatím nefiguruje vaření piva, neboť konkurence na trhu je příliš vysoká. „Rozhodli jsme se pro výrobu nealkoholických nápojů a sladování. První měsíce naší produkce ukazují, že jsme schopni zásobovat prakticky celý region Jevíčska a některé blízké obce sousedního blanenského okresu. Rovněž kapacita pro sladování je plně využita a slad vyrábíme jak pro domácí, tak i zahraniční odběratele,“ řekl zástupce společnosti ERGO Václav Popelka. Oživení pivovaru znamená aktuálně asi deset pracovních příležitostí, postupně přibudou další. Provozovatelé plánují revitalizaci pivovarského parku, který by měl sloužit pro pořádání kulturně společenských akcí.

V říjnu 2002 areálem pivovaru zavoněla slivovice. Provozovatel pivovaru se totiž rozhodl využít obřích van na kvašení ovocného šrotu a následně výrobu v kraji tolik populární pálenky. Ostrý provoz byl být zahájen počátkem listopadu 2002.

V areálu pivovaru v Jevíčku na jaře 2005 společnost Ergo spol.s r.o. z Chornice provozovala kromě sladovny, která svým sladem zásobovala mnohé české i zahraniční pivovary, také Pivovarskou pálenici. Kromě lihovin z ovoce podnik produkoval i Originální pivní pálenku (alk.: 50 %), vyrobenou ze zde zkušebně uvařeného piva. Pálenice rovněž pro pivovar Černá Hora vyráběla z piva Kvasar lihovinu Monte Negro. Nepravidelně provoz dělal i pivní lihoviny pro jiné pivovary.