Uzené pivo Eden

Pivo s příchutí „kouře a tabáku“, jak se poeticky vyjádřil jeden z popularizátorů pivních stylů, je velmi staré. Původně tak totiž chutnala všechna piva, protože starověká metoda hvozdění, tedy sušení zeleného pivovarského sladu nad otevřeným ohněm, způsobovala, že všechny druhy sladů měly kouřové aroma, které se pak dostávalo i do piva.
Moderní „uzená piva“, německy „rauchbier“, jsou místní specialitou franckého města Bamberg a jeho okolí v severním Bavorsku. Nakuřovaná piva se samozřejmě vaří i mimo Bamberg, nejúspěšnějším a nejoceňovanějším nakuřovaným pivem je Smoked Porter z Aljašky.
Základem pro uzené (nakuřované) pivo je slad, který se i v moderní době suší nad kouřem ze dřeva (především bukového) či rašeliny. Výrobcem takového sladu je např. německá sladovna Weyermann, na Moravě je to sladovna Bruntál.
Uzené pivo uvařené v minipivovaru Eden v Bystřici se inspirovalo recepturami vzešlými z letitých zkušeností německých pivovarů. Ovšem doplněných zkušenostmi českých pivních domovarníků, kteří umí recepturu velkého pivovaru přizpůsobit malé varné dávce. Základním „fíglem“ je vhodná kombinace sladů, které dovolí vyniknout kouřovému aroma nakuřovaného ječmene.
Uzené pivo po uvaření a vykvašení zraje stejným způsobem jako pivo klasické, tedy nejméně 7 týdnů.
Vzhled, vůni a chuť budou moci návštěvníci posoudit na Slavnostech moravského uzeného 6.-7.2.2016, na 

které připravili uzený speciál o 12° síle.

 

 

 

 

 

 

You may also like...