Setkání s minipivovary – Kopřivnice, Štramberk, Ženklava

Setkání proběhlo poslední dubnový den v regionu vůkol železniční tratě vedoucí ze Studénky do Veřovic na severu Moravy. Pahorkatina se tady pomalu zvedá od lužních lesíků, mokřad a rybníků podél řeky Odry až k Veřovickým vrchům, tedy hřebeni Moravských Beskyd.
Podbeskydí, jak na moravské, tak na slezské straně, je četností minipivovarských provozů obdařeno velice bohatě. Pivní turista tu má možnost výběru.

Cílem setkání bylo okolí města Kopřivnice, kde si pivaři v dubnu 2018 užívali chmelového moku z varen tří minipivovarů.

Motoráček ze Studénky minul ostravské letiště u obce Mošnov a projel proti toku romantické říčky Lubiny historickým Příborem, kde se vrátily vzpomínky na minipivovárek v přízemních místnostech objektu restaurace Oáza a jeho Freudovo pivo.

Čtěte také:  Příběhy znovuzrozených pivovarů - Uhříněves

Minipivovar začal vařit pivo od ledna 2005. Neměl vlastní hospodu, světlý ležák Benjamínek 13° šlo ochutnat v některých z větších hostinců ve městě. Majitelem byl konstruktér a sládek v jedné osobě, příborský podnikatel Richard Lichtenberg. Bohužel v květnu 2008 se potvrdila informace o uzavření pivovaru. Provozovatel dal přednost jinému podnikání.

Kopřivnice je z Příboru doslova na dohled.

Město, vklíněné mezi vrchy Bílá hora (557 m) a Červený kámen (690 m), proslavila nejen v Čechách a na Moravě, tradiční výroba automobilů, později pouze nákladních. Areál automobilky Tatra zabírá snad třetinu Kopřivnice, zbytek tvoří starší či novější sídliště.

V roce 2014 podnikatel Libor Polehla začal přebudovávat bývalou prodejnu potravin, posléze železářství, v centru Kopřivnice na restaurační zařízení s minipivovarem. Dne 2. 4. 2015 byla na nové technologii uvařena první várka piva a 5. května téhož roku zde otevřeli nekuřáckou restauraci. Naleznete ji na ulici Štefánikově, pár kroků od kopřivnického Kauflandu.


Polivar lze zařadit do kategorie městských restauračních minipivovarů. Tento typ pohostinství je cílem nejen pivařů či pivních turistů, ale častěji hladových obyvatel lokality. Provozovatelé podobných podniků nesází pouze na kvalitní domácí pivo, ale kladou důraz na vysokou úroveň gastronomie.

K minipivovaru je vhodnější vystoupit z vlaku u cedule Kopřivnice-zastávka. Do půllitrů s logem Polivaru toho dne plnili piva Poležák světlá 12 (0,5 l za 31 Kč), polotmavá 11 a Vídeňská 13.


Během několika let provozu šlo v restauraci ochutnat kromě tradiční dvanáctky také různé speciály, např. 11° APA, Vídeňská 10°, Stout 14°, IPA 15°, Pale Ale 15°.

Název Polivar vznikl z oficiálního obchodního jména vlastnické společnosti – Libor Polehla – Poli. Místnost pohostinství má obdélníkový tvar s výčepem uprostřed a koutem s varními nádobami v rohu.

Hmatatelný důkaz o staré pivovarnické tradici v Kopřivnici byste hledali marně. Takže faktem je, že opravdové kopřivnické pivo uvařili otec a syn Vaňkovi až v roce 2004. Technologie minipivovaru byla umístěna v bývalém skladu Jednoty na okraji Kopřivnice.

Světlý ležák nesl název Lašský vulkán. Vlastní pohostinství s výčepem minipivovar neměl, kopřivnické pivo čepovali pouze v restauraci Žába v centru města.

Nedlouho po změně majitele bylo vaření piva v listopadu 2009 ukončeno. Technologie byla z Kopřivnice odstěhována.

Čtěte také:  Publikace Filipa Vrány: Pivovary v Novém Městě na Moravě

Příjemnou stezkou/cyklostezkou sídlištní zástavbou podél potoka Kopřivnička lze dojít ke kraji města Štramberk.

Zprvu vesnická domkářská zástavba se při výstupu do sedla mezi Bílou horou a vrchem Kotouč (511 m), mění na spleť úzkých křivolakých uliček, mnohdy značně strmých, s krásnými dřevěnicemi kolem. Štramberk s jeskyní Šipkou a věží Trúbou jako zbytkem gotického hradu je povinným cílem výletů za poznáním Moravskoslezského kraje.

Zdejší Městský pivovar se dá zařadit do teoretické kategorie „turistický“. Tedy byl postaven v místě vytíženém nikoliv místní pivařskou klientelou, nýbrž turistickou. Povětšinou komerční projekt bývá zaměřen na zviditelnění se v rámci skupiny pohostinských zařízení v lokalitě.


Slavnostní otevření Štramberského pivovaru proběhlo 21. května 2005 přesně v poledne. Vlajkovou lodí pivovaru byl při otevření světlý ležák plzeňského typu Trubač – název si v soutěži vybrali sami obyvatelé Štramberku. Druhým pivem, který v pivovaru vařili, byl The Troobacz – černý ležák typu stout ze čtyř druhů sladu.

V souvislosti se změnou provozovatele pivovárku se na čepu štramberské hospůdky začala pravidelně objevovat piva ze sesterských Kozlovic.

Štramberský pivovar nabídl na konci roku 2013 novinku, polotmavý speciál Ušák s příchutí místní cukrářské pochoutky – štramberských uší. V moku nechyběly chutě a vůně skořice, badyánu, hřebíčku, anýzu, nového koření ani zázvoru.


Na čepu posledního dubnového dne roku 2018 byl standardní Trubač světlá 11 (0,5 l za 33 Kč), Vojvoda světlá 12 a Malinová 12 z nedalekých Kozlovic. Nejde nezmínit členitost místností hospůdky a nevelké varné nádoby zapuštěné do stolu výčepu.

Obec Ženklava najdete na druhé straně torza kopce Kotouč. Ze štramberské strany se tváří jako zalesněný vrch, ze strany od Ženklavy je to vykousané vápencové torzo.

Ze Štramberku se sem můžete dostat vlakem, autobusem nebo pěšky. Pěší procházka vás vede od štramberského náměstí dolů, obejdete Kotouč zprava k retenční nádrži vápencového lomu, odkud je to k dolní části Ženklávy už kousek.

Vesnice se táhne severojižním směrem po obou stranách silnice vedoucí ze Štramberku do Veřovic v délce více než tři kilometry podél vodního toku Sedlnice. Pěšky doporučím použít spíše vedlejší uličku a vyhnout se frekventované silnici.

Obec Ženklava je dlouhá. Pivovar Zenke najdete v její horní části. Podnik byl založen 28. 10. 2017. Název Zenke byl přejat z názvu obce koncem 18. století.


Pivo tu vaří v klasické dvounádobové varně s olejovým ohřevem o objemu 10 hl. Šrotovnu umístili do prvního patra, tak aby našrotované zrno padalo přímo do varny. Pro separaci horkých kalů využívají samostatnou vířivou káď. Hlavní kvašení probíhá v nepřetlakových cylindricko-kónických tancích s vrchním otvorem pro sběr deky o objemu 10 hl a 20 hl. Pivo značky Zenke dokvášuje v duplexních stojatých ležáckých tancích.

Hospůdka je velice příjemná, z oken zahlédnete vrchol Velkého Javorníku ( 917 m) nad Frenštátem. Velká část technologie je součástí restaurace. Na čepu tehdá měli standardní sortiment pivovaru ve složení světlý ležák 12 (0,5 l za 33 Kč), polotmavý ležák, APA 13 (35 Kč) a IPA 14 (35 Kč).


Zenke bych zařadil do kategorie „vesnického“ minipivovaru. Bývá často dílem nadšenců a zaměřuje se na sousedskou pivařskou žízeň a nájezdy cykloturistů.