Letní setkání s minipivovary – Panský mlýn

Od 10. 7. 2015 rozšířila značky piv, nabízených v českých, moravských a slezských minipivovarech, světlá desítka s názvem Brtník.
V srpnu roku 2013 byl zahájen zkušební provoz Rybářské bašty v Panském mlýně v Opavě-Kylešovicích, oficiálně bylo pro veřejnost otevřeno na jaře roku 2015.

Čtěte také:  Spilka

Areál na počátku srpna 2015 tvořila zchátralá, právě rekonstruovaná budova mlýna, malý rybník a dřevěná budka bufetu se zastřešeným venkovním posezením. Vše ohraničuje za letitými stromy ukrytá řeka Moravice a tok mlýnského náhonu. Mají tu vlastně rybníčky dva – jeden malinký, chovný, druhý větší, určený pro rybolov návštěvníků. K dispozici je samozřejmě půjčovna prutů. Své děti můžete poslat na dětské hřiště s prolézačkami a lanovkou.

Hlavní aktivitou areálu je sportovní rybaření. Lovnými rybami jsou pstruh duhový a siven americký. Pro jejich lov si můžete vypůjčit prut či využít vlastní vybavení. Lidé si sem místo rybolovu spíše přijížděli pro čerstvé pstruhy, před očima vylovené a usmrcené.

Ryby přenášejí z chovného rybníčka do lovného. Zde se pak “ rybáři za úplatu“ snaží vylovit svého pstruha. Romantiku dobrodružného rybolovu spojenou se jménem Jakuba Vágnera tu nečekejte. V bufetu vám pečeného pstruha naservíruji i bez lovení za 35 Kč za 10 dg.

Místo je tak trochu „z ruky“. Městská část Kylešovice, kterou tvoří panelové sídliště a původní vesnická zástavba, leží na jihovýchodním okraji metropole českého Slezska. Panský mlýn je však ještě o kousek dále, až tam, kde řeka Moravice, po své desítky kilometrů dlouhé pouti ze svahů Hrubého Jeseníku a romanticky kaňonovitým údolím Nízkého Jeseníku, zklidňuje své čisté vody ve slezské nížině.

Autobusy s čísly 183 a 188 dojedete z centra Opavy na zastávku Kylešovice SÚS, poté podchodem podejdete silniční obchvat Opavy a příjemnou stezkou kolem řeky dorazíte až k Panskému mlýnu. Lokalita je určena spíše pro cyklisty nebo motorizované návštěvníky.

Budova mlýna, v níž je ukrytá technologie minipivovaru, byla směrem k návštěvnickému areálu zakrytá velkou plachtou s obrazem budoucího vzhledu. Za mlýnem celkovou atmosféru lokality dokreslovalo stádo koní pasoucí se na louce.

Čtěte také:  Pivovar Ryžovna

Světlá desítka Brtník se čepovala za 24 Kč, prémiový ležák Grizzly za 31 Kč. Pivo jsem pil ze sklenic s logem „gambrinus“, tácky zde mají již vlastní. Na jedné straně logo piva Brtník, na druhé logo dvanáctky. Technologie je umístěna v budově starého mlýna, kde se chystá i restaurace. Zdejší pivo tedy zatím ochutnáte pouze v občerstvení.

Dle facebookové stránky tu začali desítku nabízet 10. 7. 2015 a dvanáctku o týden později. Čepovat se má ve třech provozovnách: Panský mlýn, Tenis Centrum Opava a Plzeňský sklep na Lidické ulici.

Možná snad, že by si piva z Panského mlýny zasloužila vice místní názvy. Vždyť se dalo čerpat z blízkosti řeky Moravice, z podstaty starého mlýna či rybí přítomnosti……..


Poté, co jsme se rozpálenou Opavou propotili k centru, nedal se mlčky přejít nápad, navštívit minipivovar v obchodním centru Breda. Na čepu kromě standardní jedenáctky Opavský korbel měli i ochucený Rybízový ležák 11 a hlavně speciály ale Seattle a Oné Bull IPA. Obě pivní dobroty opravdu poctivé a výtečně uvařené. Horší to bylo s mladou obsluhou restaurace …..