Pivovar Ryžovna

Pokud zatoužíte si odpočinout od cyklisty a automobily zahlceném vrcholu Klínovce či od davů turistů procházejících uličkami Božího Daru, vydejte se do Ryžovny.

Nenáročná cesta vede nejdříve podél Božídarského potoka a pak asfaltová silnice kopíruje tok vodního kanálu Blatenský příkop. Zhruba po 6 kilometrech se v nadmořské výšce 932-1.007 m rozevře široké nezalesněné údolí.
Někdy kolem poloviny 16. století zde byla založena obec. První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1654. Dostala jméno Sejfy, německy Seifen (po roce 1948 Ryžovna). Ryžovna získala svůj název podle „rýžování“ krupek cínové rudy ze štěrkových naplavenin.

V okolních dolech se také těžilo stříbro, kobalt. Samostatnou se obec s převahou německého obyvatelstva stala až v roce 1849. Byl tu kostel i škola. Ještě v roce 1930 v této krušnohorské obci žilo 526 lidí v 83 domech.

Čtěte také:  Pivovarský místopis - Prostějov

Největší dům na Ryžovně byl původně objekt správy Jáchymovského lesního panství (cca do 1850), poté 1870-1915 v něm byl v provozu pivovar. Dnes po něm nezbylo nic.

Po roce 1945 byla převážná část obyvatel odsunuta, domy chátraly a nakonec jich bylo 90 procent srovnáno se zemí. Např. kostel svatého Václava byl zbořený roku 1968.
Podobný osud potkal po válce desítky vesnic v Krušných horách.
Ryžovna leží od roku 1955 v katastru nejvýše položeného českého města – Božího Daru.
V roce 2011 zde trvale nikdo nežil. Zbyly tu 2 domy.

V jednom z nich, při cestě do Horní Blatné, bývala škola. V současné době je budova označována jako Pivovar Ryžovna. Již několik let probíhá rekonstrukce stavby s úmyslem vybudovat restaurační provoz s pivovarem.
Dne 16.6 2018 na akci Apetit piknik v pražské Grébovce poprvé představili veřejnosti základní kolekci piv. Prozatím vařených v jiných minipivovarech. Spodně kvašený světlý ležák plzeňského typu Boží Dar 12°, svrchně kvašený polotmavý speciál Rapl 13°, Školák 8° odlehčené letní pivo.
Pojmenování třináctky je dle kriminálního seriálu, který se natáčel v okolí.

Dne 30. 6. 2018 zahájili provoz prodejního stánku v sousedství hlavní budovy. Kromě kompletního sortimentu piv jak na čepu, tak v lahvích, zde vždy najdete i něco k zakousnutí.
Na Štědrý den roku 2019 si provozovatelé Ryžovny nadělili otevření pivovarského výčepu s restaurací.
Pivovarská technologie zatím v Ryžovně nebyla, v roce 2020 se pivo vařilo v Pivovaru Kotouč v České Kamenici.

Čtěte také:  Malá pivovarská procházka Hradcem Králové

Ať dorazíte do Ryžovny pěšky, na kole či autem, doporučuji se na nějaký čas usadit na lavičky před budovu nebo se dokonce procházkou podívat k nedalekému památníku v místech, kde stával zdejší kostel, a rozhlédnout se. Zjistíte, že Ryžovna má své obrovské kouzlo.