[ HOME ]          [ historie ]   [ Zaniklé velké pivovary

 

 

Domácí pivovar HBH
Palackého 148; Brno - Královo Pole

Pivovar byl založen roku 1992. Produkty vyráběla firma Fikar a Halouzka, spol. s r.o (Jungmannova 1069, 664 34 Kuřim) v licenci firmy HBH Tábor spol. s r.o.. Vařil se světlý ležák s názvem Bavorské pivo. Pivo bylo stáčeno i do 0,5 l lahví v pivovaru Černá Hora. Pivovar fungoval do roku 1993, poté byl odkoupen a znovusestaven v Táboře.
Nyní zde sídlí Bavorská pivnice (s pivem Pegas).
 
Minipivovar Tábor 
První várka byla uvařena v květnu 1994. Pivovar firmy HBH byl původně instalován v Brně-Králově Poli, kde zkrachoval. Byl odkoupen a znovusestaven majitelem společností HBH Tábor spol. s r.o. v Táboře, v rekonstruované budově bývalých městských lázní. Za rok činnosti vystřídal dva majitele. Varna maďarské výroby byla dvounádobová s přídavnou třetí kádí na horkou vodu. Při pivovaru byl menší hostinec U Švějka, technologické zařízení bylo netradičně umístěno mimo hospodu. Pivo bylo filtrované - Táborský kalich světlá i tmavá 10 % a 12 %. Sládkem byl Pavel Rosanin. Kapacita pivovaru byla 10 000 hl ročně. Pivo se zkušebně vozilo do 10 až 15 dalších restaurací. Budova stála v centru, pod Žižkovým náměstím. Jihočeská konkurence však minipivovaru nepřála a tak k 1.6.1995 ukončil provoz. Usnesením Krajského soudu v Českých Budějovicích ze dne 23. 2. 2000 byl prohlášen konkurs na majetek obchodní společnosti HBH Tábor spol. s r.o.
 
1.valašský hostinský pivovar Rožnov pod Radhoštěm
Rožnov pod Radhoštěm, Palackého 487, 756 61;
Vařil pivo v letech 1994 až 1997. Sídlil ve Lázeňském (Společenském) domě (nedaleko skanzenu), který byl pro tyto účely nákladně rekonstruován. Technologie minipivovaru byla dodána firmou ZVU Hradec Králové. Pivovar provozovala společnost První valašský hostinský pivovar s.r.o.. Nabízeno bylo pivo Ogar - světlá a tmavá 10%, světlá 12% a kvasnicová nefiltrovaná 14 %. Pivo, údajně vařené jakoby pro hořké jazýčky vyznavačů Radegastu, bylo dílem sládka Milana Kuráně, který měl za sebou zkušenosti z Prazdroje a Vsetína. V srpnu 1997 byla cena 0,5 l čepovaného piva Ogar 12 % 13,50 Kč. Poslední pivo bylo vystaveno v září 1997. Velké pivovary totiž malému provozu zákazníky postupně přebraly. „My si nemůžeme dovolit vybavit celou hospodu výčepním zařízením, sklem a vybavením jako velcí výrobci,“ řekla Marie Dufková z pivovaru poté, co s výrobou přestala, neboť několik restaurací od ní přestalo pivo odebírat. „Vlastní hospoda nás neuživila,“ dodala Dufková. V červenci 2001 byla restaurace v provozu (pivo Bernard), technologie včetně dvou varných nádob vedle výčepu zůstala na místě. V roce 2004 byla technologie prodána do minipivovaru v Zašové.
 
Minipivovar Národní dům Nový Jičín
Nový Jičín; K nemocnici 9;
Pivo bylo zde vařeno od roku 1993 do roku 1997. Pouze pro svou restauraci produkovali pivo Baron - světlou a tmavou nefiltrovanou 12 %. V roce 2001 byl v přízemi budovy stánkový prodej, bistro, nábytek a v patře nějaké posezení.

 

 

 

 

 

 

 
 
Meloun, pivovar a hostinec U Lípy spol. s r. o.
Svinišťany 1; Dolany u Jaroměře; 552 04
Minipivovar vznikl roku 1991 jako první podobné zařízení v ČR po roce 1989; majitelem byl Milan Meloun (Dolany u Jaroměře, Svinišťany 1). Vyráběl pivo světlý ležák Meloun 12% a tmavý ležák Meloun 14 % pro svou restauraci, bez úspěchu se pokoušeli plnit také do lahví. Varna byla umístěna mimo hlavní sál hostince, jehož výzdobu provedl místní lidový umělec. Zařízení pivovaru dodala firma ZVU Hradec Králové. Pivovar měl kapacitu 1 250 hl ročně. Sládkem byl Roman Doležal. Rozhodnutím Krajského soudu v Hradci Králové ze dne 8.října 1998 byl prohlášen konkurs na majetek společnosti s ručením omezeným Meloun, pivovar a hostinec U Lípy spol. s r.o. a ustaven konkursní správce s tím, že účinky prohlášení konkursu nastaly vyvěšením usnesení na úřední desce soudu dne 8.října 1998.
V létě 1999 už zde fungovala pouze restaurace a hotel.
 
Pivovar Boskovar Boskovice
Boskovice; Havlíčkova 3840;
Vlastnila ho firma Boskovar M&M s.r.o. (založena 7.5.1993). V plánu bylo vyrábět světlé pivo Rabín 10 %, Rabín 12 %, Šámes. Byla uvařena pouze jedna větší várka piva Rabín podle starých židovských receptur v pivovaru v Jarošově. Pivo bylo určeno pro ukrajinský trh. Odběratel však nezaplatil a tak další pivo se už v Boskovaru nevařilo. Rozhodnutím Krajského obchodního soudu v Brně ze dne 5.12.1996 byl prohlášen konkurs na majetek společnosti.
 
Bohemian Hop Store
Praha 1; Ovocný trh 8; 110 00;  [ tácky pivovaru
Minipivovar založen roku 1998. Byl umístěný v novostavbě obchodního centra Myslbek. Jeho architektura vychází z moderního funkčního konstruktivismu, připomínajícího pařížský Centre Pompidou. Pivovar byl umístěn ve spodním patře dvouposchoďové restaurace a kavárny. Zařízení dodaly Pacovské strojírny. Kapacita pivovaru byla 1 250 hl ročně. Majitelem byla firma Bohemian Hop Store s.r.o.. Piva:Myslbek 10 % (světlé; plněno do sudů); Myslbek 10 % (tmavé; plněno do sudů); Myslbek 12 % (světlý ležák; plněno do sudů). Provoz ukončen v srpnu 1999.
 
Minipivovar Olšovec Jedovnice
V době zimy 1997 a jara 1998 sládek v minipivovaru v Jedovnici zkoušel vařit pivo. Vařilo se snad jen z koncentrátu a kvasnic z Černé Hory.

 

 

Pivovary.Info