Tip na výlet - Po stopách Bohumila Hrabala

Autor: Zbyněk Ptáček <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 03. 02. 2007


Dne 3.2.2007 uplynulo 10 let od smrti Bohumila Hrabala.
Bohumil Hrabal se narodil 28. března 1914 v Brně - Židenicích Marii Kiliánové, otec v křestním listě uveden nebyl. Později, když se Maryška provdala za Františka Hrabala, se rodina stěhuje do Polné, kde je Francin účetním v pivovaru. V létě 1919 přijímá František Hrabal místo správce pivovaru v Nymburce, kde Bohumil Hrabal absolvoval jak základní školu, tak reálné gymnázium.


I pokročilý podzim a přicházející zima je vhodné období pro turistický výlet. Obzvlášť pokud jde o magická místa v lesné osadě Kersko u Hradišťka na Nymbursku.
V této polabské oblasti jsou místa, kde spisovatel Bohumil Hrabal, od jehož smrti uplyne deset let, žil a literárně tvořil po značnou část svého života. покрывало на кроватьPřírodních zajímavostí Kerska je mnoho a jsou zvýrazněny v několika vývěsných skříňkách s mapou. Vybíráme pro vás asi patnáctikilometrový výlet, takzvanou Hrabalovou stezkou, následně pak cyklostezkou která sleduje červené turistické značení.
Výchozím objektem pro nás bude restaurace Hájenka, která byla stejně jako celá osada v roce 1983 dějištěm filmu Slavnosti sněženek.


I dnes si zde můžeme dát kance se šípkovou omáčkou nebo se zelím a zapít nymburským Postřižinským pivem.


Kousek od Hájenky je Lesní ateliér u Kubů. Kromě střídání mnoha výstav se v květnu na zahrádce ateliéru koná slavnost Hrabalovo Kersko.
Dále po silnici přijdeme na červenou turistickou značku u minerálního Josefského pramene.


Od pramene půjdeme vlevo po červeném turistickém značení až na silnici kterou přejdeme, na dohled přijdeme k chatě Bohumila Hrabala s popisným číslem 0315 (červená odbočila vlevo po silnici do Semic).


Dále k Menhiru náš povede žlutozelené místní značení, které nás provázelo již předešlou cestou. Pokračujeme tedy vpravo po lesní cestě chatovou oblastí až k silnici. Žlutozelenou šipku vlevo do lesa vynecháte (cesta končí oraništěm)!
U silnice odbočíme vlevo na zelenou turistickou stezku lesem. Od rozcestníku „Staré koryto Labe“ pokračujeme asi 200 m, kde u nových chat odbočuje zelená vlevo, mi půjdeme vpravo po málo používané cestě k řece Labi a pokračujeme proti proudu. Zde objevíme i žlutozelený terčík. Asi po 1 km nás na odbočení do lesa upozorní značení cyklostezky 0019 a dobře vyježděná cesta. Odbočka k Menhiru, asi po 100 m vlevo, je málo znatelná cesta jednostranně označená malou ceduličkou.
Kultovní kameny, u nás jich je 21, byly vztyčovány již dávno před Kelty. Od kamene se vrátíme na cestu a pokračujeme až na silnici. Od konce osady Kersko jdeme po silnici. Kde les vpravo končí a začínají první budovy, vede červeně značená turistická cesta okrajem osady Hradišťko ke hřbitovu. Na hřbitově najdeme hrob rodiny Hrabalových vpravo od středu hřbitova.


Jde o bílý pomník s otvorem „tunelem podle Moodyho“, podepřený kamennou rukou. Červené značení nás dále povede polní cestou rozsáhlými lesy podél čističky a jezera v Sadské, osadou Písty až k železničnímu mostu v Nymburce. Zde odbočíme vpravo po stezce a přes železniční přejezd přijdeme do Pivovaru Nymburk.


Pivovar je místo, kde spisovatel prožil dětství, kde jeho otec pracoval a s rodinou bydlel. Pokud budete pokračovat ve stylovém zakončení, pak si v pivovaru dejte Postřižinské pivo a požádejte na vrátnici o umožnění shlédnutí Hrabalovy pamětní desky, která je na budově sladovny asi 100 m za vrátnicí a je netradičně ve výšce "kam čůrají psi", tak jak si to Bohumil Hrabal přál.


Z objektu pivovaru se dáme vlevo a druhou ulicí „Zálabská“ se vrátíme k řece. Poslední vila vlevo patřila rodině Hrabalových. Na rohu oplocení vily k řece, bývalé hvězdárny, je vývěsní tabule s mapou Hrabalovy cyklostezky.
Bonusem výletu může být návštěva městského muzea se stálou expozicí Bohumila Hrabal, v budově za pěší lávkou přes řeku. Zde získáte ucelený přehled o životě spisovatele, včetně několika osobních věcí jako například kufříkový psací stroj Consul, na kterém mistr pracoval a který stával na stole v Hrabalově chatě v Kersku.

Zdrávi došli.
Zbyněk Ptáček