Pivní postřehy z Beskyd I.

Autor: Marek Kodeda <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 24. 03. 2007


Beskydy leží ve východním cípu Moravy při hranicích s Polskem a Slovenskem. Jsou součástí pásma Vnějších Karpat, které představují složitou horskou soustavu. Střídající se pahorkatiny, vrchoviny a hornatiny. Největším článkem Beskyd je hornatina Moravskoslezské Beskydy, dále Vsetínské vrchy, Veřovické vrchy, Slezské Beskydy oddělené Jablunkovskou brázdou a na jihu moravská část Javorníků. Frenštátská Brázda odděluje Štramberskou vrchovinu a Třinecká brázda Těšínskou pahorkatinu.Vstupní branou do té části Beskyd, kde v pradávnu řeka Ostravice tvořila hranici mezi knížectvím těšínským a panstvím, jež náleželo olomouckému biskupovi, bylo pro mne odjakživa město Frýdlant nad Ostravicí.
Město je na kraji zvlněné krajiny Frýdecko-místecka a za ním se již zvedá hradba hor. Na jedné straně majestátný masiv Lysé hory se svými rozsochami, na druhé o málo menší masiv Ondřejníku s vrcholem Skalkou. Vlakové, stejně jako přilehlé autobusové, se vždy hemžilo turisty. Nádražní restaurace a stánek s občerstvením již předpovídá „pivní průřez“ městečka Frýdlant.
Pohanský bůh Radegast, ač jakoby trochu zastrčen na hřebenové cestě z Pusteven na Radhošť, vládne kraji pevnou rukou. Jiné pivní značky to tu nemají lehké. Nošovické pivo se tu pije zejména v desítkové podobě, preferují ji turisté či cykloturisté, chudý kraj si na světlé výčepní pivo navykl již před léty. Ovšem v restauračních zařízeních bývá většinou v doprovodu ležáku a často také tmavé desítky z velkopopovického pivovaru.
Na podobnou situaci se vůbec připravte během celého případného pobytu v beskydských horách. Je to prostě království Radegastovo a loga zamračeného pohanského boha (ať už je z profilu či nově obrácen tváří k vám) se zelenají všude. Napadá mě, copak se asi v regionu pod Lysou horou točilo v hospůdkách žíznivým pivařům, vracejícím se po šichtě z ostravských hutí či frýdeckých válcoven, před rokem 1970………. Že by pivo hukvaldské, ostravské, loučské nebo vsetínské ?

Před léty jsem zcela náhodně v obci Malenovice, jež leží pár kroků nad Frýdlantem přímo pod Lysou horou, v restauraci Rajská bouda narazil na hlinecké pivo. Točili zde celý sortiment, někdy i kvasnicové. Bylo mi vysvětleno, že tehdejší majitel při návštěvě Pivexu pivo značky Rychtář ochutnal a pojal rozhodnutí onen chutný mok z Vysočiny v Beskydách nabízet. Pivovarští vyšli pivnímu nadšenci vstříc. Pivo vcelku chutnalo a logo Rychtáře zde již visí několik let. Dokonce jsem si odtud vozil i lahvové pivo. Ale tímhle směrem až jindy.

Ve Frýdlantu se železniční trať rozděluje na dva směry – lokálka za pár minut doveze turisty do letoviska Ostravice a hlavní trať pokračuje po zdolání sedla u Čeladné do Frenštátu pod Radhoštěm a dále na Valašsko.

Město Frenštát pod Radhoštěm leží uprostřed malebné krajiny moravských Beskyd, mezi soutokem Lubiny a Lomné. Žije zde zhruba 11 000 obyvatel. Sídlo bývá častým východiskem k cestám na horské středisko Pustevny a Radhošť.

Na frenštátském náměstí na zdi hotelu Přerov jsem zahlédl logo pivovaru Bernard. Zaznamenal jsem ještě ceduli uherskobrodského pivovaru, jež již léta visí (a bude snad viset stále dokud nespadne) na rohu náměstí u malého bufetu s lahvovým Radegastem. Je to pravděpodobně vzpomínka na pokus pivovaru Janáček uchytit se v této oblasti.

Ve městě jsme poznali na vlastní kůži pravidlo, že v horách se mění počasí velmi rychle a většinou k horšímu. A tak předjarní pohodu nahradila chumelenice. Nicméně já byl na eventualitu hledání hospodského azylu připraven. Ve Frenštátu se totiž čepuje pivo Bon. Naleznete ho v restauraci U Kumpána v centru městečka na ulici Horní č.120. Počasí nás tam doslova zahnalo.Restaurace je kapánek zastrčená, jakoby ve dvoře. Jedete-li autem, snadno ji přehlédnete. Exteriér se nechlubí (jak bývá zvykem) žádným emblémem zde točeného piva. Interiér je zařízen vcelku vkusně nenásilně v dřevěno-modrém odstínu. Vedle výčepu stojí prosklená vitrína se suvenýry pivovaru v Zašové. Zájemce si zde může koupit sklenice různé velikosti i tvaru, tácky, sudové etikety. Jako sympatický nápad pokládám i to, že v rámci jídelního lístku zde existuje speciální stránka s nabídkou pivovarských suvenýrů piva Bon včetně podrobných cen.


Pivo ze Zašové bylo nabízeno ve dvou druzích – jako světlá dvanáctka za 19 Kč a tmavý speciál za 21 Kč. Mok se čepuje většinou do půllitrových sklenic s logem „valašského piva“.

Dobrý dojem z celkově příjemně sladěného vybavení restaurace trochu mě i rodině narušila obsluha, věnující se spíše osobním záležitostem než hostům. Nicméně nenechal jsem si požitek ze skvělého piva pokazit, i když jsem musel vrchnímu svůj prázdný půllitr upomenout. Což mi bylo trapné a nejsem na to zvyklý.

Nutno poznamenat, že podané jídlo bylo velice chutné. Dvanáctka Bon byla o kousek chladnější než jsem zvyklý, jinak však výtečná, se smetanovou pěnou. Tmavý Bon ve mně budil pocit, že se v tomhle restauračním zařízení až tolik nepije.

Sobotní, těsně popolední restaurace na malém městě samozřejmě nehýřila hosty. Mohli jsme si tedy v klidu vychutnat jídlo a pivo. Nezbývá než všem pohostinství U Kumpána ve Frenštátu pod Radhoštem doporučit.