Aprílová cyklojízda za hukvaldskou čtrnáctkou

Autor: Marek Kodeda <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 04. 04. 2007


Během prvních dubnových dnů letošního roku jste mohli v hostinci U Zastávky v Dolním Sklenově ochutnat světlou Hukvaldskou dvanáctku a Hukvaldskou čtrnáctku, jejíž barva spíše připomínala polotmavé pivo. Slunečnímu jarnímu počasí jsem neodolal a vyrazil směr Hukvaldy.Oblíbená doba pro mé cyklotúry je nedělní dopoledne. Nejprve se snažím co nejrychleji opustit ruch velkoměsta o přilehlých silničních přivaděčů, které se již od rána zaplňují nákupuchtivými obyvateli vesnic a městeček, mířícími do obchodních center. Poté, co se zanořím do spleti venkovských silniček a stezek, obklopí mě konečně ticho a poklid nedělního rána. Faktem bývá, že vzduch ještě není příliš prohřátý a při vdechování v dýchacím ústrojí nepříjemně pálí. Stačí jen zvolnit tempo, jet pomaleji a o to více vnímat okolní svět.

Toho slunečního aprílového rána jsem se vydal za ochutnáním hukvaldské čtrnáctky.

Stará Ves nad Ondřejnicí. Vlastně projíždím jen malou částí obce. Zahlédnu pouze restauraci Hroch. Zelené logo Radegastu mě však nepřilákalo. Jen mě upozornilo na skutečnost, že se nalézám v kraji pohanského boha, že se nalézám v kraji, kde se výhradně konzumuje nošovické pivo. Je zajímavé, že jediný větší konkurent, Ostravar, končí hranicemi moravskoslezské metropole. Například ale na západ od Ostravy, tedy ve směru na Opavsko, pivo s koníky v logu expanduje úspěšněji.

Městečko Brušperk. Přivítalo mě cedulí Euroregion Beskydy a výhledem na Palkovické hůrky. Tento hřeben (nad 500 m.n.m) je vlastně předhůřím Beskyd. Stojí na něm hrad Hukvaldy a pod ním se vaří Hukvaldské pivo.
Městečko Brušperk se rozprostírá se na třech pahorcích svažujících se k pravému břehu řeky Ondřejnice a na jejím levém břehu, který mírně stoupá až do nejvyššího bodu na katastru města, který leží v nadmořské výšce 312 m.n.m. Jak jsem se dočetl, počátek historie města Brušperk je dán vydáním lokační listiny 6. prosince v roce 1269 olomouckým biskupem Bernem ze Schauenburka. Historické náměstí se nachází na vyvýšeném místě nad údolím. Já však mířil po cyklostezce č.6006. Ta mě z hlavní silnice zavedla na poklidnou asfaltku mezi vilkami, podél toku Ondřejnice. Řeka zde působila dojmem velice čisté a svižně tekla k západu. Jakoby z beskydského kraje odnášela poslední zbytky roztátého sněhu letošní mírné zimy dolů k oderské nížině.


Na nábřeží projíždím kolem restaurace Valaška. Červené emblémy Budvaru alespoň trochu rozptylují z hospodské zelené „šedi“. Loni tady točili dokonce i tzv. kroužkovaný Budvar. Venkovní zahrádka mě pokaždé lákala k zastavení a osvěžení jihočeským pivem. Měla však smůlu díky tomu, že jsem buď spěchal za ochutnávkou jednoho z minipivovarských laskomin zdejšího regionu nebo jsem se naopak již po požití hukvaldského, příborského, kopřivnického nebo štramberského moku vracel vesele domů a připadalo mi být netaktní prolévat hrdlo pivem z velkovaren. Takže jsem vždy restauraci jen míjel.

Proti proudu průzračné Ondřejnice, širokým údolím, poklidnou asfaltkou jsem mířil dále k horám. Louky kolem řeky byly posety petrklíči a sasankami, v zahradách kralovaly narcisy. Země voněla jarem.

Fryčovice. Hostinec Sokolka. Najdete ho, jak jinak, vedle modernizované sokolovny. Radegast.

Rychaltice. Restaurace U Strakošů. V regionu známá a oblíbená. Radegast Originál a Radegast Premium. Navíc asi jako bonus plzeňský ležák.


V Dolním Sklenově mě přivítala typická vesnická hospůdka. Takovýhle naleznete po vlastech českých tisíce. Rozdíl je „pouze“ v tom, že zde v zadním traktu vaří Vít Lanča své vlastní pivo.
Dveře dokořán. Uvnitř sedělo několik místních sousedů a diskutovalo o situaci fotbalového týmu Sokol Hukvaldy. Na stolech zelené ubrusy nošovického pivovaru, tácky Radegastu. Jen občas jsem zahlédl mezi zelenými i loga hukvaldská.
Do hospůdky se okny prodíralo dopolední slunce. Ve vzduchu tu visela poklidná až líná atmosféra venkovské neděle. Debata mužského osazenstva vázla. Chlapi popíjeli a mlčky přemýšleli. Člověk slyšel i cvrlikání ptactva z okolních stromů. Občas se k výčepu protáhnul nějaký cykloturista a objednal si pivo ven, na zahradu.
Čepovala se světlá Hukvaldská dvanáctka (0,5 l za 18 Kč) a Hukvaldská čtrnáctka (0,5 l za 20 Kč). Speciál barvou spíše připomínal polotmavé pivo. Oba moky samozřejmě byly kvasnicové. Jako přítoč tu mají nošovickou desítku. Potěšitelné bylo, že většina osazenstva popíjela čtrnáctku.
Teplota piva byla umírněná pro mne prokřehlé hrdlo. Čtrnáctka šmakovala. Sedělo se mi tam hezky a vůbec se mi nechtělo zvedat a pustit se do dalších kilometrů.

Vzpomínal jsem, jak jsem hospůdku U Zastávky v Dolním Sklenově poprvé navštívil s cílem ochutnat Hukvaldské pivo v březnu 2004. Tenkráte jsem kvasnicový mok dostal ve sklenici Radegastu a v hostinci jsem ho pil jediný. O jeho existenci svědčila jen malá cedulka na pípě vedle nošovického loga. Od té doby zdejší skvělé pivo urazilo kus cesty. Dnes již police za výčepem většinou zabírají sklenice s logem moku pana Lanči. Hukvaldské pivo se stalo pojmem a stalo se cílem výletů. A z toho mám radost.

Domů jsem se vracel s příjemnou náladou. Slunce už mile prohřálo dubnový vzduch a jízda s mírným klesání po proudu Ondřejnice svižně ubíhala.