Minipivovar Bzenec

Autor: administrator <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 23. 05. 2007

Dalším městečkem, jež se brzy zařadí mezi ty, ve kterých se obnoví pivovarská tradice, bude Bzenec. V nejbližších týdnech zde bude oficiálně otevřen minipivovar. Jeho majitel a sládek v jedné osobě - Radomil Paták – vysvětluje okolnosti jeho vzniku………………

Historie vzniku minipivovaru:

„Ve víně je pravda, v pivu síla ji unést“

Radomil Paták se k vaření piva dostal tak trochu oklikou; kupodivu přes lékaře. Po operaci nádorového onemocnění ledvin mu bylo primářem doporučeno pít pivo. Od té chvíle se začal zajímat nejen o chmelový mok jako takový, ale jako synek z vinařského kraje, i o tajemství výroby piva. Zpočátku se zdrojem informací stal internet. Před člověkem, jež léta pivo nepil, se objevil úžasný svět pivovarnictví. Zjistil, že filtrované a pasterizované pivo, ochuzené o vitamíny a chuť i vůni sice zažene žízeň, ale na zdraví asi nepřidá. Začal se tedy zabývat myšlenkou na výrobu vlastního piva. Zpočátku, jak už to tak bývá, vyzkoušel fermentaci z koncentrátů. Pivo sice potěšilo, ale nenadchlo, touha uvařit si opravdový pěnivý mok klasickým způsobem ještě zesílila. Měl štěstí, když zcela náhodně oslovil jednoho z diskutujících na svetpiva.cz s prosbou o zaslání sladu, chmele a kvasinek. Byl to sládek Josef Balounek z Bělče, který poslal něco málo potřebných surovin. Tak začalo nejen nové pivovarnické přátelství, ale hlavně vlastní historie výroby piva pana Patáka.

Vybavení minipivovaru:

Výrobní technologie se nachází na dvoře rodinného domu. Srdce pivovaru tvoří nerezový elektrický varný kotel, který slouží jako varna. Jako scezovací káď slouží kotlina z dalšího kotle, pak je tady ještě nerezová spilka a ležácký tank umístěný v ležáckém sklepě.

Sortiment piva:

Pivovar se nachází pod Kněží Horou (místní kopec) takže se bude vařit Kněžihorské pivo, v lékařském světě bude známé pod značkou Grawitz. Co do stupňovitosti desítka a dvanáctka a občas i silnější pivečko pro gurmány. Provozovatel plánuje vařit i tmavé, pro méně vyvinutá děvčata. Čepovat se bude ve Bzenci v restauraci Myslivna, která se nachází hned v sousedství.

A pokud ještě chvilku vydržíte, pošlu fotku půllitru s logem (má být do konce tohoto týdne) a foto z pivovaru.

Radomil Paták