Ostravar - fest

Autor: Marek Kodeda <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 20. 06. 2007


Již podeváté uspořádal pivovar Ostravar ve svém areálu na Hornopolní ulici pivní slavnosti.
Posledních ročníků zdejších pivních slavností jsem se neúčastnil, tentokrát jsem už nechtěl přijít o kvasnicovou specialitu.

Musím upřímně napsat, že jsem účast na letošním ostravarském festu do poslední chvíle zvažoval a i ve chvíli, kdy jsem se blížil k bráně největšího ostravského pivovaru, nebyl jsem v mysli zajedno o správnosti rozhodnutí. Dovnitř mě hnala touha po pochutnání si na kvasnicovém Ostravaru (který je dle tvrzení představitelů vždy speciálně na slavnosti uvařen), dovnitř mi bránila obava z přílišně pestré hudební nabídky.

K bráně pivovaru Ostravar na Hornopolní ulici jsem dorazil těsně po jedné hodině. Ihned jsem se zděsil, neboť okolí příjezdu do areálu již bylo zaplněno lidmi.Celý dav se dělil, ač se to nezdálo, na několik proudů. Jednak existovala fronta lidí na zakoupení vstupenky, jež letos stala 100 Kč. Šťastlivci se vstupenkou se pak vmísili do neuspořádaného davu před bránou, kde prožívali desítky minut v tlačenici. Naštěstí většina tlačících se v povědomí očekávaných pivních a hudebních zážitků brala celou nepříjemnou situaci s humorem a nad davem se blýskaly anekdoty. U brány pak ochranná služba oblepila každého příchozího páskou.

Nakonec i já jsem se šťastně dostal dovnitř. První mé kroky vedly ke stánku, kde bylo možné zakoupit za 20 Kč žeton. Směnou jste pak z něho obdrželi chmelový mok. Předzásobil jsem se umělohmotnými kolečky s logem pivovaru a zamířil ke stánku s pípami. Nedočkavě jsem natáhnul ruku pro kvasnicový ležák.Byl opravdu skvělý a já když viděl řadu píp na hlavním nádvoří, ze kterých proudila pouze kvasnicová specialita, těšil se na budoucí hodiny strávené v ostravském pivovaru. Nicméně, nejen pitím živ je člověk. Vydal jsem se na cestu poznávání a vyrazil směrem k varně. Exkurze byla bez průvodce. Ve varně pouze hrála televize s programem vysvětlujícím výrobu piva. Jinak všude vzorný pořádek, naprostá čistota. Zdejší nová varna byla uvedena do provozu v roce 1987. Vyrobil ji podnik ZVÚ Hradec Králové. Skládá se ze 7 varných nádob. Umí 6 várek denně, kapacita je 3 600 hl mladiny za 24 hodin.Tím exkurze skončila. Jen jsem si opět ověřil, že kromě tří druhů piva Ostravar a speciálů Velveta a Kelta, se zde vaří i Staropramen. Zdejší spilka s kapacitou 24 000 hl zůstane asi pro „smrtelníky“ navždy uzavřena.

Opustil jsem budovu varny a vrátil se ke stánkům s pivem. Areál se intenzivně zaplňoval. Místa k sezení mizela i v prostorných stanech.Vystoupení Divokého Billa na hlavním podiu jsem ignoroval, stejně nějako mě nezaujaly Buty. Zvonění mobilního telefonu oznamovalo, že je čas věnovat se přátelům, jež spíše než šero varny zajímalo syčení naplňovaných kelímků.

Co více napsat k našemu programu. Zvolená hra – ochutnávaní kvasnicového Ostravaru čepovaného přímo z tanků z různých píp – nám vydržela až do pozdních nočních hodin. Absolvoval jsem nakonec v rámci všeobecného veselí i koncert Anny K a Support Lesbiens.Na závěr asi musím poznamenat, že letošní pivní slavnosti Ostravaru se spíše podobaly rockové koncertní akci. Avšak argument nefiltrovaného piva z varen Ostravaru bude asi i pro příště rozhodující.