Pivní zápisky z léta 2007 – díl 1.

Autor: Marek Kodeda <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 28. 06. 2007


První den letošního léta jsem se rozhodl oslavit kvasnicovým pivem.
Nesporným vrcholem toho mělo být posezení s partou SPT Jihlava u půllitrů se štramberským pivem.

Den sice zpočátku nesliboval, na rozdíl od předešlých týdnů, ryze letní počasí, nicméně teploty nebyly nepříjemné. Po celonoční bouřce byl vlahý vzduch, oblačná obloha nehrozila vedrem.

Z Ostravy jsem vyjel brněnským rychlíkem zaplněným vysokoškolskými studenty. Po deseti minutách jsem vystoupil na poklidném nádraží ve Studénce. Zdejší vlaková stanice stojí na pokraji poříčních luk a lužních lesů Poodří. V restauraci vedle nádražní haly se místo Budvaru točilo pivo nošovické.

Následovala cesta motorovou lokálkou. Po chvilce jsem již vystupoval na nádraží prastarého Příbora. Centrum města (včetně místa, kde vzniká Freudovo pivo) se rozkládá na kopci nad řekou Lubinou. Takže jsem známou cestou vyběhnul v pátečním poledním ruchu na náměstí a zamířil k domu s cukrárnou, pivnicí a restaurací Oáza. Freudovo pivo točí jen v prvním patře. V zadní části domu sládek Lichtenberg právě vařil své výborné příborské pivo.V Oáze byla Freudova světlá třináctka nabízena za 20 Kč. Pokud si dobře pamatuji, taková cena tu byla i v loni v létě. Pro pivo PET lahvích si můžete zajít dolů do minipivovaru. Vcelku příjemná restaurace nabízí i nošovickou desítku za 17 Kč. Koupíte zde i sklenice s logem příborského minipivovaru a dokonce i tričko (499 Kč).

Měl jsem děsnou žízeň po ochutnávání ostravského Qáska z předešlého dne, takže ve mně první Freudův půllitr jen zasyčel. Návštěvníci hostince zde povětšinou v tuto dobu mířili za poledním menu. Já zůstal u piva. Pivo zde dostanete v typických „kryglech“ trychtýřovitého tvaru. Trochu mě vyděsil bublinkový rej v pivech. Na tohle nejsem až tak u podobných moků zvyklý. Také pověstná pachuť Freudova piva byla jaksi v pozadí. Záplava bublinek prostě nápoj mírně unifikovala.

Aby toho nebylo málo, když jsem měl touhu udělat několik snímků lokálu, zjistil jsem, že baterie ve fotoaparátu jsou bez energie. Ač nerad, musel jsem se rozloučit s pivem pana Lichtenberga a vyrazit na prohlídku obchodů města. Bohužel většina právě užívala polední siesty. Nezbylo, než se vydat k nádraží a přesunout se předčasně do nedaleké Kopřivnice.

Ospalé příborské nádraží jsem opustil kolem jedné hodiny popolední. Hned za Příborem se rozkládá pláň, kde zahlédnete panelové domy Kopřivnice, Bílou horu mezi Kopřivnicí a Štramberkem a štramberskou Trúbu. Vzdálené beskydské vrcholky tak nějak dokreslovaly obrázek zdejší krajiny.

Vystoupil jsem na vlakové zastávce Kopřivnice a jal se shánět dvě baterie typu AA. Uspěl jsem v obchodě asijského majitele. Poté jsem nostalgicky zašel na „novojičínský“ kraj města a navštívil místa, kde jsem ve věku 17-ti let trávil jeden báječný prázdninový měsíc. No, uznejte, není přece nic lepšího než vyrazit s nejbližšími kamarády na celý červenec na brigádu 50 kilometrů od rodičů. V ulicích jsem potkával jen Radegast, Radegast, Radegast……..

Snad nejprofláknutějším lokálem průmyslového města Kopřivnice je restaurace Žába v samotném centru. Na vývěsní ceduli byl nabízen Prazdroj za 27 Kč, výčepní Radegast za 18 Kč, Ležák z Nošovic za 20 Kč, černý Kozel za 18 Kč a na posledním místě bylo Kvasnicové pivo za 16 Kč. Po objednávce a velmi dlouhém čekání mi starší číšník s omluvou přinesl půllitrovou sklenici s logem nošovického pivovaru se slovy „tak tady jedno kopřivnické“.Byl jsem jediný, kdo si v onu chvíli Vulkána dopřával. Mok na mě působil tím totožným lehkým osvěžujícím dojmem jako v Ostravě v restauraci Kenken. Ovšem tam za něj paradoxně platím 15 Kč. Jen jsem si všimnul malého plakátku s logem pivovárku pana Vaňka, jež již léta visí vedle dveří. Jinak reklama žádná.

Dopil jsem a vydal se napříč sídlištěm proti toku potoka Kopřivnička k masivu Bílé hory. Povšimnul jsem si zvýšené přítomnosti přerovského piva v několika hostincích. Poté se napojil na Štramberskou ulici a kolem kopřivnického minipivovaru došel na dolní konec města Štramberk.

Známou uličkou jsem podél štramberských roubenic došel na náměstí. Pivovar byl téměř prázdný. Následně jsem splnil nepsanou povinnost návštěvníků Štramberku a vyšlapal jsem schody na Trúbu. Chvíli jsem se pak kochal výhledem na Podbeskydí a Moravskou bránu a užíval ticha pátečního odpoledne. Obešel jsem zbytky hradu a vrátil se zpět na náměstí do Městského pivovaru. Situace se zde nezměnila. Zasedl jsem k rezervovanému stolu a objednal si tmavého Troobacze.

„Flekovský“ typ piva mi zachutnal. Pak se již to restaurace začali scházet členové jihlavského Svazu pivních turistů. Nejdříve autor mnohých fotografií nejen pivovarů, Zengi, který jako předvoj popíjel světlé štramberské na předzahrádce. Poté dorazila z kempu hlavní skupina v čele s Martinem a Morisem.S touhle skvělou partou, objíždějící právě minipivovary Moravskoslezského kraje, jsem strávil nádherné tři hodiny u chmelového moku pana Pietoně. Zatímco ostatní střídali světlé, tmavé i řezané, já zůstal u černého ležáku. Informace, zážitky, vzpomínky, poznatky, plány se točily nad stolem, ke kterému byla později přizvána i provozní vedoucí restaurace.Vůbec si mi nechtělo opustit štramberský pivovárek. Bylo zde veselo. Jenomže měl jsem v plánu použít vlakový spoj v 20:44 směr Studénka. Zpočátku cesty jsem měl štěstí – bouřka mě zastihla ve chvíli, když už jsem byl ukryt pod střechou štramberského nádraží. Horší situace však byla ve Studénce, jelikož rychlík od Brna měl padesátiminutové zpoždění. Navíc venku zuřila děsivá bouře, proudy deště bičovaly krajinu. Tak jsem strávil hodinu v prázdné hale nově rekonstruovaného nádraží. Poslední minuty prvního letního dne roku 2007 mě naštěstí zastihly již v posteli.