Konec pivní nudy v Ostravě ?

Autor: Marek Kodeda <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 26. 07. 2007


Mé rodné město bylo po léta nejen v mých očích, ale i ve většině očí podobných pivních bláznů, jako jsem já, synonymem pro naprostý pivní konzervatismus.
Kohokoliv se pozeptáte na pivní situaci v Ostravě, odpoví stroze dvě slova - Ostravar a Radegast. A má pravdu. Má stále pravdu.

Je nevyvratitelnou pravdou, že v 90-ti procentech ostravských hospod se nabízí pouze dvě značky piva, a to většinou nikoliv dohromady. Zbývající část (tedy spíše na soutočích) zabral jednak pivovar Staropramen, většinou se svou světlou desítkou nebo Granátem. Značka Radegast zase bývá doplněna Prazdrojem nebo černým Kozlem.

Drobné výstřelky jiných pivovarů, pokoušejících se uchytit v moravskoslezské metropoli měly vždy jepičí život. Nicméně rád vzpomínám třeba na opavského Brauna či na novopackou třináctku.

Proč tedy „konec pivní nudy“?

Už v dětství jsem pochopil obsah starého a moudrého přísloví, že jedna, popř. dvě vlaštovky jaro nezajistí.

Ovšem, nebojím se napsat, že pivní nuda je přece jen v Ostravě narušena. Dvěma minipivovary. Když jsem v 90. letech minulého století začal při častých návštěvách Brna vysedávat v Pegasu, nesmírně jsem pivařům jihomoravské metropole záviděl ty dvě varny a tu atmosféru restauračního pivovárku. Objednával jsem si „pšenicu“ za „pšenicou“ a kontroloval vkládaný plátek subtropického plodu.

Tenkráte by mě ani v extrémně optimistickém snu (a takové já mám velice poskrovnu, jak vědí mí blízcí), nenapadlo, že i v Ostravě po čase bude vonět dílo v malých varnách. Jistě, trochu naděje do regionu přineslo poprvé před léty Žabeňské pivo čili Žabák. Bohužel přes snahu nadšenců, zůstalo pouze jen prožitkem skupiny zasvěcených.

Boom moravskoslezských minipivovarů mi přinesl možnost vybrat si, kam po obědě vyrazit na kole na výtečný kvasničák. Nadšení z vojkovické, hukvaldského, příborského, štramberského, kopřivnického, hlučínského, leskoveckého piva stále pokračuje. Ovšem to vše je až za humny Ostravy.

Přiznávám, že i v samotném kdysi hornickém městě se už dá ledacos zajímavého najít. Určitě byste nepohrdli Bonem, Janáčkem, Vulkánem či Avarem.

Nicméně stále tomu cosi chybělo. Chybělo tomu ryze ostravské „minipivovarské“ pivo.

Letos na jaře se vyrojily zvěsti a červen roku 2007 se stal prvním měsícem, kdy se i Ostrava může chlubit svým minipivovarem.

Upřímně, chlubit se může spravedlivě pouze hospodský a sládek Štverka, jehož nadšení způsobilo to, že ostravští nemoderní pivaři mohou ukájet své chutě v Hobitu nefiltrovaným Qáskem. Takže klobouk dolů.
A to ještě není všechno.
Společnost vlastnící areál zámku v Ostravě-Zábřehu chystá 28.9.2007 vysvěcení svého minipivovaru. Bude se tu vařit, jak jinak, Zámecké pivo. Webové stránky slibují i speciální ležáky.

Štverkovo pivo si myslím, z mého letmého pozorování, již našlo svou klientelu díky stálým návštěvníkům klubu Hobit.
Těžším úkolem asi bude nalákat do restaurace zábřežského zámečku konzumenty, zvyklé na průzračný Ostravar či Radegast, na zakalené pivo. Když jsem loni zaznamenal počátek rekonstrukce chátrajícího zámečku, v životě by mě nenapadlo, jaké milé překvapení mě ještě ve starých zdech feudálního sídla čeká. Ze spolupráce se štramberským Městským pivovarem se dá tušit, na jaké pivo se zde za několik týdnů můžeme těšit.
Držím palce.