Pivní zápisky z léta 2007 – Třeboň

Autor: Marek Kodeda <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 08. 08. 2007


Na jihu Čech jsem byl uvítán v nádražní restauraci ve Veselí nad Lužnicí severočeskými Svijany.
Desítku tu měli za 15 Kč, navíc zde nabízeli také Máz.
Ale já se již těšil na Regenta.

Čekala nás půlhodinka motoráčkem na jih nádhernou krajinou rybníků a další půlhodinka pochodu z nádraží do centra města.
ihned mě potěšila značná přítomnost točeného Regenta v ulicích jihočeského města, ve srovnání kupříkladu s Benešovem, kde točeného Ferdinanda musíte i hledat.

Po základní prohlídce historického jádra jsme zamířili do areálu pivovaru. Pivovar je vlastně součástí historického centra a architektonicky zde naprosto zapadá.

Před bránou pivovaru stojí firemní prodejna. Kromě piva Regent a reklamních předmětů zde koupíte i různé alko a nealko nápoje. (Prodejna byla opět ve srovnání s benešovskou zcela zaplněna zbožím).
Za pivovarskou prodejnou byl vstup na velké venkovní posezení.

Hned za bránou je zase vchod do Schwarzenberské pivnice.Schwarzenberská pivnice nabízela:

Světlá desítka – 16 Kč
Světlá jedenáctka – 17 Kč
Světlá dvanáctka – 19 Kč
Světlá dvanáctka kvasnicová – 22 Kč
Třináctka řezaná – 19 Kč
Šestnáctka kvasnicová – 24 Kč

Z reproduktoru Rádio Blaník tvrdilo, že hraje „hezky česky celé léto“.Hospůdka v třeboňském pivovaru působila střízlivě. Příjemné ceny, vlídné prostředí, dobré pivo, jednoduchá nabídka jídel. Čekal jsem past na zahraniční turisty a byl jsem příjemně překvapen.
Samozřejmě jsem zkoušel šestnáctistupňovou specialitu a chutnala mi.

Jenomže nešlo celý den prosedět ve zdech starého třeboňského pivovaru a tak následujících několik hodin bylo věnováno pamětihodnostem města.
Až v pozdním odpoledni jsme zasedli ke stolům venkovního posezení u zdí pivovaru. Pro kvasnicovou dvanáctku zde musíte k dřevěným stánkům. Stála tu 25 Kč ve skle a vcelku mě zklamala. Cítil jsem nakyslost. Ale sedělo se tu hezky. Na dohled rybník Svět. Od jeho hráze a silnice odděloval pivovar hluboký příkop zabydlený muflony.


Batoh jsem ještě cestou na nádraží navršil lahvovými Regenty a přidal pár Platanů.

Nemohu než návštěvu jihočeské Třeboně všem doporučit.