Pivní zápisky z léta 2007 – Uherské Hradiště

Autor: Marek Kodeda <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 13. 08. 2007


Nádražní restaurace ve Starém Městě u Uherského Hradiště mě přivítala točeným středočeským desítkovým Jarošovem za 17 Kč. Z lahvového sortimentu bych vyzdvihnul janáčkovského Comenia za 23 Kč. Zdejší nádražka patří k těm, kde se čas zastavil. Vždy tu točili Jarošov a vždy jsem tu nalezl čisté ubrusy a obyčejná jídla.Ve Starém Městě jsem vystoupil z břeclavského rychlíku a motoráčkem se nechal převézt kol slepých ramen Moravy do Uherského Hradiště. Poté jsem ještě zkontroloval, zda je nádražní budova stále tak hezky malovaná a pustil se do uliček slovácké metropole.

Počasí nebylo ideální. Zataženo a dusno. Dal se očekávat déšť.

Hospody s uherskobrodským pivem se pravděpodobně toho sobotního dopoledne přede mnou kamsi schovaly, protože jediné logo pivovaru Janáček jsem spatřil na malém bistru (bufetu) otevřeném jen ve všední dny. Na všech plakátovacích plochách ve městě ale zase visely pozvánky na „pivovarský víkend“ v Uherském Brodu.

Ranní žízeň jsem nakonec zahnal paradoxně v asijské jídelně na uherskohradišťském autobusovém nádraží, kde mi byla natočena výtečná vyškovská desítka za 15 Kč.

Jinak to byla v centru města na řece Moravě pivní bída. V jedné samoobsluze jsem jen zakoupil světlé výčepní pivo se značkou Jarošov. Lahvový Janáček ke koupení byl, ale nejčastěji jen pivo 3,5 nebo jedenáctka.

Koruna, značková restaurace uherskobrodského pivovaru, je budova, vlastně areál, přiléhající bokem ke Slováckému divadlu a zadem ke břehu řeky Moravy. Korunu naleznete při hlavní silniční tepně procházející městem. Funguje zde restaurace, podniková prodejna a velká zahradní restaurace.


Vnitřek a bezprostřední okolí pivovarské prodejny bylo okupováno množstvím pijáků lahvového piva. Nejčastěji jsem zahlédl červené etikety Patriota. V prodejně byl nabízen kompletní lahvový i sudový sortiment Pivovaru Janáček. Zajímavostí byl Comenius v 1,5 l PET lahvi za 35 Kč i stejné balení desítky Prima. Kvasnicové pivo v lahvích již pivovar dle sdělení prodavačky neprodukuje. Dali se zde koupit i uherskobrodská ochucená piva a nealkoholický Caliber.
Zprvu jsem systém zdejší zahradní restaurace nepochopil. Když jsem zmateně vyrazil pro vytoužené uherskobrodské pivo k výčepu-kiosku, sličná blonďatá servírka mi s odzbrojujícím úsměvem sdělila:“ To si můžete sednout, já za vámi dondu.“

Systém fungoval na principu Konzumačních lístků, jež návštěvník obdržel u vstupu a byla mu na něj zapisována útrata. Při odchodu mu byla vypočtena celková suma.

Bohužel během mého koštování na zahrádce hospody Koruna začaly z nebe padat kapky vody, a tak široké slunečníky s logem Janáčka převzaly funkci deštníků. Naštěstí přeháňka netrvala dlouho.

V restauraci Koruna byl nabízen téměř celý sortiment pivovaru Janáček:
světlá desítka Prima – 17 Kč
tmavá desítka – 19 Kč
světlá jedenáctka Patriot – 19 Kč
světlá kvasnicová dvanáctka Extra – 22,50 Kč
světlá čtrnáctka Comenius – 24,50 Kč
a lahvové nealkoholické pivo

Zahrádka restaurace Koruna je opravdu velká, stolů je tu k dispozici hodně. Zaujaly mě obrovské sudy s okénkem „slovácky“ pomalované, jež taktéž sloužily k posezení tzv. inkognito.


V hospůdce jsem začal kvasnicovou dvanáctkou, jež mě nikterak nepřekvapila ani neurazila, a na závěr si opravdu pochutnal na točeném Comeniu.

Budete-li mít cestu Slováckem, na hospůdku Koruna určitě nezapomeňte.