Štramberské pivní slavnosti

Autor: Marek Kodeda <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 27. 08. 2007


Na již třetí ročník Štramberských pivních slavností jsem se žíznivě těšil již od 7.čevence, kdy jsem z rozhovoru sládků Pietoně a Lichtenberga vyrozuměl, že na akci posledního srpnového víkendu přislíbili účast všichni severomoravští a slezští minipivovarníci. Dalo by se napsat: vrchol sezóny.

Vystoupil jsem z vlaku na kopřivnické zastávce. Času bylo ještě dost. Teplé srpnové ráno zvalo k protažení těla. Rozhodl jsem se projít městem a do Štramberku dojít pěšky.

V centru Kopřivnice právě začínala tradiční pouť. Charakteristické stánky s cetkami, sladkostmi, balónky……….. Pan Vaněk zde točil osobně svého Vulkána za 20 Kč, přítomný byl i příborský minipivovar. Takže jsem ranní žízeň zahnal kopřivnickým pivem natočeným usměvavým sládkem, jež si postěžoval na kolizi termínu pouti se štramberskými slavnostmi.

Ještě jsem chvíli bloumal městem pod Bílou horou. Slunce nemilosrdně ohřívalo kraj. Do Štramberku jsem se vydal starou stezkou po jižním úbočí Bílé hory. Cesta tu vede podél chatové a zahrádkářské osady a částečně láskyplným chládkem lesa.


Na štramberském náměstí již hrál dixieland. Kromě podia prostor zaplňoval „had“ stánků s pivem a pochutinami. Zastoupeny byly minipivovary: ostravský Biovar, Dolní Sklenov, Příbor, Slezan, Kopřivnice, Bon a samozřejmě Štramberk. Na plakátech, jež se objevily po kraji v polovině srpna, se dalo číst o sedmičce minipivovarů. Očekával jsem Vojkovice a Hlučín. Namísto nich tu byl Qásek a Bon.

Pivní slavnost jsem začal patriotsky Qáskem za 20 Kč. Pivo bylo opravdu dobré. Na stánku jsem nalezl 2 loga. Dle sládka Jiřího Štverky ještě není mezi oběma logy rozhodnuto. Vyjádřil jsem svůj skromný názor. První pivo ve mně vzhledem k pochodu v předpoledním srpnovém vedru jen zasyčelo.
Další má cesta za pivem vedla samozřejmě k mému oblíbenému Slezanu. Sládek Binar navařil a čepoval čtrnáctku (spíše polotmavou). Opět jsem mohl jen vychvalovat mok uvařený v lesích Nízkého Jeseníku.

Poté jsem si v pravé poledne dopřál siestu ve stínu nevelkého javoru a přemýšlel, cože ochutnat dále. Lákadel bylo mnoho. Štramberský minipivovar nabízel kromě standardního Trubače také skvělé švestkové pivo, hukvaldský sládek Vít Lanča osobně točil půllitrové kelímky svou dvanáctkou a čtrnáctkou, Freudovo pivo z Příbora bylo zastoupené světlou desítkou, mandlovou třináctkou a speciální šestnáctkou.
Také další můj „košt“ – tmavá zašovská čtrnáctka – byla skvělá volba. I ve stále děsivějším letním horku měl Bon ideální teplotu. (To se obecně dalo říct o všech stáncích) Pivovar Bon chystá plnění svého moku do lahví.

Polední oběd jsem spláchl kopřivnickým Vulkánem točeným Vaňkem juniorem za 20 Kč. Jako obvykle, osvěžil. Dozvěděl jsem se, že hlavním odbytištěm kopřivnického minipivovaru se stala Ostrava. Pan Vaněk prý již zaváží 5 hospod v moravskoslezské metropoli.
Po Vulkánu jsem opět zatoužil po vícestupňovém pivu. Nabízelo se Freudovo pivo točené osobně sládkem Lichtenbergem. Světlá šestnáctka naplnila mé očekávání.

Na štramberském náměstí v odpoledních hodinách panovala subtropická výheň. Stále sem přicházeli další a další žíznivci. Vedro zpříjemňovala i novojičínská dívčí kapela Noty a pomlky svými interpretacemi „profláknutých“ šlágrů.Když jsem tak ve stínu již výše zmíněného javoru seděl a pozoroval ruch na náměstí, přemýšlel jsem, jak se pivní situace za posledních 10-15 let změnila. Před touhle dobou by byly fronty u stánků s kvasnicovým pivem zcela nemyslitelné. Na počátku 90.let minulého století bych sice ještě zakoupil v samoobsluze třeba lahve se Vsacanem nebo Václavem, ale minipivovary na pivně konzervativním severu Moravy byly pouze snem. Okukoval jsem tehdy varny za výčepem Pegasu a trochu s nedůvěrou zajížděl za tenkráte chuťově nevyrovnaným hlučínským Bivojem. V té době bych si na rozvoj malých pivovárků nevsadil. Mýlil jsem se a ze svého omylu mám radost.. Lidé jakoby si na existenci minipivovarů zvykali, co více, nefiltrované pivo z malých provozů se stalo vyhledávaným.Jak jsem pivní slavnosti začal, tak jsem je i ukončil. Na cestu na štramberské nádraží jsem si dal mok vařený v suterénních prostorách pod ostravskou hospodou Hobit.

A na závěr si dovolím jedno malé soukromé hodnocení. Mé fyziologické dispozice a čas mi pochopitelně nedovolovaly ochutnat všechna přítomná piva, nicméně z těch, jež jsem ve Štramberku poznal mě nejvíce oslovila leskovecká čtrnáctka, těsně doháněná ostravským Qáskem.
Každopádně, kdo třetí ročník štramberského beerfestu nenavštívil, může pouze litovat.