Hobit

Autor: Marek Kodeda <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 01. 12. 2007


Slovo Hobit byl termín známý v minulosti jen pro nadšené čtenáře žánru fantasy. Po vzniku filmů režiséra Jacksona už slovu porozuměla většina národa. Ale Hobit posléze zavítal i do báječného pivního světa.

Klub Hobit naleznete v poklidnější části centra moravskoslezské metropole nedaleko radniční věže. Přívozská ulice je vcelku bezhlučná, obestavěna hradbou prvorepublikových domů. Konzument tu má na výběr hned několik restauračních zařízení, z nichž Hobit je ten nejméně nápadný. Všimnete si ho asi dle dřevěného závěsného loga Bernarda.Ještě než otevřete staré chátrající dveře a vejdete do nevlídně působící chodby, nenechte si ujít vlevo dole dvě nová sklepní okýnka. Tam se rodí Qásek.


Poté se ocitnete na chodbě letitého čtyřpodlažního domu a musíte ještě zdolat pár schodů a otevřít mnohé návštěvníky spíše odrazující vstupní dveře do lokálu. Neradujte se, ještě nejste na místě ! Čeká vás úzká „předsíň“ na jejímž konci uzříte barpult s výčepem a oči pravidelného osazenstva, které pátrají po vaší totožnosti.Pokračujete k „báru“ a potom musíte zabočit doleva. Až pak je důvod k radosti. Ocitnete se ve vlastní hospůdce Hobit. Doporučuji hned při míjení výčepu sdělit obsluze objednávku.

Pokud si nedáte Qáska (pak si ale musíte uvědomit o co přicházíte), můžete popít něco z výběru hned několika druhů piva Bernard,včetně kvasnicového.Hospůdku navštěvují jednak místní štamgasti, sedící povětšinou na vysokých „hnízdech“ u výčepu , různí ostravští umělci, hudebníci, studenti humanitních oborů blízké Ostravské university, lidé, jež nevyhledávají tuctové nálevny a v posledním půlroce objevili klub také pivní fajnšmekři, kterým nedá spát vynikající chuť piva sládka Štverky.

Stoly a židle z masivu snad borovice. Na stěnách malby se sny pana Tolkiena. Různé neuspořádané obrázky. Fotografie z Beskyd. Kolem výčepu kaleidoskop rozličných předmětů – lebka tura, obrazy, staré pivní lahve, košík, petrolejová lampa, staré elpíčka. Na pípě loga Bernarda. Z reproduktoru se neustále line nejčastěji rocková hudba. Bývá zde zakouřeno a je tu spíše šero. Cigarety si zde koupíte v automatu, k dispozici je počítač s internetovým připojením.Sládka majitele v jedné osobě - Štverku mnohdy zahlédnete u pípy, když plní půllitry chmelovým mokem. Qásek byl zpočátku plněn do sklenic Bernarda, na podzim se mu již dostalo cti spočinout v půllitrech s vlastním logem.

Zajímavý je zdejší „zákaznický lístek“, tedy účet. V jeho horní polovině jsou namalovány v řadách emblémy půllitrů. Obsluha pak před řadu doplní druh piva, jež zákazník popíjí (v mém případě písmeno Q) a následně pak už jen přeškrtává jednotlivé kousky.

Dovedu chápat, že Hobit, mnohé, zvyklé na obsluhu v livrejích a decentní hudbu piana, odradí od další návštěvy. Klub Hobit se sice nenalézá v oblasti již mezinárodně proslulé Stodolní, avšak o skvělou atmosféru zde určitě nepřijdete. Hospůdka má totiž svého ducha. Je osobitá. Celé prostředí si dovolím pojmenovat jako nekonformní. Nenajdete zde jednoduché agresivní opilce, jež si po doplnění denní alkoholové dávky potřebují vybít zlost na celý svět, setkáte se tu „pouze“ se zajímavými lidmi, kteří si sem přišli poklábosit, třeba u půllitru lahodného Qáska.

Prostě, pokud chcete poznat v Ostravě něco zajímavého, zajděte do Hobitu.