Pivo a zdraví

Autor: Milan Starec <(at)>, Téma: O pivu, Vydáno dne: 27. 02. 2008


Pivo je svým složením velice zajímavý nápoj. Jak působí látky a prvky v něm obsažené na naše zdraví ? Co je vlastně kocovina ?
Pivo je snadno stravitelný nápoj podporující trávení a zvyšující chuť. Je to způsobeno zvýšenou sekrecí pepsinu a urychlením metabolismu lipidů. Pivo urychluje a podporuje transport vody v lidském těle a stabilizuje srdeční činnost.

Dle názoru některých odborníků 0,3 litru piva za den zvyšuje reakceschopnost a zodpovědnost řidičů. Pivo nezpůsobuje alergické reakce a je známo svými sedativními a diuretickými vlastnostmi. Pivo působí antimikrobiální aktivitou, což je způsobeno vyváženým obsahem organických kyselin. Chmelové látky mají uklidňující vliv, což je všeobecně známo a extrakt z chmele se tudíž také používá do uklidňujících bonbónů pro děti.

Konzumace piva posiluje kosti a chrání před lámavostí kostí, kterou trpí především ženy ve věku nad 50 let. Umírněné požívání piva chrání před srdečními onemocněními, před vznikem žlučových kamenů, před onemocněními žaludku.

Podle nejnovějších výzkumů pivo může tvořit vhodnou součást diety cukrovkářů. V hodnocení vhodnosti piva pro výživu diabetiků je důležité počítat s regulací příjmu sacharidů a i celkových kalorií. Alkohol, v pivu obsažený, je nesacharidový zdroj kalorií a nemá žádný specifický efekt na cukrovku. V tzv. DIA pivech je obsah sacharidů výrazně snížen a tudíž jsou tyto nápoje pro diabetiky v rozumném množství vhodné vzhledem k obsahu ostatních nutričně významných látek.

Pivo patří mezi malou skupinu potravin, které mají velice nízký obsah sodíku a může být tedy doporučeno při nízkosodíkových dietách. Dále je pivo vhodné při chronických infekcích ledvin, při vysokém tlaku, zácpě, při různých typech avitaminóz a je také doporučováno vegetariánům jako zdroj některých faktorů přítomných převážně v bílkovinách živočišného původu (B12).

Pod lidovým všeobecně známým pojmem kocovina se skrývá v podstatě přiotrávení organismu nežádoucími látkami a týká se hlavně narušení krevního oběhu a metabolismu.

Obecné příznaky tohoto nepříjemného stavu těla i mysli jsou bolesti hlavy, žízeň, malátnost, podrážděnost, nevolnosti všeho druhu, únava...Mezi látky způsobující tento nepříjemný stav patří především vyšší alkoholy, aldehydy, estery a éterické oleje. Obsah a typ těchto látek v pivu obsažených závisí na druhu a kvalitě piva. Tyto látky působí na organismus jako buněčné jedy a způsobují nepříjemnosti v hospodaření s vodou, bílkovinami, elektrolyty a sacharidy.
Mimo látky obsažené v pivu má negativní vliv na kocovinu také cigaretový kouř, jehož negativní složky interagují s neurony a způsobují druhotné potíže při kocovině.

Negativní příznaky kocoviny se dají zmírnit vhodnou stravou bohatou na minerály, vitaminy, cukr, sůl a dále fyzickými prostředky jako klidem, spánkem, sprchou.

V našich zvyklostech je významné působení vyšších kvant piva. Zdá se, že pivo ve srovnání s chemicky čistým ethanolem působí méně močopudně, více produkuje lymfu, ethanol z piva se resorbuje pomaleji a rychleji se vylučuje. Narušení mozku je při ekvipotentních dávkách ethanolu menší než po koncentrátech. Klinický průběh kocoviny po opilosti z piva je však hlubší, neboť k otravě ethanolem se přidružuje i otrava vodou. Hladina krevního cukru je po pivu vyšší než po koncentrátech.