Představuje se Pivovar Steiger Vyhne

Autor: administrator <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 23. 03. 2008


Pivovar Vyhne byl založený v roce 1473 řádem templářských rytířů. První pivo začali v pivovaru vařit mniši. V průběhu 16. a 17. století se majitelé tohoto slovenského pivovaru často měnili. V roce 1747 získalo pivovar město Banská Štiavnica po konfiskaci.


Po ničivém požáru v roce 1893 již město nechtělo dále do pivovaru investovat a proto ho prodalo majiteli vyhnianských strojíren a sléváren Karlovi Kachelmanovi za 12 tisíc zlatých. Kachelman postavil nové provozní budovy, zmodernizoval strojní zařízení a starý pivovar pro potřebu sladovny ohradil kamennou zdí. Pivo už v tom čase bylo známe dobrou kvalitou. Kapacita pivovaru 15 000 hl piva však nebyla využita.
V roce 1910 se mění firemní označení na Kachelman a společníci. Navzdory tomu, že Kachelmanovské podnikaní se během první světové války ocitlo v krizi, výroba piva se udržela na úrovni, která postačovala na zásobování okolí v dostatečném množství. Nedostatek finančních prostředků Kachelmanové řešili půjčkami až se novým majitelem stala Tatrabanka.
Dne 1.1.1928 byla založená Účastnická společnost Slovenské pivovary a sladovny Vyhne s akciovým kapitálem 1 milión korun. V následujícím období poměrně velké změny způsobila hospodářská krize, avšak ani toto těžké období nenarušilo chod a stabilitu vyhnianského pivovaru. Vedení pivovaru nebylo nucené přistoupit k takovým opatřením, jako je propouštění zaměstnanců a snižovaní mezd.
V roce 1935 byl založený Ochranný svaz pivovarů. Na Slovensku došlo ku zvýšení prodeje piva hlavně rajonizací, což mělo příznivý vliv i na vyhnianský pivovar. Úspěšný chod pivovaru se značně narušil po obsazení pivovaru německou armádou v roce 1944. Došlo k přerušení výroby a pivovar doplatil na dobu okupaci oběťmi z řad zaměstnanců. Výroba se opět dala do chodu až dne 13.9.1945.
Poválečná rekonstrukce závodu a jeho další výstavba přinesla navýšení výstavu piva. Dosáhla se roční výroba 50 - 60 000 hl piva. Dne 29.5.1946 se rozhodlo o přestavbě pivovaru na větší kapacitu s náklady asi 40 miliónů korun. Přestavba byla provedena za 3 - 5 roky. Pivovar během znárodnění přešel několika reorganizacemi a častou změnou názvu.
Současným majitelem pivovaru je Eduard Rada a.s. Pivovar Steiger Vyhne. V roce 1996 byla započata rekonstrukce stavební a technologické časti pivovaru. Starou linku na čištění a plnění hliníkových sudů nahradila nová plnoautomatická linka na umývaní a plnění nerezových KEG sudů. Další vel'mi důležitou investiční akcí byla celková rekonstrukce sklepů a spilek, a také montáž nového filtru od firmy Filtrox. Taktéž byla zrekonstruovaná stavebně i technologicky lahvovna. Poslední velkou investicí je kompletní výměna staré varny. Nová varna zvýšila kapacitu zdvojnásobením počtu várek.
Na Slovensku prodává Steiger produkci prostřednictvím sítě maloobchodů, velkoobchodů a ve vlastních prodejních skladech rozmístěných rovnoměrně po celé republice. Pivovar nedávno začal s exportem do Itálie, když v minulosti prorazil do sítě hypermarketů Tesco v Angli a exportoval také na Ukrajinu, do Ruska a České republiky. Prioritním je však domácí trh.
Do pivovaru Steiger v roce 2002 vstoupili zahraniční investoři. Konsorcium tvoří Evropská banka pro obnovu a rozvoj, Nadace na podporu poprivatizačního podnikaní podporovaná ze zdrojů Evropské unie a investiční společnost East Fund Management. Investoři se zavázali v nejbližších letech investovat v pivovaru čtyři milióny eur.


Současný sortiment pivovaru:

Pivo 10 % - výčapné svetlé Steiger

Pivo výborně hasící žízeň, s bohatou pěnou a jemnou středně intenzivní chmelovou hořkostí. Vyrovnaná príjemná chuť a dobrý dojem po napití ho predurčujú nielen pre bežný konzum, ale aj pre slávnostnejšie príležitosti. Ocenené Značka kvality SK.
Balenie: fľaše Steiger 0,5 l v prepravkách, KEG sudy 50 l
Trvanlivosť: fľaše 150 dní, sudy 90 dní
Obsah alkoholu: 4,0 % obj
Využiteľná energia: 1550 kJ /Pivo 11 % - ležiak výčapný svetlý Steiger


Pivo obľúbené hlavne pre vysoko kompaktnú penu. Zlatistá svetlá farba a iskrivá čírosť nabádajú zákazníka k napitiu. Jemná chmeľová aróma, stredne intenzívna horkosť, vysoká rezkosť a osviežujúce účinky sú jeho základnou charakteristikou. Balenie: fľaše Steiger 0,5 l v prepravkách, KEG sudy 50 l
Trvanlivosť: fľaše 180 dní, sudy KEG 90 dní
Obsah alkoholu: 4,2 % obj.
Využiteľná energia: 1700 kJ / lPivo 12 % - ležiak svetlý Steiger

Vyrobený klasickými technologickými postupmi z najkvalitnejších sladov a chmeľov. Dokonalá starostlivosť od uvarenia po výstav ho radí k najkvalitnejším ležiakom plzenského typu nielen na Slovensku. Intenzívna chmeľová chuť, vysoký obsah alkoholu, bohatá kompaktná pena, dokonalá čírosť a zaokrúhlená vôňa z neho robia pivo aj pre slávnostné príležitosti. Je nositeľom ocenení Slovak Gold, a Značka kvality SK.
Balenie: fľaše Steiger 0,5 l v prepravkách, KEG sudy 50 l
Trvanlivosť: fľaše 180 dní, sudy KEG 90 dní
Obsah alkoholu: 5,0 % obj.
Využiteľná energia: 1850 kJ / lPivo 11 % - ležiak výčapný tmavý Steiger

Lahodné pivo, ktorého tajomstvo spočíva v harmonickej kombinácii plzenského, bavorského, karamelového a farebného sladu. Výrazná tmavá farba, originálny buket a príjemná mäkká chuť sa dnes priamo núkajú konzumentom tmavého piva. Sladkastá chuť vyhovuje hlavne ženskej časti našich spotrebiteľov. Vyšší obsah alkoholu s nízkou špecifickou hmotnosťou - inou, akú majú ležiaky, umožňuje pri čapovaní vytvárať rezané - dvojfarebné pivo v jednom pohári. Takto načapované pivo má nádherný vizuálny efekt a zvláštnu príjemnú chuť. Je nositeľom ocenení Slovak Gold, a Značka kvality SK.
Balenie: fľaše Steiger 0,5 l v prepravkách, KEG sudy 50 l
Trvanlivosť: fľaše 180 dní, sudy KEG 90 dní
Obsah alkoholu: 4,2 % obj.
Využiteľná energia: 1750 kJ / lPivo 12 % - ležiak svetlý SitňanTradičná značka vysokokvalitného piva, obľúbená hlavne v priamom okolí zásobovania pivom. Nesie všetky znaky ležiakov vyrobených tradičnou technológiou plzenského typu. Plná chmeľová a sladová aróma, intenzívna horkosť a primeraný obsah alkoholu ho predurčujú nielen k bežnej spotrebe, ale aj pre slávnostné príležitosti.
Balenie: fľaše Steiger 0,5 l v prepravkách, KEG sudy 50 l
Trvanlivosť: fľaše 180 dní, sudy KEG 90 dní
Obsah alkoholu: 4,8 % obj.
Využiteľná energia: 1850 kJ / lKachelmann

Konzumné pivo svetlé, vyrába sa z vody, plzenského sladu a chmeľu. Pivo je s nižším obsahom alkoholu, osviežujúce hlavne v horúcich letných dňoch s dobrou penivosťou.
Balenie: fľaše Steiger 0,5 l v prepravkách
Trvanlivosť: fľaše 150 dní
Obsah alkoholu: 3,3 % obj.
Využiteľná energia: 1300 kJ / l


Zdroj: Ing.Stefan Kuca, PR agentura PAPER LIFE