Tip na výlet – pozvánka na výstavu Ostře sledovaný Hrabal

Autor: administrator <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 11. 04. 2008


Pro všechny milovníky života a díla spisovatele Bohumila Hrabala (1914-1997) je určena fotografická výstava Ostře sledovaný Hrabal, kterou pořádá od 28. března do 25. května 2008 Polabské muzeum – Vlastivědné muzeum Nymburk. Pokud vám po zhlédnutí poutavé výstavy ještě zbude trocha času, můžete svůj výlet zakončit stylově v některé příjemné nymburské hospůdce s Postřižinským pivem, z jehož etikety na nás Hrabal vlídně shlíží.
Pro všechny milovníky života a díla spisovatele Bohumila Hrabala (1914-1997) je určena fotografická výstava Ostře sledovaný Hrabal, kterou pořádá od 28. března do 25. května 2008 Polabské muzeum – Vlastivědné muzeum Nymburk a Národní muzeum fotografie v Jindřichově Hradci. Otevřeno je denně od 9 do 16 hodin mimo pondělí. Vlastivědné muzeum Nymburk je třetím místem, kde se tato výstava představuje. V loňském roce měl Ostře sledovaný Hrabal premiéru v Národním muzeu fotografie v Jindřichově Hradci. A letos od ledna do února ji mohli obdivovat návštěvníci brněnského kulturního centra.

Hlavním a také jediným tématem výstavy je Hrabalův život tak, jak byl zachycen objektivem fotoaparátu známých i neznámých fotografů. Spisovatelův životní příběh a jeho lidský úděl zdokumentovaný na velkoformátových fotografiích je sestaven do několika celků, které zobrazují celý jeho život, a to od dětství až po stáří.

Pokud vám po zhlédnutí poutavé výstavy ještě zbyde trocha času, můžete svůj výlet zakončit stylově v některé příjemné nymburské hospůdce s Postřižinským pivem, z jehož etikety na nás Hrabal vlídně shlíží. Pivní fajnšmekři určitě ocení speciální třináctistupňové pivo Bogan, pro jehož název byla vybrána přezdívka Bohumila Hrabala.

Kdo by si chtěl alespoň vzdáleně „přičichnout“ k dobám, v nichž tepal život mladého Bohumila Hrabala, může navštívit nymburský pivovar. Zde prožil budoucí slavný spisovatel v letech 1919 až 1947 osmadvacet let svého života. Hned při příchodu do pivovaru si můžete u brány zakoupit turistickou známku a samozřejmě také několik druhů místního piva, které nesou názvy: Doktorova osmička, Pepinova desítka, Francinův ležák nebo Bogan.Těžko budete v širokém okolí hledat pivo, které vzniklo z literárního díla, což je jedním z důkazů nesmrtelnosti Bohumila Hrabala. Návštěvníkovy kroky by pak – po domluvě s vrátným – určitě měly směřovat k Hrabalově pamětní desce.Pivovar jí vzdává hold samotnému Hrabalovi a také době, kdy zde žil a bydlel, přičemž se přesně držel spisovatelových slov: „Já žádnou desku nechci, ale když, tak jen ve výšce kam čurají psi“. Pamětní desku tedy opravdu nehledejte ve výšce očí, ale ve výšce kolen.

Sportovně založení jedinci si mohou výlet zpestřit procházkou, resp. vyjížďkou, Hrabalovou stezkou. Ta začíná hned u vstupní brány pivovaru a asi po patnácti kilometrech končí u známé restaurace Hájenka v lesní osadě Kersko.

zdroj: agenturu Botticelli, s. r. o., Ke Krčské stráni 1, 140 00 Praha 4, Václav Klain
Vlastivědné muzeum Nymburk, Tyršova ulice 174, Nymburk
Tel.: 325 512 473
E-mail: vmnymburk@pmpodebrady.cz