Pivní poznámky z léta 2008 – díl 2.

Autor: Marek Kodeda <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 17. 08. 2008


Během letošního léta jsem navštívil pro mě dosud neobjevený minipivovar v pražských Nuslích.

Minipivovar Bašta se nalézá na Táborské ulici naproti radnici Prahy 4, jenom pár ulic od chřadnoucí budovy bývalého nuselského pivovaru, kde pivo naposledy navařili v roce 1960.
Sousedský pivovar Bašta je opravdu sousedský. Tedy byli jsme tu po poledni všedního dne a restaurace byla plná hladových zaměstnanců okolních nuselských firem, naštvaných z toho, že musí trávit krásných červencový den v pracovním procesu.

Obsluha zjevně situaci nezvládala a, ačkoliv lokál není příliš rozlehlý, na můj vkus bylo čekání na objednávku příliš dlouhé. Přitom jsme neseděli nikde v zastrčeném koutě, ale přímo naprosti výčepu s výhledem na vlastní minipivovarský provoz. Ten je umístěn v místnosti vedle vchodu do šenku.
Poté, co jsme se dočkali možnosti objednat si porci jídla a pití, dozvěděli jsme se od nevrlé servírky, že polovina nabízených jídel v jídelním lístku už je snězena. Talíře s obědem byly následně přineseny rychle a jídlo chutnalo.

Při mé návštěvě se zde z produkce minipivovaru točila tři piva. Světlá dvanáctka se prodávala za 30 Kč, polotmavá dvanáctka za stejnou cenu a tmavý třináctistupňový speciál se dal pořídit za 33 Kč.

Ochutnal jsem obě dvanáctky. Bohužel musím napsat, že ani jedno z piv mě příliš nezaujalo, i když polotmavé bylo jistě mírně chuťově zajímavější.

Várka v tomhle miniprovoze je na 200 l, nalézají se tu 4 kvasné kádě, dozrávání probíhá v 10 hl tancích a sudech. Za stavbou pivovárku stojí Josef Krýsl.
Sběratele by jistě zaujala nabídka sklenic s logem minipivovaru různých velikostí a tvarů. Návštěvník si zde na památku mohl zakoupit i zelené tričko či naplněné skleněné lahve s keramickým uzávěrem a etiketou.

Na závěr našeho pobytu v nuselské restauraci-minipivovaru jsme se stali svědky trapné výměny názorů zaměstnanců restaurace. Jaksi pozapomněli, že kolem nich jsou oči a uši zákazníků.

Tedy můj dojem byl poněkud rozpačitý, jak z piva, tak z atmosféry samotné restaurace. Je to škoda. Tahle hospůdka určitě má na to, aby vítala návštěvníky příjemným prostředím, útulností a sousedskou pohostinností.