Ostrava do bílé pěny oděná

Autor: Marek Kodeda <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 04. 09. 2008


Dne 3.9. v podvečerních hodinách proběhla vernisáž výstavy mapující historii výroby a konzumace piva v Ostravě. Výstava byla připravena ve spolupráci se statutním městem Ostrava, Černokosteleckým pivovarským archivem a muzeem a pivovarem Ostravar.Výstava probíhá v Galerii Budoucnost. Galerie se nachází ve vstupní hale sídla společnosti Medium Soft a.s. (v budově bývalého družstva Budoucnost) na Cihelní ulici č. 14 v Ostravě. Za zmínku stojí, že výstavní síň se nachází asi 100 metrů od bývalé Strassmannovy sladovny, jedné z nejstarších industriálních staveb v moravsko-slezské metropoli, a na druhé straně opět asi 100 metrů od areálu pivovaru Ostravar.
Zajímavou podívanou připravili odborný archivář v Archivu města Ostravy Radoslav Daněk a Milan Starec, který se o pivovarnictví a jeho historii již delší dobu zajímá a v současné době podrobně mapuje pivovarnickou historii moravsko-slezského regionu. Radoslav Daněk je autorem mnoha publikací a textů zabývající se industriální minulostí oblasti. Milan Starec je společníkem (vedle Tomáše Vodochodského) firmy Dej Bůh štěstí s.r.o., která vlastní pivovar v Kostelci nad Černými Lesy.
Na slavnostní otevření výstavy dorazilo asi 100 lidí. Byli tu lidé z ostravského pivovaru, historici, příbuzní a známí autorů výstavy, nadšenci, badatelé…. Vernisáž zpříjemnily dvě sličné posluchačky Janáčkovy konzervatoře, jež na zobcové flétny sluch přítomných pohladily skladbami Bohuslava Martinů.
Jiří Štverka přivezl na vernisáž „třicítku“ světlé dvanáctky a polotmavé třináctky. Pivo točil do dvou druhů sklenic s logem. O Qáska byl opravdu velký zájem a sládek minipivovaru Biovar už po hodině ukončil výčep piva.
Na stěnách galerie visí tabule s informacemi, textovými i obrazovými, o historii výroby piva v Ostravě. Od středověkých oficiálních počátků pivovarnictví až po současnost. Naleznete zde nástěnky o ostravských restauracích, o pivovarech na území současného města, o pivovarech historicky doložených i o těch, o jejichž existenci se teprve hledají důkazy. Text na tabulích určitě mohl být větší, zvláště když v podloubí bylo dosti přítmí. Informační tabule jsou doplněny obrázky a historickými snímky z ostravských pivovarů a ukázkami etiket.
Nejvíce textů si zde můžete přečíst o dvou největších ostravských pivovarech, tedy Českém akciovém (dnešní Ostravar) a Strassmannovom. Poznáte dějiny dávno zaniklých pivovarských provozů v Radvanicích, Slezské Ostravě, Petřkovicích, Zábřehu nad Odrou. Badatelsky rozebrány jsou i místa, kde se o vaření piva pouze spekuluje, kde se historické údaje rozcházejí a věrohodné důkazy prozatím nebyly nalezeny. Například Kunčice nad Ostravicí či Polanka nad Odrou. Tabule poukázaly i na některé historické „pivovarnické záhady“ jako je domnělý pivovar ve Staré Bělé.

Trochu zastrčená galerie, mimo centrum města. Ale velmi hezké prostory – atrium s podloubím. Otevírací doba, od pondělí do pátku od 8 -16, není asi vhodná pro všechny zaměstnané lidi. Malinko mě zde chybělo více historických předmětů, očitých svědků pivovarnické historie. Po stranách galerie byly pouze rozmístěny dřevěné a hliníkové sudy.
Každý, jež má vztah k pivovarnictví, ať už profesionální, badatelský či pouze zájmový, by si výstavu Radoslava Daňka a Milana Starce určitě neměl nechat ujít. Na chvíli se vrátit do minulosti je nám všem bezpochyby potřebné. Výstava probíhá do 29.9.2008.