Oktoberfest

Autor: Petra Krchňáková <(at)>, Téma: Zahraniční zajímavosti, Vydáno dne: 13. 09. 2008


Pivní festival Oktoberfest tradičně začíná třetí víkend v září a končí první neděli v říjnu. Letos slavnostní zahájení proběhne 20.září.

Počátky Oktoberfestu jsou spjaty s královskou svatbou bavorského korunního prince Ludvíka, později známého jako krále Ludvíka I. Bavorského, s princeznou Terezou ze Saska-Hildburghausenu dne 17.října 1810. Po ní je pojmenována slavnostní půda uprostřed města – Theresienwiese, kterou místní obyvatelé láskyplně zkracují na „Wiesn“. Tato svatba vstoupila do historie především mohutnými oslavami, které se staly základem pro dodnes se opakující slavnost. Završením oslav byly koňské dostihy, které se konaly za účasti královské rodiny. Později, v roce 1811, se k těmto oslavám ještě přidala Zemědělská výstava. Ta, na rozdíl od již zrušených koňských dostihů, je ještě stále jednou za tři roky pořádána jako součást Oktoberfestu. Původně se slavnosti konaly v říjnu, ale protože ne vždy bylo v tuto dobu pěkné počasí, bylo rozhodnuto o posunutí termínu na babí léto - tedy na září. Od roku 1872 se tedy slavnosti konají vždy v září.
V počátcích Oktoberfestu mohli jeho návštěvníci uhasit žízeň pouze v malých stáncích, jejichž počet se ale rok od roku rychle zvyšoval. V roce 1896 byly tyto stánky nahrazeny prvními pivními stany, které si vystavěli podnikaví soukromníci, za kterými stály jednotlivé pivovary.

Slavnosti jsou odstartovány známým zvoláním “O’zapft is!” při tradičním naražení prvního pivního sudu. Tak se stane v sobotu 20. září 2008 ve 12 hodin v hale v Schottenhamelu. Oktoberfest trvá většinou 16 dní. Začíná vždy v sobotu a končí vždy první říjnovou neděli. Je-li ovšem tato neděle 1. nebo 2. října, pak festival pokračuje až do do 3. října - dne německé státnosti. Program se bude jako každoročně držet tradic – nabídne např. slavnostní příchod hostinských nebo průvod bavorských krojů.

Oktoberfest v číslech:

• Dnes můžeme na Oktoberfestu navštívit 14 velkých stanů.
• Během dvoutýdenních oslav se vypije okolo 30% roční produkce piva velkých mnichovských pivovarů.
• Očekává se, že cena za litr se bude pohybovat mezi 7.7 a 8 Eury.
• Na Oktoberfestu vás obslouží přibližně 1 600 servírek od 18 do 80 let, které se skrz hlučné davy prodírají i s 10 holbami najednou, přičemž v každé z nich je litr pivního moku.
• Stany pojmou 94 000 návštěvníků.
• Na ploše 104akrů se nachází 1 440 toalet.
• Během Oktoberfestu vznikne přibližně 900 tun odpadků.
• V roce 2007 festival přitáhl 6,2 milionů návštěvníků, kteří zkonzumovali 6,7 milionů litrů piva a 200 000 litrů nealkoholického piva.
• Loni se během festivalu snědlo 104 volů, 56 036 vepřových kolen, 487 470 kuřat a 190 635 párů vepřových klobás.

Pro porovnání, v roce 1950 se vypilo okolo 1,5 milionů litrů piva a snědlo se téměř 650 000 párů vepřových klobás. V roce 1970 se počty zvýšily téměř na 4 miliony litrů piva a 800 000 párů klobás.

Všechno ale začíná už ráno. Z bran mnichovského pivovaru vyjíždí vůz plný sudů, tažený trojspřežím statných valachů speciálního francouzského plemene. Rolničky na spřežení doprovází smíšený sbor bubeníků a samozřejmě v kočáře na závěr pan ředitel, nástupce žíznivého mnicha Augustina, který pivovar založil před 670 lety. Po spanilé jízdě městem doráží spřežení všech zúčastněných pivovarů na Tereziinu louku. Mužem nejpovolanějším a také nejsledovanějším je mnichovský starosta, který v souladu s už půl století starou tradicí narazí v pravé poledne první sud. A Oktoberfest může začít….