Zahraniční ochucené zvláštnosti

Autor: Petra Krchňáková <(at)>, Téma: Zahraniční zajímavosti, Vydáno dne: 21. 09. 2008


Ochucená piva – pro někoho vyhledávané speciality pivovarů, pro někoho „úlitba“ sládků neodborné veřejnosti. Od 90.let se objevují v sortimentech i českých pivovárků. Nicméně za hranicemi je jejich obliba větší.V Anglickém Kentu vaří pivo s názvem Scallop Stout - pivo hedvábné jako Guiness s 3,7% alkoholu, s náznakem kouře a mírnou chutí moře, nikoli však rybiny. Do moku jsou totiž na hodinu vhozeny mořské mušle - hřebenatky. Pivovar v Kentu plánuje svá další piva ochutit kraby a mořskými plži.

V americké Filadelfii si můžete koupit Mama Mia Pizza Beer. Je to pivo s příchutí čerstvých rajčat, oregana, bazalky a česneku. Mírně připomíná trpké žitné pivo typu Ale a skvěle se hodí k pizze. Existuje již také celá řada receptů, které využívají právě toto pivo, které se chlubí přízviskem „První kulinářské pivo na světě“.
Anglické malinové pivo Meantime Raspberry Grand Cru má sytě červenou barvu, voní po malinách. Toto se pivo se vaří ze sladového ječmene a pšenice. Pivo má osvěžující příchuť, která z něj činí ideální digestiv. Malinové pivo je vynikající ve spojení s čokoládovými bonbóny, čerstvým ovocem či měkkými sýry.
Belgický pivovar Huyghe nabízí bílé ovocné pivo s kokosovou příchutí Mongozo – coconut. Podává se, kromě lahví, jak jinak, než ve skořápce kokosového ořechu. Hodí se k exotickým pokrmům. Velice žádané je také jako osvěžující nápoj v parných letních dnech nebo jako alternativa k míchaným nápojů.


V mexickém městečku Tecate se vyrábí pivo s názvem Chili Beer. Do každé lahve, která je naplněna kvalitním pivem Mexican Lager Beer, je vhozena malá čili paprička. Pak jsou lahve uzavřeny. Palčivá chuť se pak může pohybovat od jemně kořeněné po naprosto spalující.

V kanadském Montrealu se vaří Apricot Wheat Ale s 5 % alkoholu. Pivo zlatavě-oranžové barvy, které v sobě ukrývá směsici ječmenný sladů a pšeničného sladu s výtažkem z meruněk. Tyto přísady vytváří originální, vyváženou chuť a čistou, silnou ovocnou vůni.

I čeští výrobci se snaží přinášet na náš trh něco nového. Jihomoravská Černá Hora připravuje na podzim prodej lahvového borůvkového piva a také další pivo s nulovým obsahem alkoholu – značky Ostrovid s přídavkem karotenu.