Velké svátky piva v Evropě

Autor: Petra Krchňáková <(at)>, Téma: Zahraniční zajímavosti, Vydáno dne: 05. 10. 2008


Letošní německý Oktoberfest, otec všech pivních festivalů, je již minulostí. Tento, ač nejznámější pivních svátek, je ale jen jedním z mnoha svátků chmelového moku, které stojí za povšimnutí.

Dalším vyhledávaným pivní svátkem je European Beer Festival, který se koná v hlavním městě Dánska, v Kodani. Tento, během 12.-14 září, nabízí téměř 1 000 druhů piva přibližně 20 000 návštěvníkům. Zatímco většina pivních festivalů se snaží vyzdvihovat svou vlastní národní produkci, dánský festival poskytuje prostor pro druhy piva z celé Evropy.


Pravděpodobně druhým největším a stále populárnějším pivním festivalem v Německu je Cannstatt pivní festival ve Stuttgartu. Ten se letos koná od 26.září do 11.října. Nabízí nejen spoustu piva a jídla v tradičních stanech, ale také množství atrakcí pro návštěvníky všech věkových kategorií - návštěvou strašidelného domu počínaje a projížďkami po vodě či jízdou na ruském kole konče.

Poněkud více neobvyklejší zážitek nabízí Talin v Estonsku, který na počátku července hostí největší pivní festival v Pobaltí – každoroční Ollesummer Festival. Kromě hojnosti piva, si zde návštěvníci mohou vybrat z pestré nabídky hudebních vystoupení, všech možných žánrů, od Estonských národní písní, přes jazz a rock, až po reggae či hip-hop.

Na počátku srpna se v západním Londýně ve výstavním centru Earl´s Court koná Velký britský pivní festival. Jeho sponzorem je nezávislá společnost Campaign for Real Ale (CAMRA), která se snaží propagovat regionální pivní pestrost. Tento festival přitahuje pozornost více jak 65 000 lidí, kteří mohou ochutnat přes 750 druhů piva včetně 450 druhů Britského piva typu Ale.

Další menší pivní festivaly v Evropě:

Bratislavský Junifest je největším slovenským pivním festivalem, který se probíhá po deset dní v prostorách bratislavského výstaviště Incheba. Letos se ve dnech 13.-22.6. konal již po páté. Loni jej navštívilo přes 80 000 návštěvníků. Je to festival nejen piva, ale také zvláštních nápojů a skvělé hudby. Z nápojového lístku pro tento rok, jste si mohli vybrat z 18 druhů piva.


Rakouským zástupcem pivních slavností je BierIG Beer Festival, který můžete navštívit na počátku září v Salzburgu. Tento festival se snaží nabídnout svým hostům co možná nejširší spektrum zlatavého moku. Návštěvníci festivalu tak mají možnost porovnat 150 druhů piva ze 40 různých pivovarů, jak rakouských, tak i zahraničních.


V belgickém městečku Lustin se každoročně v září koná Belgian Beer Festival. Pivní festival je spojen s jakýmsi „bleším trhem“, na kterém jsou k mání pivní sklenice, lahve, etikety, pivní tácky, historické reklamní prospekty, pinty a všechny další možné věci, které jsou předmětem zájmu pivních sběratelů. Festival nabízí více jak 850 druhů piva.

V polovině května v Itálii, ve městě Alexandria, můžete navštívit Alessandria Beer Festival, přehlídku pivních produktů, italských i zahraničních. Tento festival si také klade za cíl návštěvníky zasvěcovat do tajů pivovarnického řemesla odbornými výklady či pobavit je pivními kuriozitami. Můžete zde ochutnat více jak 100 druhů piva z celé Itálie, Belgie, Německa, Anglie, ale také ze Spojených států amerických.