Mimoevropské pivní festivaly

Autor: Petra Krchňáková <(at)>, Téma: Zahraniční zajímavosti, Vydáno dne: 14. 10. 2008


Po celém světě se každoročně konají stovky pivních festivalů a slavností. Těm nejznámějším evropským jsme prostor již věnovali, nyní tedy pár zajímavostí z kalendáře pivních festivalů vzdálenějších, mimoevropských.

Festiv-Ale
V kanadském městečku Regina, ve státě Saskatchewan, je každoročně pořádán festival na počest Královské Kanadské Legie. Nabízí k ochutnání více jak 300
druhů piva spolu s místními kulinářskými specialitami či exotickými pokrmy. Kromě toho návštěvníci mohou shlédnout např. slavnostní průvod Královské Legie.

New Zealand Beer Festival
Je pivní festival, který se koná v Aucklandu. Loni jen navštívilo téměř 7000 lidí. Nabízí okolo 70 druhů piva ze zhruba 25 pivovarů novozélandských, ale i zámořských. Návštěvníci mohli letos ochutnat např. Tiger ze Singapuru, Amstel Bier z Holandska, Budějovický Budvar či mexické Chili Beer.

Tokyo Real Ale Festival
Tento tokijský festival, který se letos konal po šesté, nabízí k ochutnání japonská piva typu Ale. Baird, Hakkaisan Izumi, Hakusekikan, Hitachino Nest, Iki-iki, Ise Kadoya, Iwate Kura, Minoh Beer, Sankt Gallen, Swan Lake, Yona Yona jsou některé z pivovarů, které zde představily svou produkci. Vstupné 2800 jenů zahrnuje upomínkovou pivní sklenici a 8 vzorků k ochutnání po 120 ml.

Calgary Beerfest
Festival nabízí kromě stovek druhů piva kanadských, amerických i mezinárodních značek, také ovocná piva a jiné alkoholické nápoje. Návštěvníci mohou sami oceňovat jimi vyzkoušené vzorky nebo se účastnit vzdělávacích debat s pivními experty. Letos se na druhém místě v soutěži o nejlepší mezinárodní lager umístil Czechvar.

Japan Craft Beer Festival
Tento tokijský festival se koná každoročně již od roku 1998. Nabízí přibližně 120 druhů piva druhů piva japonské i mezinárodní výroby. Festival se také koná v Osace a Jokohamě a za dobu svého konání přitáhl již více než 120 000 návštěvníků.


Mondial de la Biere
Na tomto pivním festivalu v kanadském Montrealu můžete vyzkoušet 350 druhů piva, včetně 100 novinek a 15 pivních speciálů uvařených přímo pro tuto slavnost. Česká republika zde měla svého zástupce - Plzeňský Prazdroj. V průběhu festivalu se konají i různé semináře a školení.


Qingdao Beer Festival
Čínský festival se koná ve městě Bandao, které se pyšní více jak stoletou tradicí vaření prvotřídního piva. Za 17 let své existence, festival přitáhl více než 30 milionů návštěvníků Letos zde bylo k ochutnání 48 pivních značek např. z Německa, Nizozemí, Belgie, Dánska, Velké Británie a Indie.

Singapure Beer Festival
Singapur ve dnech2.-5. října hostil pivní festival, který nabídl návštěvníkům více jak 300 značek piva ze 45 zemí. Účastnili se i zástupci České republiky: Budvar, Staropramen, Pilsner Urquell.

V měsíci říjnu se po celém světě konají Oktoberfesty, které mají být připomínkou jejich slavnějšího německého jmenovce. Brazílie, Argentina, Hong Kong jsou jen některé ze zemí pořádajících festival tohoto jména v tomto období.

Oktoberfestia
Tento festival se koná v mexickém městečku Cabol. Zahrnuje prezentaci různých druhů a značek piva, mezinárodní kuchyni, hudbu a další zajímavosti.

Australan Beer Festival
Dvoudenní festival, který se v Sydney konal letos po čtvrté. Na čepu bývá přes 70 druhů piva z 20 australských pivovarů, velkých i malých.

Bitter and Twisted Beer Festival
Australský festival, v Novém Jižním Walesu nabízí více jak 50 druhů piva místní i zahraniční výroby. Kromě piva je zde věnována pozornost i místním vínům.