Pivovar Karlovy Vary – Rybáře ( 1879 – 1999 )

Autor: Jiří Pertlík <(at)>, Téma: Historie pivovarnictví, Vydáno dne: 21. 10. 2008


Má cesta tentokrát směřuje po silnici E 48 do již zrušeného pivovaru Karlovy Vary.
Přijíždím do lázeňského města a odbočuji do městské části Rybáře do ulice Sokolovská. Projíždím kolem hlavní brány pivovaru a odbočuji do postranní ulice Celní. Zde na mě již vykukuje komín karlovarského pivovaru. Na jedné z budov ční ještě velmi zachovalý znak tohoto pivovaru s letopočtem založení.
Fotografuji budovy z ulice, jak je to jen možné. Postupně obcházím panelový dům a z hlavní ulice přicházím k bráně pivovaru. Zde na plotě je ještě znak města a pivovaru. Bohužel již s nápisem Plzeňské pivovary, které se postaraly o zánik tohoto lázeňského pivovaru, který vařil tolik známého a oblíbeného 11% Karla IV. Po revoluci ještě vařil piva pod označením dr. Bier. Specialitou bylo i světlé minerální pivo a černé s názvem Baltazar pro diabetiky, tmavého Lorda 11% a Dukáta 12%.

Při vstupu do objektu mě zaujme malá budova, která sloužila jako vrátnice. Její architektura je velmi zajímavá, a to je jen vrátnice. Hold naši předkové byli pečliví už při vstupu do pivovaru.

Na pravé straně se mi pootevírá pravděpodobně sladovna a starý přístřešek, kde se nakládalo pivo. Na sladovně je opět vidět klenbovité zaoblení cihel nad okny. Zde je ještě vidět letopočet vzniku pivovaru. Jak se tak motám uvnitř pivovaru, zblejskl mě pán z ostrahy objektu. Je velmi ochotný a prochází se mnou již hermeticky uzavřené venkovní prostory pivovaru. Dozvídám se, že tu rozebírají staré regály, kasy a nákupní vozíky z různých supermarketů. To ovšem nejde přehlédnout, válejí se tu všude kolem v celém areálu. Jsou zde všude po venkovních dvorech.
Uvnitř se nic nevyrábí ani neskladuje, jelikož budovy jsou v havarijním stavu. Proto se nedá proniknout nikam dovnitř. Poznávám akorát místo, kde byla varna. Zde je patrná kruhovitá díra, kde byl umístěn kotel. Ještě jsou patrné bílé obkladačky na zdech.
Ovšem zvenku je budova příšerně zchátralá. Komín na první pohled vypadá zachovale. Při bližším zkoumání však musím změnit názor. Od pána z ochranky se ještě dozvídám, že nejstarší a také architektonicky nejzajímavější budova je majetkem památkářů. Je postavena ve stejném stylu jako vrátnice. Ovšem ani tady se nic neděje a čas se tu také zastavil. Jako v celém pivovaru.

Fotografuji ze všech možných úhlů a v jednom místě se naskytne panoramatický výhled na městský průtah a na zimní stadion. Pomalu dokončuji obhlídku karlovarského pivovaru a chci tímto poděkovat pánovi z ochranky, který mi umožnil bývalý pivovarský objekt projít.


Můj známý, který žije léta v Karlových Varech a je to takový patron lázeňského města, mi pověděl, že je velmi rozladěný z toho, jak pivovar dopadl. Nechápe, jak tento stát mohl dopustit likvidaci tohoto pivovaru, který byl symbolem města. Dozvídám se od něho, že se uvažuje, že tento pivovar bude zčásti zbourán a zčásti přestavěn pravděpodobně na byty a na obchodní centrum.

Co se týče Karlovarského kraje, dá se říci, že tento kraj v současnosti nemá žádný pivovar střední velikosti jako byly Karlovy Vary. No uvidíme, čas ukáže, jak karlovarští radní naloží s tímto pivovarem, který nese jméno našeho nejslavnějšího krále a císaře římského ze 14. století.


Pozn.: snímky pivovaru a etiket pocházejí z archivu autora