Počátky pivovarnictví v Austrálii

Autor: Petra Krchňáková <(at)>, Téma: Zahraniční zajímavosti, Vydáno dne: 25. 10. 2008


Historie australského piva začíná velmi brzy v období koloniálního období. Kapitán James Cook, první evropský mořeplavec, který roku 1770 objevil východní pobřeží Austrálie, bral na své plavby namísto pitné vody, která se rychle kazila, pivo.
V oblíbenosti však u australských osídlenců vítězil rum. Ten se dokonce v počátcích kolonizování Austrálie běžně používal i jako platidlo při nedostatku mincí. Problémy však nastaly s opilstvím. Rum byl dostupný i dětem, a tak vláda začala propagovat pivo jako bezpečnější a zdravější alternativu rumu.

V roce 1802 žádal Lord Hobart ve svém dopise guvernéra Philipa Kinga o zaslání pytlů s chmelem a dvou kompletních sad na vybavení pivovarů. Je ale pravděpodobné, že pivo se vařilo neoficiálně mnohem dříve. První hospoda byla otevřena ve městě Parramatta už v roce 1796. Je zajímavé, že ačkoli nyní v Austrálii převládá ležák, na počátku to bylo téměř výhradně pivo typu Ale. Ležák se začal v Austrálii vařit až po roce 1885.

První piva uvařená v Austrálii byla bez přídavku chmele, protože se jej nedařilo úspěšně pěstovat a dovoz byl drahý. První vlastní australský chmel vypěstoval v roce 1804 James Squire, který za své úsilí od vlády získal stádo krav. V roce 1804 byl ve městě Parramatta otevřen pivovar, podporovaný vládou a tento byl o tři měsíce později následován soukromým konkurentem. Vládou podporovaný pivovar koupil Thomas Rushton, jež se stal jeho vrchním sládkem.

Některé další významné události tohoto období :
1824 - Peter DeGraves uvádí v Tasmánii do provozu pivovar Cascade, dnes nejstarší australský fungující pivovar
1835 - v Sydney je založen pivovar Dent
1836 - John Warren otevírá první pivovar v Jižní Austrálii
1837 - James Stokes otevírá první pivovar v Západní Austrálii, později známý jako EMU pivovar
1838 - pan Moss založil první pivovar v Melbourne
1862 - Thomas Cooper zakládá Coopers Brewery, pivovar který je dosud ve vlastnictví této rodiny, je největším nezávislým australským pivovarem
1864 - v Melbourne je otevřen Carlton Brewery
1885 - Gambrinus Brewery v Melbourne je první pivovar v Austrálii, který vaří pivo Lager
1889 - v Queenslandu a v pivovaru Castlemaine Quinlan byl poprvé uvařen Lager

V roce 1900 počet pivovarů začal klesat v důsledku recese 90.let 19. století. O rok později nová federální vláda přijala zákon o spotřební dani z piva. Tento zákon také upravuje výrobu a prodej piva a domácí vaření piva prohlašuje za nezákonné. Ustanovení tohoto zákona, která byla považována za drastická, vedla k uzavření mnoha pivovarů. Zbylé pak začaly proces konsolidace, kdy větší pivovary skupovaly menší. V krátkém časovém období tak v Sydney zůstaly dva pivovary – Tooths a Tooheys. V Melbourne se pak spojilo 5 pivovarů, aby společně vytvořily gigant Carlton & United Breweries.

Tento proces v podstatě pokračuje dodnes. Dvě společnosti - Lion Nathan a Foster´s Group – vlastní všechny významné pivovary v Austrálii, s jedinou výjimkou. Tou je pivovar Cooper´s, který jako jediný zůstává již po pátou generaci v rukou příslušníků této rodiny. I pivovar J. Boag & Son se v nedávné době stal vlastnictvím společnosti Lion Nathan.