Historie pivovarnictví v Litoměřicích III.

Autor: Marek Kodeda <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Historie pivovarnictví, Vydáno dne: 15. 11. 2008


V závěrečném díle povídání o historii pivovarnictví v Litoměřicích budete seznámení s poněkud smutným koncem měšťanského pivovaru.


Pivovar byl v roce 1948 znárodněn. Poté byl součástí centralizovaných pivovarnických podniků: 1948-1948 Krušnohorské pivovary n.p.; 1949-1952 Litoměřicko-ústecké pivovary n.p.; 1953-1953 Litoměřické pivovary n.p.; 1954-1957 Litoměřicko-ústecké pivovary n.p.; 1958-1959 Krušnohorské pivovary n.p.; 1960-1990 Severočeské pivovary n.p..
Po roce 1990 se v tehdejším Československu rozběhla vlna privatizací státních podniků. Snaze o privatizaci se nevyhnul ani litoměřický pivovar. Návrat do soukromých rukou však provázelo množství problémů. Od 1.1.1991 se provoz vydělil ze zaniklého severočeského uskupení pivovarů a vznikl Pivovar Litoměřice, státní podnik. V roce 1994 byla založena firma Měšťanský pivovar Kalich, a.s., která v následujícím roce získala podnik od státu do svého majetku. Akciová společnost však brzy zkrachovala a pivovar se opět vrátil do vlastnictví státu. V květnu 1996 založil stát (Fond národního majetku ČR) společnost Korunní pivovar, s.r.o..

FNM ČR přistoupil k opětné privatizaci veřejnou soutěží v říjnu 1996. Jediným kritériem byla výše nabídnuté ceny, přičemž orientační cena byla stanovena na 46,5 mil.Kč. O vlastním prodeji fond rozhodl v prosinci 1996. K 31.prosinci poté 1996 přestal být Fond národního majetku společníkem firmy Korunní pivovar, s.r.o. a společnost vlastnila řada drobných subjektů.

Od dubna 1998 byla jediným vlastníkem pražská firma Pekařství a.s.. V pivovaru se vyráběly po uzavření děčínského pivovaru některé tamní značky např. M.L.A.S.K. 10 % (světlé výčepní; alk.. 4,6 %) , Admirál 12 % (světlý ležák; alk.: 5,1 %). Na počest básníka Johanna Wolganga Goetheho a jeho poslední lásky Ulriky von Levetzow, která žila na zámku v Třebívlicích, začal litoměřický pivovar vařit pivo s názvem Baronka. Pivovar vyvezl „goethovské“ pivo i do Německa, kde je Ulrika ještě populárnější než v Čechách. Sdružení přátel piva vyhlásilo speciální ležák Baronka za nejchutnější třináctku roku 1999.
V tvrdé konkurenci však neustále klesal odbyt zde vyráběného piva. Pokles výroby byl poměrně rychlý. V roce 1992 bylo vyrobeno 140 000 hl, v roce 2001 už jen 30 000 hl. Litoměřické pivo se od února 2001 vařilo v nově rekonstruované varně. Po varně příšly na řadu další investice do technologických zařízení, jako byla např. rekonstrukce filtračního zařízení piva. Pozornosti zákazníků neunikly výrazné etikety a nové kompaktní přepravky s výraznějším logem Korunního pivovaru, které se v roce 2001 objevily u obchodních partnerů. Pivovar rozvážel nápoj v roce 2001 takřka výhradně poblíž pivovarského komína, soustředíl se hlavně na Litoměřicko.

Na litoměřickém podniku v roce 2002 se negativně odrazilo sloučení lounského pivovaru se společností Drinks Union.
V těžké ekonomické situaci pivovar 30. listopadu 2002 po 282 letech výrobu piva zastavil.

Příčinu zastavení výroby vidělo vedení v zastaralé technologii, trvalém poklesu odbytu, silném konkurenční prostředí, vysokých fixních nákladech a minimální regionální podpoře. Od března 2002 vyvíjelo vedení pivovaru snahu prodat nebo pronajmout pivovar subjektu, který by zajistil odbyt piva. Jednalo s přibližně dvaceti subjekty včetně okolních pivovarů a zahraničních společností, ale nikdo zájem neprojevil.

V srpnu 2003 byl dvůr pivovaru již vyklizen, spojovací potrubí mezi sklepy a varnou zlikvidováno, varna prázdná. Vše bylo důkladně rozřezáno a odvezeno do šrotu. Ležácké tanky a nádoby ve spilce dopadly stejně - rozřezány na kusy a odvezeny do sběru, pivovar definitivně zemřel.
Posledním ředitelem pivovaru byl Miroslav Pleško, posledním, kdo vařil v litoměřických varnách, byl sládek Miloš Baumruk. V 90.letech měl pivovar sortiment piva ve složení:

Kurýr (světlé výčepní; alk.: 3,8 %; plněno do 0,5 l lahví a sudů)
Konšel (světlý speciální ležák, sezónní produkt; alk.: 5,9 %; plněno do 0,5 l lahví)
Kalich (světlý ležák; alk.: 4,6 %; plněno do 0,5 l lahví a sudů)
Fořt (světlý ležák; alk.: 5,0 %; plněno do 0,5 l lahví a sudů)
Chasník (světlé výčepní; alk.: 3,3 %; plněno do 0,5 l lahví )
Baronka (světlý speciální ležák; alk.: 5,4 %; plněno do 0,5 l lahví)

Plány na oživení vaření piva v Korunním pivovaru v centru města uveřejnila v roce 2008 litoměřická radnice. Po poslední várce v roce 2002 byla část areálu rozprodána nebo pronajata. Město chtělo zabránit tomu, aby zde vznikla tržnice nebo provoz zatěžující centrum dopravou a hlukem. Zastupitelé města se shodli na koupi zbývající části pivovaru a plánovali hledat nového investora. Podle představ radnice by tu mohl vzniknout menší pivovar s výstavem do dvaceti tisíc hektolitrů ročně, pivovarská restaurace a také expozice o výrobě piva v regionu.

autor snímků: Martin Krupička