Valašský pivovar v Kozlovicích

Autor: administrator <raberia(at)centrum.cz>, Téma: O pivu, Vydáno dne: 09. 12. 2008


Nový minipivovar v Kozlovicích okr.Frýdek-Místek (mezi obcemi Hukvaldy a Frenštát pod Radhoštěm), který bude slavnostně otevřen dne 20.12.2008 při příležitosti konání festivalu Souznění 2008 v součinnosti s folklórním souborem Valašský Vojvoda.

Firma ŠMÍRA-PRINT,S.R.O. z Ostravy uvádí na konci tohoto roku do provozu po Městském pivovaru ve Štramberku (varna 2,5hl) a pikopivovaru ve Frýdlantě nad Ostravicí (0,4 hl) svůj prozatím největší restaurační minipivovar v centru obce Kozlovice, okr. Frýdek-Místek. Minipivovar vznikl v prostorách bývalých stájí a hospodářských budov v areálu Fojtství, ve kterém se již od roku 2007 nachází také renovovaný fojtský obytný dům z 19. století s expozicí muzea Obecné školy.

K pivovaru:
Varna 5 hl, otevřená spilka a prostorově chlazený ležácký sklep.

Vyráběná piva:
světlý ležák Valašský vojvoda cena cca 25,-Kč 0,5 l
tmavý ležák Kozlovický fojt cca 28,-Kč 0,5 l
polotmavý ležák (snad později speciál) Kozlovjan

Generální dodavatel technologie: PIVO Praha, s.r.o.
Sládek: Marek Pietoň, který přešel ze Štramberka do Kozlovic, rozjet zdejší výrobu piva celkově už ve třetím zařízení.

Varna je vkomponována do prostor historického výčepu a se stylovou restaurací. V té jsou k vidění historické exponáty (akcie, výčepní pípy, reklamní tabule, chmelové známky apod.). Za zmínku stojí především vystavený originál výučního listu sladovnického cechu z r. 1707(!) a potvrzení o zaplacení daně z piva taktéž z 18.století. Místní tradici Kozlovic , jako místa, kde byli v minulosti # verbováni portášové a nedalekých vrcholků Ondřejníku, kam se uchylovali v nejistých dobách zbojníci, připomíná nově nabytý originál sekerky zv. valašky, kterým byl podle pověsti zabit zbojník Ondráš svým zrádným druhem Jurášem v janovické hospodě pod Lysou horou.

Proč se naše pivo nazývá Valašský vojvoda a jak vlastně chutná můžete zjistit v pivovarské restauraci při krajových specialitách a také jídlech s kozím sýrem.

Od konce roku k prodeji pivní sklo s logem, typ BERNA 0,5 A 0,3l a keramické holby 0,7 l se znaky piv.

zdroj: ŠMÍRA-PRINT,S.R.O.