Vojvoda a Fojt

Autor: Marek Kodeda <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 29. 12. 2008


Dne 20.prosince 2008 byl slavnostně otevřen zbrusu nový Valašský pivovar v Kozlovicích.


Nemáte-li odvoz a chcete-li popít místní pivo, pak jediným dopravním prostředkem, kterým se přepravíte do Kozlovic je autobus. Obec se nachází na frekventované silnici mezi Místkem a Frenštátem a autobusové linky tudy projíždějí celkem často i o víkendech. Když vystoupíte na zastávce Kozlovice-střed, ocitnete se přímo u areálu kozlovického Fojtství. Tedy přesněji, jedná se o budovu fojtství s muzeem a budovy bývalého statku přebudovaného na restauraci s minipivovarem.
Kozlovice nás přivítaly zasněženou povánoční sobotou. Onen den bylo otevřeno od desáté hodiny ranní. Prošli jsme zasněženým dvorem, udělali pár snímků a, nechajíc prohlídku muzea na pozdější dobu, vešli do dveří restaurace. Jde o velkou obdélníkovou místnost rozdělenou na čtyři části. V první, hlavní, se nachází výčep a za ním se lesknou varné nádoby. Hosté sedí u těžkých z masivu vyrobených stolů na dřevěných lavicích nebo židlích v selském stylu.

Jde většinou o vícemístné posezení. Menší stoly jsou výjimkou. Snad jeden ze znaků evokujících atmosféru prastarých venkovských šenků, ve kterých sousedé nežádali izolovanost, naopak, chtěli si společně popovídat.
Kozlovická hospůdka byla zaplněna při našem příchodu ze dvou třetin. Chvíli jsme hledali místo a nakonec nalezli sympatický stůl se strategickým výhledem na výčep. Musím přiznat, že jsme si zde samoty příliš dlouho neužili a brzy si k nám přisedli další obědachtiví návštěvníci Kozlovic.

Ještě před jídlem jsem chvátal s ochutnávkou kozlovického piva. Světlý Vojvoda se zde prodává za 25 Kč, tmavý Fojt za 28 Kč. Pivo je točeno do 0,5 l hrubostěných sklenic s uchem. Sklo je bez loga. Tácky byly na stolech zřídka. Oba kozlovické chmelové moky mi chutnaly. Tmavé pivo mě zaujalo více, bylo chuťově i vůní výraznější. Hořké, suché, se smetanovou hustou pěnou. Tedy podobné pocity jako u štramberského piva. Rukopis jednoho sládka je zřejmý.
Jídelní lístek nabízel široký sortiment domácích jídel. Ceny hlavních jídel od 80 Kč. Mohu osobně doporučit jako přílohu výtečné poctivě udělané špekové knedlíky. Samotná jídla jsou servírovaná v opravdu rozličných nádobách. Polévky ve smaltovaných miskách s pokličkou, jiná hlavní jídla například v keramických korýtkách nebo kovových pekáčcích, hovících si na dřevěných prkýnkách.

Vše zde vonělo novotou. Stěny hostince jsou vcelku vkusně vyzdobeny artefakty ze starých pivovarů – cedule, účty, reklamy, výuční listy, etikety, keramické krygle, čepovací zařízení apod. Nechybějí cedule připomínající starodávné šenky.

Od kamenné podlahy bylo trochu chladno a kamenné zdi rovněž příliš tepla nepřinesly. Svou roli jistě zahrála také venkovní teplota pod bodem mrazu.

Sládek Marek Pietoň se během našeho sezení v hospůdce objevil u výčepu a kontroloval zručnost čepujících.

Pro sběratele či jen jako vzpomínka na návštěvu pivovárku je tu nabízeno lahvové balení zdejších piv s etiketou a uzávěrem. Pivo je možné naplnit i do pětilitrových soudků. Hezké byly i bílé keramické půllitry s logem Vojvody a Fojta.
Vojvoda byl volený vůdce Valachů, jež do beskydského kraje přesídlili z území dnešního Rumunska asi v 15.století. Fojt byl správce obce s určitou výkonnou mocí, povětšinou nejbohatší sedlák.

Za povšimnutí jistě stojí i zajímavě klenutý strop či sbírka keramických džbánů nad výčepem.

Při naší návštěvě měla za sebou restaurace jen několik dnů provozu, takže lehká nezkušenost personálu se dala postřehnout. Zvláště, když se po poledni hospůdka zcela zaplnila. Nicméně dobré pití a jídlo mírné rozpaky zažehnaly. Bylo evidentní, že lidé mají o návštěvu minipivovaru zájem. Svou roli samozřejmě sehrála i reklamní kampaň v médiích Moravskoslezského kraje provázející otevření Valašského pivovaru.

V patře restaurace je velké místnost, salónek, určený pro zvláštní příležitosti. V době prosince 2008 zde probíhala výstava starých snímků prvního kozlovického fotografa. Na restaurovaných obrázcích byly záběry z vesnice a okolních kopců.
Nasyceni chutným jídlem jsme přes dvůr zamířili k muzeu v budově starého fojtství. Je tu známá expozice venkovské obecné školy v meziválečném období včetně učitelského bytu. Mimo to, je tu k vidění i rekonstruovaná obecní šatlava (fojt mohl i udělovat tresty), v které zrovna pykal za své činy odsouzený. Dále uvidíte několik místností fojtství se selským nářadím. Dozvěděli jsme se od průvodkyně, že brynza se uchovávala v chladných sklepích v nádobách zalitá pivem. Tím prý byla zajištěna její trvanlivost. Rozlehlá půda byla zaplněna zajímavou výstavou obrázků a plastik s religiózní tématikou.

V restauraci bylo, když jsme se po prohlídce muzea vrátili zpět ještě „ na jedno černé“, dost živo a zaplněno. Takže jsme při placení byli dokonce přizváni k pokladně vedle výčepu. Celkový zážitek jsme si tímhle ale pokazit nenechali.
A pokud byste se nás zeptali na celkový dojem z nového Valašského pivovaru v Kozlovicích, lze použít pouze slova chvály a doporučení. Líbilo se nám tu.
Chcete-li poznat zajímavý venkovský pivovárek v selském stylu, pochutnat si na výtečném pivu a jídle a nahlédnout trochu do historie kraje v podhůří Beskyd, dojeďte do Kozlovic.