Sbíráte pivní tácky nebo etikety? Zajděte si na veletrh

Autor: Filip Vrána <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 21. 01. 2009


Jako nadšený konzument piva a vyznavač turistiky jsem navštívil tradiční veletrh cestovního ruchu GO a REGIONTOUR 2009 na brněnském výstavišti. I když nejde přímo o výstavu piva, tou býval Pivex, nadšenec zlatavého moku si přijde na své.

Kapitolou sama pro sebe byl letos veletržní stánek Plzeňského kraje, který představoval obří sud připomínající výlučnost tohoto regionu. K vidění byla také motorka Plzeňského Prazdroje složená z pivních plechovek.
Kromě toho, že řada krajů měla své vlajkové lodě v podobě pivních stánků, zaujaly mne osobně „expozice“ (zlatavý mok zdarma) menších pivovarů a minipivovarů. Co ostatně může být lepšího, než vystát si krátkou frontu na jedenáctku zámeckého pivovaru v Oslavanech, vyslechnout si krátký výklad o jednotlivých pivech, která jsou zde vyráběna, a pak plynule přejít do frontičky na uzenou kýtu vystavovatele město Dolní Kounice (zdejší pivovar dosud obnoven nebyl).
Velkých výsledků v pavilonu věnovanému REGIONTOUR může dosáhnout také sběratel etiket. Z pivovaru Nová Paka jsem obdržel na požádání celou sadu, obdobná situace nastala u Vyškovského pivovaru či jinde. Totéž pak lze konstatovat o pivních táccích.
Fakt, že pivní turistika se s rozvojem menších pivovarů stává jevem hodným pozornosti, již pochopili v Kraji Vysočina. Na veletrhu v Brně byla k dispozici 28stránková brožurka Cesta piva pokrývající stručnou historii všech sedmi pivovarů kraje, a to v Dalešicích, Velkém Meziříčí, Havlíčkově Brodě, Jihlavě, Humpolci, Želivi a Pelhřimově. Tento přehled v publikaci doplňují pivní recepty pana Michala Palána a nechybí také informace o možných exkurzích po pivovarech. Samostatné reklamní letáčky na veletrhu prezentovaly pivovary z Velkého Března, Vyškova, Uherského Brodu, Plzně, Plané, Hlinska, Chyše, Stříbra či Rakovníka.
Co je ale nejcennější, tedy zdarma napít, mi bez většího váhání daly pivovary Oslavany, Dalešice, Nová Paka, Vyškov, Ferdinand a hostinský pivovar a hotel Excelent z Rýmařova, jehož kvalitu bych si dovolil vyzdvihnout. Uvedené tímto chválím a dovoluji si je považovat za malé sponzory tohoto článku. Na veletrhu jsem byl v pátek, kdy byl ještě uzavřen pro širokou veřejnost, takže nepředpokládám, že se na všechny z těch 35 tisíc návštěvníků dostalo. Pro ty ostatní ale byl k dispozici minimálně gigant Plzeňský Prazdroj nebo Černá Hora. Ty ovšem pouze za peníze.