Svatovalentýnské pivní speciály

Autor: Petra Krchňáková <(at)>, Téma: Zahraniční zajímavosti, Vydáno dne: 09. 02. 2009


Den 14.únor je oslavován jako den všech zamilovaných. Obvyklým a typickým dárkem na Svatého Valentýna je čokoláda, ale nikoho zřejmě nepřekvapí, že pivní nadšenci by místo ní přivítali nějakou chmelovou lahůdku. Právě pro ně některé zahraniční pivovary připravily a připravují své speciály.

Den 14.únor je oslavován jako den všech zamilovaných. V České republice má ale tento svátek poměrně mladou tradici. Zamilovaní lidé si jej mohli poprvé užít až po roce 1989. Ačkoliv dnes mnoho lidí považuje svátek svatého Valentýna za americkou komerční legendu, v tomto případě se jedná o omyl. Valentýn je totiž opravdu historicky skutečná doložená postava. Existuje o něm několik legend, z nichž ta nejznámější vypráví o římském knězi Valentýnovi, který tajně, i přes zákaz císaře Klaudia II., oddával jeho vojáky. Vládce Říma jim totiž zakazoval, aby se zasnubovali či ženili, protože se bál, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli by do boje. Valentýn vládci vzdoroval, byl zatčen a popraven 14.února 296. Valentýn po sobě zanechal vzkaz pro svou lásku, dceru žalářníka, se slovy: „Od tvého Valentýna“. Odsud pak vznikla tradice zasílání zamilovaných přání a obdarovávání lásek.

Dnes se díky tomuto svátku snaží prodat své zboží nejedna firma, nejeden obchodník. Obvyklým a typickým dárkem na Svatého Valentýna je čokoláda, ale nikoho zřejmě nepřekvapí, že pivní nadšenci by místo ní přivítali nějakou chmelovou lahůdku. Právě pro ně některé zahraniční pivovary připravily a připravují své speciály.


Generation Porter
Letos opět, již po páté, uvařil americký pivovar Sprecher Brewing Company své valentinské pivo Generation Porter. Je to silný porter s 5,7% alkoholu, který vás ohromí malinovou příchutí, která je výborně vyvážena čokoládovo-karamelovým aroma, kávově nahořklým dozníváním. Pivo je středně tělnaté, jemně krémové a suché. Sycení je minimální a doba zrání piva je 12 týdnů.


Samuel Adams Chocolate Bock
Sládci pivovaru Samuel Adams zkombinovali výbornou čokoládu s nejkvalitnějším chmelem, aby vytvořili Samuel Adams Chocolate Bock, limitovanou edici tmavého, chuťově výrazného, plného piva. Jedná se o bock s 5,6% alkoholu temně mahagonové barvy s bohatou, hustou a krémovou pěnou. Jemné aroma čokolády a praženého sladu se výborně hodí k suchému charakteru piva, ve kterém zaznívají i hořké chmelové tóny i sladké náznaky karamelu a vanilky. Jemné sycení podtrhuje celkový krémový charakter piva.


Rogue Chocolate Stout
Silné pivo typu american stout se 6 % alkoholu je vyráběno v pivovaru Rogue Ales Brewery v americkém Oregonu. Poprvé bylo vyrobeno na oslavu svátku Svatého Valentýna v roce 2001. Pivo má tmavou, téměř černou barvu a bohatou krémovou pěnu. Vůně připomíná směs sladké mléčné a tmavé hořké čokolády se stopou praženého sladu. Čokoládové souznění hořké a sladké je výrazné i v chuti, kde se ale také objevují náznaky po chmelu a citrusech. Toto jemné, krémové pivo s nahořklým dozvukem je skvěle vyvážené a velmi dobře pitelné, což ocenili i porotci na mnoha mezinárodních soutěžích.


Dark Kriek
Americký pivovar New Belgium Brewing Inc. z Colorada již mnoho let oslavuje čtrnáctý únor speciální limitovanou várkou piva Dark Kriek. Je mnohem tmavší než „klasický kriek“ s rubínově-červenými odlesky a s nebohatou, rychle mizející pěnou. Toto pivo je v podstatě směsicí dvou různých piv – světlého suchého, které zraje dva roky v dubových sudech a silnějšího tmavého ale, s přidáním třešní k vytvoření jemné ovocně kyselkavé chuti. Pivo je chuťově lehké, připomíná ovocné víno a má 8 % alkoholu.