Belgická opatská piva – díl 2.

Autor: Petra Krchňáková <(at)>, Téma: Zahraniční zajímavosti, Vydáno dne: 04. 03. 2009


Přinášíme vám druhý výběr těch nejzajímavějších opatských piv z belgických pivovarů.


Maredsous
Maredsous je autentické pivo benediktinských mnichů z opatství Maredsous v belgických Ardenách. Opatství bylo založeno v roce 1872 a v současnosti zde žije 35 mnichů. Pivo je stále vařeno podle původní receptury, dnes však již v pivovaru Brouwerij Duvel Moortgat NV (tento pivovar začal vařit v licenci Maredsous abbey beers v r.1963). Maredsous 6 Blonde Ale s 6% alk. má ovocný charakter, jemnou sladovou chuť a sušší chmelové doznívání. Maredsous 8 (8% alk.) je bohaté a jemné mahagonové brown Dubbel Ale. V sametové chuti lze objevit stopy ovoce, čokolády a karamelu. Maredsous 10 (10% alk.) zlatavé pivo typu Belgian Triple. Má ovocný charakter, jemnou hořkost a kořeněné doznívání. Je středně tělnaté a více sycené.


Duinen
Klášter Duinen Monestary (abbey of the Dunes) leží ve Flandrech a byl založen v roce 1107. Pivo se zde vařilo již od prvopočátků jeho existence. Dnes pivo této značky vaří v licenci pivovar Huyghe. Pivo St. Idesbald Blonde (6.2% alk.) je lehké, vyvážené pivo s aromatem sladu, kvasnic a ovoce. V chuti se objevují stopy chmelu, koriandru a citrusů. Pivo má sladší, kořeněný dozvuk. St. Idesbald Brune (9% alk.) je tělnaté pivo typu abbey double s vůní karamelu a spáleného sladu. Tyto vynikají i v chuti společně s chmelem a náznakem dubové kůry. Dozvuk je alkoholový, kořeněný a sladký. St. Idesbald Triple (9% alk.) je pivo zlatavě měděné barvy s jemnou, nasládlou chutí ovoce a sladu. Je to živé pivo, jehož dozvuk připomíná suché šampaňské.
Tongerlo
Opatství premonstrátů Tongerlo abbey, nacházející se nedaleko Antverp, bylo založeno v roce 1128 a dodnes udivuje návštěvníky svou malebnou krásou. Tongerlo abbey beers - jedno z nejznámějších „opatských piv“ v Belgii, se vaří pivovaru Haacht brewery. Tongerlo Blonde je pivo typu abbey double s 6 % alkoholu. Je to světlé, vyzrálé, tělnaté pivo ovocného charakteru, teple zlatavé barvy s jemnou krémovou pěnou. Tongerlo Brune (abbey double s 6 % alk.) je pivo tmavě měděné barvy s karamelovým aroma i chutí. Je bohaté, tělnaté, nasládlé, skvěle vyvážené. Tongerlo Triple ( abbey triple s 8% alk.) je silné pivo zlaté barvy, s chutí po ovoci (ananas, banány), chmelovou hořkostí a s aromatickým sladovým dozvukem.Floreffe
V roce 1121 bylo založeno opatství premonstrátů Abbey of Floreffe a kolem roku 1250 zde byl vystavěn pivovar. Zdejší výroba piva byla zrušena v 18. století, v roce 1960 pak došlo k jejímu obnovení a v roce 1983 byla svěřena pivovaru Lefebvre Brewery. Pivo s jedinečným aromatem Floreffe Blonde (6.3% alk.) se vaří z vody z vlastního zdroje se sladem z jarního ječmene. Do piva je přidáván kandys a koření a po dokončení fermentace a zrání se pivo již nefiltruje. Floreffe Double (6.3% alk.) je pivo hnědé barvy s červenými odlesky a béžovou pěnou. Je sladší s příchutí lékořice a nahořklým chmelovým dozvukem. Toto pivo prochází druhou fermentací v lahvích. Floreffe Triple (7.5% alk.) si získalo značnou pozornost svou pronikavou chmelovou hořkostí s náznakem karamelu. Není filtrováno, proto se objevuje zakalení a opět dokvašuje v lahvích. Floreffe Prima Melior (8% alk.) je pivo určené výhradně pro opata a jeho hosty. Silné pivo hnědé barvy, které je dochuceno anýzem a koriandrem. Floreffe Blance (witbier, 4.5% alk.) v sobě snoubí hořkost s jemností. Je ochuceno koriandrem a Curacao.


St.Bernard
Pivovar Brouwerij St. Bernard byl založen v roce 1946 v městečku Watou v západních Flandrech. Téměř 50 let tento pivovar distribuoval piva značky Trappist St. Sixtus, které byly „licenční napodobeniny“ trapistických piv pocházejících z nedalekého Westvleterenu. Když v roce 1992 vypršela platnost této licence, pivovar přišel s produkty nové značky St. Bernardus. St. Bernardus Wit (5.5% alk.) je pšeničné pivo, které bylo uvařeno ve spolupráci s legendárním Pierrem Celisem. Toto osvěžující Pale Ale má pšeničné aroma se stopami jablečné kyselosti. V chuti vynikají kořeněné tóny koriandru, citrusů a medové nasládlosti. St. Bernardus Pater 6 (6.7% alk.) je pivo typu Belgian Abbey Brown Ale. Pivo kaštanové barvy, v němž se ovocný charakter (meloun, banán) snoubí s chutí praženého sladu. Nasládlé pivo má hořké, chmelové doznívání. Belgian Abbey Triple Ale St. Bernardus Tripel (8% alk.) je lehké pivo, jantarové barvy s výraznou pěnou. Nasládlé aroma doplňuje hořký dozvuk. Belgian Abbey Brown Ale St. Bernardus Prior 8 (8 % alk.) je tmavé pivo s rudými odlesky, jemné, krémové a bohaté. Svým ovocným charakterem připomíná aroma kokosu a prochází chuťovou evolucí. St. Bernardus Abt 12 (10% alk.) je tmavé, jemné, tělnaté „ječné víno“ se zakulacenou nasládlou chutí.

Abbaye d'Aulne
Toto opatství bylo založeno již v roce 637 (dnes poblíž městečka Gozée). Ze středověku pochází zmínky o zdejším vaření dvou druhů piva: silnějšího a lehčího. Roku 1752 byl pivovar zničen při požáru, v roce 1796 znovu obnoven a fungoval až do poloviny 19. stol. Od roku 1950 byla piva značky Val de Sambre vyráběna několika místními výrobci, ale od roku 1998 tato piva vyrábí pivovar Brasserie du Val de Sambre, nacházející se přímo na místě původního opatství. The Abbaye d'Aulne Triple brune (9% alk.) je tmavé pivo, jehož barva připomíná javorový sirup. Jeho sladové aroma je spojeno vůní dřevěného uhlí a popela. Chuť je kombinací kávy, čokolády a lékořice. V pivu Abbaye d'Aulne Triple Blonde (9% alk.) se sladové aroma pojí s kořením a ovocnými tóny. Tytéž ingredience se objevují i v chuti, pivo má chmelové, kvasnicové doznívání.