Ledové pivo

Autor: Petra Krchňáková <(at)>, Téma: Zahraniční zajímavosti, Vydáno dne: 18. 03. 2009


Ice beer (nebo-li také Ice-Biere, Eisbiere ) je původně německý styl piva typu bock, pro který je charakteristické, že je po fermentaci vystaveno teplotě cca -4°C, kdy se v něm začínají vytvářet ledové krystalky.Ty jsou odfiltrovány a výsledkem je pivo silnější s vyšším obsahem alkoholu. Obvyklá doba zrání tohoto typu piva je šest měsíců a výše, čímž se pivo stává jemnějším a snáze pitelným. Pokud jde o ledové pivo, můžeme hovořit o mizení vody a chuti (ať jde o hořkost, sladkost nebo nakyslost). Při proceduře krystalizace ledu a filtrování je všechno, co by jakkoli vadilo nejširšímu poli spotřebitelů, v podstatě odstraněno. To, co zbývá, je extrémně lehké pivo s neurčitou sladovou sladkostí a alkoholovým zážitkem různého stupně. Ledové pivo je určeno především pro ty, kteří si neváží ostrého a hořkého piva a nechtějí se nechat překvapit aroma a chutí, pro ty, jež chtějí uhasit žízeň osvěžujícím nápojem.


Ledová piva z Carlsberg Group:

Feldschlosschen Ice Beer
Je pivo plzeňského typu s 5% alk. Je vyráběno ve švýcarském pivovaru Feldschlösschen. Je nažloutlé barvy, s chladivou suchostí a osvěžující lehkostí.


Carlsberg Ice Beer
Lehké pivo plzeňského typu se 5,6% alkoholu. Je v podstatě jemnější a alkoholově silnější verzí běžného piva Carlsberg. Je to ideální nápoj pro zahnání žízně.


Nevskoe Ice
Lehce sycené pivo plzeňského typu se 4,7% alk. Je vyráběno ruskou pivovarnickou společností Baltika. Barvy světle jantarové. Svou lehkostí a svěží chutí je určeno především pro mladé spotřebitele.


Ice Beer
Produkt litevského pivovaru Aldaris s 4,5 % alkoholu. Velmi jemný, osvěžující, až vodnatý nápoj.

Ledová piva z Labatt brewery:

Labatt Ice
Kanadské pivo Labbat Ice s 5,6% alk. bylo představeno v roce 1993. Je to plně fermentované pivo, které zraje při nízkých teplotách. Má jiskru, barvu slámy, vodnatější charakter a žádný dozvuk, tak jako většina ledových piv. V chuti vyniká snad jen ječmen a následně alkoholová suchost.


Labatt Maximum Ice
Toto pivo typu Strong Lager se 7,1% alkoholu má jantarovou barvu a je dobře sycené. Jeho chuť odpovídá aroma – obilné a alkoholové. Někteří kritici v něm však cítí až kovovou či chemickou pachuť.

Hahn brewery z Austrálie:


Hahn Ice Beer
Jedná se o pivo typu Pale Lager se 4,2% alkoholu. Má žlutou čirou barvu, hladký a čistý charakter a nasládlou chuť. Je dobře sycené.

Kulmbacher :

Ice Bock (Eisbock, také známý jako Bavarian)
Je pravděpodobně nejznámější značkou mezi ledovými pivy. Je to pivo typu Bock, Lager Speciál s obsahem alkoholu 9,2%. Ja vařeno podle původní receptury tak, aby vynikla chuť a síla alkoholu. Má tmavší rubínovou barvu, nasládlé aroma a chuť připomínající ovoce a slad.

Americká společnost Anheuser-Busch, Inc. :

Bud Ice
Tento Lager představený v roce 1994 je alkoholovější (5,5% alk.) než Budweiser. Má jemně žlutavou barvu s měděnými odlesky. Aroma je silné - po alkoholu, kovu, obilí a rýži. Je nasládlé a při postupném oteplování se ještě více zvýrazňuje alkoholová složka. Pivo je baleno do průhledné lahve, která vypadá jako křišťálová a je opatřena otočnou korunkou.


Bud Ice Light
Pivo bylo představeno v roce 2007 a obsahuje 5,0% alkoholu. Je jemně nažloutlé barvy s nevýraznou, rychle mizející pěnou. Chuť je slabě nasládlá s kovovým pozadím. Pivo má vodnatější charakter a je bez doznívání.


Natural Ice
Světlý Lager s 5,9% alkoholu je světle žluté barvy a opravdu hodně dobře sycené. Jeho pěna je však rychle mizivá. V nevýrazné chuti převládá sladová sladkost. Pivo je velice vyhledávané americkými studenty, díky nízké ceně a vyššímu obsahu alkoholu.


Busch Ice
Pivo silné (s 5,9% alk.) typu American Adjunct Lager, barvy mosazi a nasládlého a přídatného aroma. Totéž se objevuje v chuti. Pivo je lehce pitelné a levné.Obecně lze napsat, že ledové pivo je ve světě milovníků opravdových pivních chutí považováno za nevýrazný a plytký nápoj.