Velikonoční pivní speciály v Evropě

Autor: Petra Krchňáková <(at)>, Téma: Zahraniční zajímavosti, Vydáno dne: 07. 04. 2009


Velikonoce – pro někoho připomenutí Kristovy smrti a zmrtvýchvstání, pro někoho svátky jara, pro mnohé pivovarníky příležitost pro přípravy originálního speciálku.


Boskeun (belgický pivovar De Dolle)
Je to jeden z prvních belgických velikonočních speciálů. Pivo typu Belgian spring ale má 7,5 % alkoholu a jeho chuť je založena na medovém charakteru, který je skvěle vyvažován směsicí ovocných tónů, sladovým aroma se spoustou chmelové příchutě. Pivo je nasládlé a osvěžující.

Kylle, Kylle (Chickie, Chickie) (pivovar Tuborg - Carlsberg group)
Pivo typu Strong Pilsner s 5,7 % alkoholu je světle měděné barvy, bohatě sycené. Jemné sladové aroma se v něm mísí s plným aroma ušlechtilého chmele. Poměr hořké a sladké chuti je vyvážený a dobře ji doplňuje i lehký kořeněný nádech. Pivo má sušší charakter s výraznější alkoholovou složkou. Začíná se prodávat vždy první pátek v březnu, a tento den je znám jako P-Day neboli Påskebryg Day.Gouden Carolus Easter Beer (belgický pivovar Het Anker)
Vysoce fermentované pivo typu Special blond beer se vaří každoročně v období velikonočních svátků. Obsahuje směsici několika sladů a během procesu vaření jsou do něj přidány 3 druhy bylin. Má zlatavou barvu a vysoký stupeň alkoholu 10 %. Je plné, chuťově vyvážené, jemně kořeněné, osvěžující. Do roku 2006 byla tato značka prezentována tmavým pivem, v roce 2007 došlo ke změně receptu.

Semper Ardens Easter Brew (pivovar Carlsberg)
Je tmavé pivo typu bock s 6,5 % alkoholu. Má hnědavé zabarvení s měděnými odlesky a bílou pěnu. Je plné nasládlé chuti, které dominují pražené slady a karamel. Objevují se v něm, ale i jemné květinové podtóny. Toto pivo se inspirovalo původní recepturou z roku 1907.


Hop Hound (pivovar Michelob - Anheuser-Busch Inbev.)
Nefiltrované pšeničné pivo typu American ale s 5,3 % alkoholu má nasládle karamelové aroma a svěží citrusové tóny. Tento jarní speciál má zajímavý, nepříliš sladký, medový charakter, který doplňují lehce příchutě pšenice, ovoce a karamelu. Pivo je středně tělnaté, živé a dobře sycené. Chmelové aroma se neobjevuje ani ve vůni a téměř ani v chuti.


Pumpviken påskøl (Pump Bay Easter Ale) (švédský pivovar Nynäshamns Ångbryggeri)
Pivo typu English Strong Ale s 5,9 % alkoholu má tmavě jantarovou barva, která přechází až k červenohnědé. Pěna je hustá a bohatá. Z vůně jsou patrné bylinky a koření (hřebíček, skořici, kardamon, ovoce). V chuti převládá zpočátku nasládlost, pak se rozvine plná chuť chmele, praženého sladu a chleboviny a doznívání je hořké a suché.
Påskegodt (švédský pivovar Haandbryggeriet)
Recept na toto velikonoční pivo se čas od času mění, ale v podstatě vždy se jednalo o pivo světlé se stupněm alkoholu 6-8%. Loni bylo toto pivo silnější, pšeničné, v jehož chuti dominovala hořkost. Letos jde o lehčí, osvěžující pivo s jemným aroma i chutí.
Paskol (švédský pivovar Jamtalands Bryggeri)
Tento malý pivovar funguje od roku 1996 a produkuje pouze malé množství velmi kvalitního piva, za které získal již mnoho ocenění. Každoročně se zde vaří velikonoční pivo Paskol – pivo tmavě ořechové barvy s krémovou pěnou. Pivo svěží chmelové chuti, s trpkým dozvukem je velmi podobné pivům typu Scottish Ale. Může se vám podařit jej koupit v síti prodejen Ikea.