Pivovar Stein

Autor: Filip Vrána <(at)>, Téma: Historie pivovarnictví, Vydáno dne: 15. 06. 2009


Hlavní město Slovenska Bratislava dnes již nemá velký pivovar. Značka Stein však žije dál. Na jejích etiketách si však můžeme přečíst, že toto pivo se vyrábí v Evropské unii. Tento poměrně široký pojem pak patrně značí, že výroba je realizována mimo území vlastního Slovenska.

Dne 24.5.1872 Alexandr a Bernát Steinovi získali pozemky ve východní časti Bratislavy s úmyslem na nich postavili pivovar. Nejdříve se začala stavba sladovny na rohu Cintorínské ulice, později se budoval vlastní pivovar na Blumentálské ulici. Stavba sladovny a pivovaru byla zadaná stavební firmě Feigler a spol.. Už na vánoce roku 1872 již bylo uvařeno první pivo z nového podniku. Standardní výroba začala až během roku 1873.Pivovar se ihned zařadil mezi největší a nejmodernější pivovary na Slovensku a konkuroval tak budapešťským a vídeňským provozům. Podnik dával práci 60 – 80 zaměstnancům. Po vzniku Československa pivovar vyrobil až 80 000 hektolitrů chmelového moku Nápoje pivovaru Stein se exportovaly do Německa, Švýcarska, Rakouska a Maďarska. Světová hospodářská krize utlumila výrobu v bratislavském pivovaru na 43 000 hl ročně. Po oživení ekonomiky se zde za rok uvařilo až 140 000 hektolitrů moku. Během náletu na Bratislavu v dubnu 1945 byl pivovar značně poškozený a byly zničené téměř všechny hlavní objekty. Ale už 1.srpna 1945 se podařilo obnovit výrobu piva.K popularitě pivovaru přispěla i vlastní restaurace, která stála na rohu Blumentálské a Legionářské ulice. V 60.letech 20.století však musela ustoupit velké přestavbě pivovaru.

Po znárodnění se pivovar dostal pod Hlavní správu pivovarů a sladoven. Později se provoz začlenil do národního podniku Západoslovenské pivovary n.p. Bratislava, dále do uskupení Bratislavské pivovary a sodovkárny k.p. V roku 1990 se osamostatnil jako Pivovar Bratislava, později to byl Pivovar Stein a.s. a nakonec Stein s.r.o.Do roku 1973 se světlý ležák prodával pod obchodním názvem Bratislavský ležiák. Později se používaly značky Starosladovnícke a Stein-Danubius a nakonec se vrátila původní značka Stein.

Jeho rekordní výstav činil v roce 1989 celých 732 tisíc hektolitrů. Následně však výstavy klesaly až na 150 tisíc hektolitrů v roce 2006. Pivovar s úbytkem bojoval, jako první na Slovensku začal vyrábět speciální značky pro obchodní řetězce, a to Pandura pro Tesco a Gazdu pro síť Coop Jednota.Konec přinesl rok 2007, kdy pivovar od slovenských vlastníků koupila lucemburská developerská společnost ORCO Project a.s., člen ORCO Property Group. Vzhledem k její hlavní činnosti byl záměr jasný: poměrně rozsáhlý čtvercový uzavřený areál přestavět na byty. Do konce roku 2007 byla výroba piva v Bratislavě zastavena. V následujícím roce došlo k demontáži výrobní linky a také k požárům v rámci areálu.

Dnes je prostor pustý a na svůj definitivní konec stále ještě čeká.

fotogalerie pivovaru Stein Bratislava

autoři: Filip Vrána a Marek Kodeda
Snímky pořídil Filip Vrána