Pivovar Schmitt

Autor: Petra Krchňáková <(at)>, Téma: Zahraniční zajímavosti, Vydáno dne: 17. 06. 2009


V Durýnském lese leží vesnička Singen (nedaleko Ilmenau), která je domovem pravděpodobně nejmenšího německého pivovárku - Schmitt Brauerei.

Tento malý skvost, poslední svého druhu v Německu, vyprodukuje pouze necelých 100 000 litrů piva každý rok, čímž se řadí mezi mikropivovary. To, co je na něm tak výjimečné, je fakt, že po více než století vlastně nezměnil nic na výrobě svého piva. Technologie i metody zůstaly původními a pivo se stále vaří tradičním způsobem z místních surovin.
Pivovar byl založen v roce 1875 a do vlastnictví rodiny Schmittových se dostal v roce 1885. Tehdejší vlastník a sládek Richard Schmitt zde nainstaloval parní stroj a rozběhl prosperující pivovar. Jeho snahy o další vylepšování a rozšíření podniku (vybudoval sklepení na uložení přírodního ledu a sklepení na ležení piva, které je vytesáno do skály) však byly narušeny první světovou válkou a následným obdobím inflace. Po druhé světové válce bylo v pivovaru zavedeno používání ruční plničky lahví a myčky na tyto lahve. Obě jsou stále v provozu. Později pivovar nebyl ani znárodněn, z důvodu své nepatrné velikosti. Díky tomuto ale zůstalo zařízení pivovaru do dnešních dob v podstatě nezměněno a pivo se zde vaří stále původním způsobem a bez pomoci elektrické energie.

Vodu pivovar bere z vlastního nedalekého zdroje. Je to pramenitá voda s přírodními minerály, které však není mnoho. Z tohoto důvodu musí být voda několik dní, vždy před započetím nové várky, shromažďována. Jednou týdně, obvykle v úterý, sládek uvede do provozu stařičký parostroj a s jeho pomocí se vyrobí 2 000 litrů mladiny. Během procesu vaření, je chmel přidáván do várky třikrát – na počátku, uprostřed a na konci. Chmel se používá pouze čerstvý, žádný extrakt či granule. Následná fermentace probíhá osm dní v otevřených dřevěných tancích, do kterých se přidávají kvasnice. Po dalších 4-5 týdnech ležení piva v dubových sudech, je konečně nápoj připraven ke konzumaci. Pivo se přefiltruje a plní buď do dřevěných soudků o obsahu 30 l a 50 l či lahví. Pro toto ruční plnění je vyhrazen čtvrtek, kdy se zde naplní přibližně 600 lahví, které jsou opatřeny obloukovým uzávěrem. Pivo není dodáváno do žádných maloobchodních prodejen, takže pokud chcete toto jedinečné pivo vyzkoušet, nezbývá než navštívit některou z místních hospůdek nebo koupit chmelový mok v lahvi přímo v pivovárku.

Singer beer je ležák plzeňského typu s 4.7% alk. vařený z ječmenného sladu. Je to pivo suššího charakteru se silným hořkým chmelovým zážitkem i dozníváním. Dle degustátorských odborníků se v chuti a aromatu objevují i další složky: vanilka, tráva, máta, dřevo a pepř. Pivo je nepasterizováno, takže jeho spotřební lhůta je maximálně tři týdny.

Pivovar samotný funguje v podstatě i jako muzeum, které zde bylo otevřeno již v roce 1977. Provoz byly prohlášen národní památkou.
Teprve v posledních letech se i zde začaly objevovat některé vymoženosti moderní doby, jako např. přídavné chladící zařízení ve sklepě či používání kovových sudů.