Poličský pivovar otevřel své brány

Autor: Filip Vrána <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 02. 07. 2009


V sobotu proběhl v Poličce ve zdejším měšťanském pivovaru již 16. Den otevřených sklepů. Pro milovníky místního piva byl připraven bohatý program včetně koncertu skupiny Laura a její tygři. Znalce piva, však zaujala především možnost navštívit většinu zdejšího pivovarského provozu s odborným výkladem.

V Poličce se pivo vařilo již od středověku, nejdříve po jednotlivých domech, později se výroba soustředila do vybraných objektů. V 17. století jsou doloženy dva pivovary. V roce 1710 si měšťané vystavěli pivovar v blízkém Kamenci, který téměř sto let provozovali ve vlastní režii, později jej také pronajímali. Pivo se však vařilo i na jiných místech v Poličce.Polovina 19. století přinesla nutnost reagovat na nové technologické postupy a tedy i myšlenku na vybudování zcela nového průmyslového objektu, v kterém se vaří pivo od roku 1863 dodnes. Výstavy se postupně zvyšovaly. V roce 1880 překročily hranici 10 tisíc hektolitrů. V roce 1900 to bylo 18 tisíc hl, o rok později již 20 tisíc. V prvním roce první světové války výstav klesl na polovinu a klesal dále. V sezoně 1927/8 stoupl na 15 tisíc hektolitrů, další negativní zásah ovšem přinesla hospodářská krize a druhá světová válka.Po osvobození se pivovar dostal do národní správy, v letech 1948/51 byl součástí Orlických pivovarů v Chocni, později ještě širší skupiny Východočeských pivovarů. Tuto éru dodnes pamatuje zařízení varny, tedy měděné pánve, které byly přivezeny do Poličky z Litomyšle, původně však pocházely z některého ze zrušených pivovarů v Sudetech.

Za socialistické éry se výstavy pivovaru zvyšovaly až na hranici 48 tisíc hektolitrů v roce 1988. V devadesátých letech se pivovar vrátil opět do rukou akcionářů, což mu v nelehké době prospělo a uvedený výstav téměř zdvojnásobil. Poličské pivo je prodáváno za velice nízké ceny a má svou nespornou kvalitu, přesto se mu nepodařilo proniknout za hranice regionu.

Vyráběno je z nejkvalitnějších surovin, vodu má pivovar vlastní z několika vrtů. V letních měsících dosahuje výstav až 9 tisíc hl/měsíčně, v zimních bývá výroba téměř poloviční. Poličské pivo je nepasterizované, což mu dává velmi dobré chuťové vlastnosti, oslabuje však možnost proniknutí do obchodních řetězců z důvodu kratší trvanlivosti. Vyrábí se desítka světlá i tmavá HRADEBNÍ, jedenáctka OTAKAR a dvanáctka ZÁVIŠ. Každé z těchto piv je vyráběno v oddělených várkách, což přispívá k jeho jedinečnosti. Největší oblibu pro výčep má jedenáctka, velice kvalitní je lahvová tmavá desítka. Poličské pivo se čepuje kromě regionu i například v Praze a Brně. Jedná se však o naprosto ojedinělé případy, kdy je pivo k dostání za hranicemi regionu.

Pivo je v Poličce možné také zakoupit přímo v pivovaře, kde je prodej na vrátnici non-stop.

fotogalerie pivovaru Polička

autor: Filip Vrána