Když desítka, tak nejenom ta pivní, ale…

Autor: SPT Jihlava <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 07. 08. 2009


… i desátá konference Svazu pivních turistů. Již podesáté, nepočítá-li se ta nultá, jihlavští pivní turisté slavili. Původně to mělo být ve velkém, nakonec se to slavení ztenčilo. Ale jen trochu. Jako když se nechá klesnout pěna, aby se člověk mohl napít.

První srpen byl velkým svátkem piva. V malé vísce na Vysočině, zvané Uhřínovice, konkrétně na hřišti místních hasičů, mohli cyklisti, pracovníci místního zemědělského družstva a maminky, co vozily budoucí hasiče a pivaře ve svých kočárcích, vidět, že se na hřišti bude něco dít. Hořely dva ohně, plachtou se pokrývalo pódium, připravovala se hudební aparatura a hlavně i ta aparatura pivní. Kdo si myslí, že se připravuje koncert Stounů nebo Božejáků se mýlí. Bude se konat desátá, výroční konference Svazu pivních turistů Jihlava.A taky, že jo. Vše je připraveno, hosté přijeli. Sice asi pouze třetina z těch pozvaných, ale nevadí. Po druhé hodině odpolední Zedňa už sedí na pódiu za laptopem a mixpultem a pomalu pouští hypnotizující hudbu, která připomíná proces zrání piva v kádích, ale i proces vývoje konferencí pivních turistů. Když ona psychedelic music nabyla patřičné hlasitosti, to Sousto se objevil za řečnickým soudkem chmelem ověšeným a zahájil konferenci. Jako u všech náležitých oficialit muselo být poděkováno sponzorům této 10té mezinárodní konference. Konference, o niž jsme věděli, že bude velkolepá, i když je na začátku.
Poděkování patřilo obci Uhřínovice a místnímu hasičskému sboru, za pronájem pozemku. Jihlavskému pivovaru Ježek (na pódiu představeno Jack and Ježek), mimikropivovaru Ruprenz a minipivovaru klášter Želiv. Ti vši nám dodali svá pěnivá umění. Ta jejich zrzavá pěnivá umění nebylo to jediné, co návštěvníci konference mohli ve velkém, ale i ještě větším množství konzumovat (a prokládat to prasetem, klobásami a dalšími zdravími-zaručenými bio potravinami). Byly další pivní dobroty, ale o nich posléze.

Společné téma konference bylo EX …. stryté(á) v pivu. Pro příklad jednalo se o témata extravagance skrytá v pivu, exploze skrytá v pivu, extáze skrytá v pivu, exkulpace skrytá v pivu atd. … . Pro pobavení všech, se členové SPT Jihlava zhostili svého úkolu něco přednést na EX … v naprosté pohodě. Náš čestný člen Pepa a jeho kamarád Vladan (oba z České Třebové) nám zazpívali úžasný pivní song, jenž vyjadřoval, o co jim v jejich životech jde – o pivo). Zástupy našich hostů na pódiu svými zdravicemi podpořily pivní turisty do dalších dnů s pivem a s zážitky okolo něj. Naše putovní neevidovaná členka Marcela nám složila báseň, za kterou by se ani Magor nemusel stydět. Také se rozvinula diskuze okolo počátků těchto konferencí a samotných začátků SPT Jihlava. Jak zavzpomínal již se nezúčastňující člen SPT Jihlava Aláh (pro muslimskou obec vaří pivo v klášteře Želiv), že prý vše začalo v r. 1991 ne pivem , ale čtyřmi becherovkami.

Již jsem se zmínil, že pivo sponzorů nebylo to jediné. Poprvé na naší mezinárodní konferenci (maďarští přátelé SBNYK bohužel nedorazili) proběhla ochutnávka. Všichni zúčastnění měli možnost okoštovat novinky od žamberského Kance, vynikající desítku od Honzy Zimmermanna z Nového Veselí (homebrewing),či rakouská piva, co dovezl Pepa s Vladanem.


Ve večerních a nočních hodinách pod lampióny za rachotu rock´n´rollu tančící a dobrým pivem opájeni pivní turisté se družili s místními hasiči(kami) a tak to pokračovalo do zakokrhání prvního kohouta. A hurá a dál k 11-té konferenci.

autor: Sousto