Pivní poznámky z léta 2009 – díl 1.

Autor: Marek Kodeda <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 31. 08. 2009


Už při půlnoční cestě z letiště do hotelu na východním pobřeží ostrova Rhodos jsem zvídavým okem pivaře okukoval turisty zaplněné hospůdky, jakáže loga pivovarů se zde vyskytují. Dle mé „na koleně vytvořené“ statistiky byly nejpočetnější neonové reklamy Amstelu, Heinekenu, Becksu, Stelly Artois…. Z řeckých značek jsem zahlédnul Mythos a občas Alfu.


V baru u hotelového bazénu točili světlé pivo Alfa. Za půllitr moku jsem zaplatil 2,5 €. V chuti jsem nalezl jen jakési nasládlou sladovost. Nicméně během subtropických večerů mi řecký mok přišel velice k chuti a po horkém dni ve zdejší vyprahlé krajině přebíral funkci ranhojiče.


Další mé setkání s tuzemským pivem se týkala ležáku Mythos. Jde o klasickou dvanáctku, opět sladší chuti. Méně výraznější než Alfa. Plechovkové balení stálo od 1,2 €, za lahváče jsem zaplatil od 1 €. Mythos byl bezesporu nevyskytovanějším řeckým chmelovým mokem na ostrově. V lahvové podobě ho měli prakticky všude. Zelené lahve dost podobné našim starým předlistopadovým mě doprovázely v restauracích, fast foodech i ve stáncích u mořské pláže.

V letovisku, a předpokládám, že podobná situace je v i celém Řecku, jsou nejčastějším druhem obchodů prodejny zvané Super market. Jde o klasické „smíšené zboží“. Ve většině jsem nalézal podobný sortiment piva. Euroznačky typu Amstel, Heineken, Becks v plechovkách a lahvích 0,33 l a 0,5 l. K tomu nejčastěji řecký Mythos v 0,5 l lahvích a plechovkách 0,33 a 0,5 l. Ceny všech od 1 do 1,5 €. Občasně vyskytující si Alfa byla většinou ve srovnání s ostatními levnější. K vidění bylo i řecké pivo Zorbas. V supermarketech se dalo koupit plechovkové pivo od 0,6 €. (Nejlevnější bylo jakési pivo Stadelbrau výrobce Macedonian Breweries) V lepších nebo rádoby lepších restauracích jsem zahlédl pivo i za cenu 5 €.


Nějakou dobu mi trvalo hledání rhodoské značky Magnus. Název Magnus Magister („velmistr“) se odkazuje ke středověké historii ostrova, kdy území vlastnil řád johanitů. S ležákem Magnus jsem se setkal poprvé v malém stánku na nábřeží přístavu Mandrakí v hlavním městě ostrova. Na třetinkové lahvi mě překvapil umělohmotný šroubovací uzávěr známý spíše z PET lahví. Zprvu jsem si opravdu myslel, že jde o PET láhev. Šroubovací uzávěr na sklenici se ukázal být během courání v horkých uličkách zdejšího Starého Města jako velice praktický. Láhev tenkráte stála 1,5 €, avšak později jsem ji většinou kupoval levněji.


Dosytosti jsem si tuto značku užil v rámci toboganových radovánek ve Waterparku ve Faliraki. Pivo točili u stánků do plastových průhledných kelímků s logem o objemu 0,4 l za 3 €.
Vlastně jsem se dlouho domníval, že Magnus je jediné pivo vařené přímo na nejvýchodnějším řeckém ostrově, v pivovaru v obci Kremasti nedaleko letiště. Pozdější pátrání ale toto nepotvrdilo. Zjistil jsem, že mok je vyráběn v moderním provozu společnosti M.Zografaki na Krétě. Kromě sudů je plněn do 0,33 lahví a 0,33 plechovek.
Faktem však zůstává, že Magnus v žebříčku ochutnaných piv na Rhodosu obsadil nejvyšší příčku.

Během mého pobytu na ostrově jsem se nikde nesetkal s tmavým pivem, kromě guinnese. Hojná byla existence nápoje typu cider, který byl i zde trošku chybně zařazován vedle piva. V obchodech se vyskytovala i netuzemská plechovková ochucená piva.

V paměti mi utkvělo posezení v malém bistru na nejsevernějším výběžku ostrova, kde jsme u vychlazené plechovky světlého ležáku Pils Hellas odhadovali mořskou vzdálenost k hradbě mohutných tureckých hor.


Na tácky si hospodští na Rhodosu příliš nepotrpí. Neviděl jsem je nikde na stole.
Pivo je výhradně podáváno do sklenic vytažených z mrazících pultů. A to nejen pro točené, ale i pokud si v restauraci objednáte lahvové. Ve zdejším teplém podnebí je to nezbytné řešení uchovávající poživatelnou teplotu piva. Nutno poznamenat, že vhodná teplota pro podávání piva byla na ostrově dodržována, nikde jsem se nesetkal s teplým mokem. Piva v obchodech byla vždy uskladněna v chladnicích. Toto řádné vychlazení tekutiny však mělo neblahý vliv na působení chuťové škály a na v tuzemsku navyklý „pěnově-čepicový“ efekt.
Zažil jsem kdy právě vytažená sklenice z mrazícího boxu byla olepená věnečky ledu nejen vně spodní hrany, ale po oteplení piva se objevily kousky ledu i v samotném moku. Na chuti toto asi zředění příliš rozpoznat nebylo, neboť šlo o bezkrevný Amstel.