Pivní poznámky z léta 2009 – díl 3.

Autor: Marek Kodeda <raberia(at)centrum.cz>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 15. 09. 2009


Koncem srpna jsem z rodného Moravsko-Slezska vyrazil užít se hezkého počasí a chutného piva do českých luhů a hájů.

Můj první pražský záchytný bod byla restaurace U Radnice, tedy nověji U Šůvinky. Šli jsme z hlavního pražského nádraží na Žižkov pěšky. Než jsme se v značném vedru vyhrabali na kopec pod vysílačem, byl jsem již dost vydýchaný a ještě více žíznivý. Rampušák (0,5 l za 26 Kč) mé vyschlé hrdlo dokonale osvěžil a skvěle uhasil žízeň. Chuťově mě však nijak nenadchl. Nebyl prázdný, v žádném případě neurazil. Jen nevýrazný.
Musím přiznat, že jsem si Rampušáka vybral na úvod záměrně, zdál se mi z nabízených pivních druhů jako nejmenší rarita. Doufám, že jsem tím nikoho neurazil. Ostatní piva jsem si chtěl přece jen více vychutnat. Nepít je na žízeň, nýbrž na chuť.Ze sortimentu toho srpnového dne U Šůvinky jsem dále vybral pro mne v tuto chvíli nejlákavější záležitost – Matuška Pils 13° (0,5 l za 42 Kč). Musím popravdě napsat, že mok z minipivovárku pana Matušky v Broumech měl podobu nakyslé hrůzy. Hodně jsem se na toto pivo těšil a o to větší bylo zklamání. V pivním sudu z Broum U Šůvinky se evidentně dělo cosi nekalého.

Toho dne se v žižkovské hospůdce tekla z píp také trojice piv z mého rodného kraje – Avar, Qásek a Uhlo. Jednalo se o tmavá piva.

Další má ochutnávka se týkala Prokopa (0,5 l za 39 Kč) z pivovaru v chýšském zámku. Tmavý ležák byl hodně kávový, hořký, suchý. Jako tmavé pivo mě celkem potěšil. Nicméně i v tomto moku jsem v chuti zachytával cosi nepatřičného, ač ne v takové děsivé míře jako u Pilsu.

Gottschalk (0,5 l za 42 Kč) z kláštera v Želivu bylo poslední pivo, které jsem si toho dne U Šůvinky objednal. Moc mi chutnalo. Barva do polotmava, chuťově velice zajímavé. Tentokrát bez pachutí. Želivský mok byl opravdovým vrcholem mé žižkovské degustace.U Šůvinky je vlastně domovská restaurace vratislavického pivovaru. Točí tu tři druhy Konrada a nabízejí ho tu i v lahvové podobě.

Určitě Pražákům možnost ochutnat v jednom šenku rozličná piva závidím. Hospůdky s takto „střídajícími“ výčepy dle Pivního.infa vznikají i v jiných městech. Avšak vidím zde určitá úskalí týkající se udržení kvality nabízených pivních rarit. Kvasnicová piva jsou živá a probíhají v nich různé pochody. Otázkou je, zda mok z dlouhodobě načnutého sudu neovlivní názor i na celou značku dotyčného piva.
Žižkovská hospůdka U Šůvinky je malá, poklidná a někomu se může zdát být útulná. Nicméně nenechala ve mně dobrý dojem, necítil jsem se zde příliš dobře. Ani co se týče jídla a obsluhy.

Z návštěvy Pivovarského klubu jsem měl naopak velice příjemný pocit. Nenabízejí zde sice takové množství točených piv, ale v těch, jež jsem při mé návštěvě v srpnu ochutnal, se o chuti nedalo pochybovat. Navíc hezké nekuřácké prostředí a profesionální personál ve mně zanechaly pozitivní dojem.

Svůj pivní pobyt v karlínské restauraci jsem začal domáckým světlým Štěpánem. Za půllitr piva jsem zaplatil 35 Kč. Tato cena točeného piva je tu paušální, jen u speciálních moků je sklenice pouze třetinková. Po horkém dnu stráveném mezi zvířaty trojské zahrady mě světlý ležák uvařený v Pivovarském domě vybudil k dalším aktivitám a chuti.

Pšeničné pivo z Březnice, tedy jeho obnovená verze, měla na mých chuťových buňkách premiéru. Mok chutnal. Jen možná plátek citrónu na stěně sklenice byl příliš velký.

Koutskou tmavou čtrnáctku jsem už letos na jednom pivním festivalu ochutnal, tudíž mě její výtečná chuť tolik neudivila. Byla to skvělá tečka za mým pobytem v karlínském šenku. Na pípě toho dne v pohostinství na Křižíkově ulici č.17 byla ještě českokrumlovská tmavá dvanáctka a zahraniční pivo typu red ale.

Kromě točených piv naleznete v Pivovarském klubu i velké množství lahvových piv, více zahraničních než českých. Zaujal mě Výroční 17,5 stupňový Rebel. Speciální světlý ležák s 8 % alkoholu byl uvařen k oslavě 175 let od založení Měšťanského pivovaru v Havlíčkově Brodě.

Návštěvníkům Benešova, jež mají vztah ke „skutečnému pivu“ bych si dovolil doporučit, kromě nákupu 1,5 l PET lahví s Kvasnicovým světlým ležákem a kvasnicovými Sedmi kulemi v pivovarské prodejně, i návštěvu nápojové prodejny na ulici Červené Vršky vedle mostu přes železniční trať a kruhového objezdu (Obchodní dům MAX s.r.o.; www.odmax.cz).Žíznivým zájemcům se tu nabízí celý lahvový sortiment Svijan, Vysokého Chlumce. Ale koncem srpna tu měli například Zlatovar z Nymburka, světlý Klášter, Šamp, Vimperský ležák ze Strakonic, světlý ležák z Havlíčkova Brodu….

O pár desítek metrů na této ulici uvidíte restauraci Melodie s pivem z malých pivovarů. Hospůdka moderně zařízená se nachází vedle frekventované výpadovky na Prahu, takže ruch z ulice trošku bojuje s názvem šenku. Nicméně vládne tu domácká atmosféra. Sedělo se tu příjemně, cítil jsem se tu v pohodě.Svůj košt v benešovské Melodii jsem začal světlou jedenáctkou z Kláštera Hradiště (0,5 l za 22 Kč). Nechutnala mi. Opět jsem v půllitru cosi cítil, cosi cizího.
Nenašel jsem v sobě odvahu požít další klášterské pivo, ačkoliv mi ho osud již velmi dlouho odpíral. Rozhodl jsem se pro koutskou dvanáctku (0,5 l za 29 Kč). Byla mi načepována do sklenice s logem Bakaláře. Nutné je poznamenat, že byla výtečná. Objednal jsem si ještě „repete“ a rovněž jsem si velice pochutnal.Ještě toho srpnového dne v benešovském šenku točili koutskou tmavou čtrnáctku a pšeničné pivo z Náchoda. Tedy zapomněl jsem na všudypřítomnou místní jedenáctku a Prazdroj.

K nezapomenutelným zážitkům letošního léta byla také oslava jmenin poličské jedenáctky v malé hospůdce v okrajové čtvrti Českých Budějovic s Jirkou Kaňou. Venkovní posezení na břehu řeky Vltavy s chutným Otakarem za 17 Kč bylo hodně příjemné.Ještě téhož dne jsme se na výstavě Země živitelka shodli na paradoxu, že filtrovaný pelhřimovský ležák je přece jen lepší než nefiltrovaný. Kromě Poutníka 10 a 12 na zemědělské prezentaci ještě točili Herolda 10, 14 a pšeničné, Lipana 10 a 12 a sentického Kvasara.