Tipy na podzimní pivní speciály v zahraničí

Autor: Petra Krchňáková <(at)>, Téma: Zahraniční zajímavosti, Vydáno dne: 01. 11. 2009


Jakmile se počasí ochladí a listy na stromech začínají měnit svou barvu, zjišťujeme, že je tady podzim. Chladnější dny přímo volají po plných, silných pivech, ve kterých najdeme více chuti a plnosti než v běžných lehčích letních typech.


Sladovější chuť a tmavší barevné odstíny jsou typické pro podzimní piva. Zde vám předkládáme zajímavé tipy na podzimní pivní speciály. Jedná se buď o sezónní piva vyráběná pro následující chladné dny, někdy také oslavující konec úrody, v jiných případech jde o piva tzv.dýňová.

„Pumpkin beers“ se vyrábějí různými způsoby. Někteří přidávají do rmutu nařezané kusy dýní, jiní používají dýňové pyré či jen dýňovou tresť. Homebrewaři často s tímto typem piva různě experimentují, dokonce nechávají mladinu kvasit ve velké vydlabané tykvi. Do těchto piv se mnohdy také přidává koření používané na tzv. pumpkin pie (dýňový koláč) jako např. mletý zázvor, muškátový oříšek, hřebíček, skořice, nové koření.

Post Road Pumpkin Ale
Toto pivo je vyráběné americkým pivovarem Brooklyn Brewery a je dostupné pouze od srpna do konce listopadu. V moku ožívají staré tradice prvních amerických osadníků, kteří hledali pro výrobu svých ale přírodní ingredience.
Dýňová dužnina je rozemleta na kaši a nápoji dodává jantarově-oranžovou barvu a příjemné hluboké dýňové, kořeněné aroma. Karamelová a dýňová chuť se k sobě výborně hodí, takže pivo je velmi dobře pitelné. I když vypijete několik sklenic po sobě, jeho chuť vás neomrzí. Post Road Pumpkin Ale má suchý chmelový charakter a poněkud zemité doznívání. Skvěle se hodí k jídlu.
Má 5% alkoholu.Samuel Adams Oktoberfest
Konání Oktoberfestu, německého festivalu oslavujícího podzimní úrodu, je jasným důkazem nadcházejícího podzimu. Tento svátek je po celém světě znám také pro svou nabídku podzimních piv.
Pivo Samuel Adams Oktoberfest je americkou interpretací “oktoberfestového” piva. Je k dostání v tomto ročním období po celých Spojených Státech. Toto pivo bylo vyrobeno určitými změnami v původních recepturách na Samuel Adams pale ale. Vysoce pražené slady umocňují sytost temné jantarové barvy, vyzdvihují alkoholovou složku a dávají pivu jemnou sladovou, jadrnou sladkost. Jiskrný dozvuk z piva dělá výtečný nápoj pro chladné podzimní večery.
Obsah alkoholu činí 5.7%.Old Stock Ale
Toto tělnaté pivo je další skvělou volbou pro pivní zážitek. Tak jako kvalitní vína, postupem času získává na kvalitě a může být skladováno až 5 let. Old Stock Ale se vyznačuje tmavě červenohnědou barvou s bohatou pěnou, která však rychle mizí. Aroma připomíná karamel, jablka a hrozinky. Tak jako vůně připomíná dezert, chuť Old Stock Ale je určena hrozinkami máčenými v rumu a višněmi máčenými v brandy. Doznívání tohoto ale je sušší než jeho počátek.
Pivo má 12,5% alkoholu a vaří se v pivovaru North Coast Brewing v Kalifornii.Spaten Oktoberfest
Pivovar Spaten (jeden z nejstarších v Mnichově) představil pivo typu Oktoberfest v roce 1873 a dnes je jeho pivo mnohými považováno za nejlepší z nabízených na zmíněném festivalu.
Pivo je silnější a má sladovější charakter než standardní ležák. Je zlatavě-oranžové barvy a zcela čiré. Jeho aroma nabízí tóny obilovin, másla, medu i alkoholu. Chmelová hořkost je tlumená a pivo je velice dobře pitelné.
Má 5,9% alkoholu.


Goose Island Harvest Ale
Toto pivo je vyráběno ve státě Illinois v USA. Je tmavě měděné barvy a nabízí výrazné chmelové, pryskyřicové, karamelově nasládlé aroma. Chuť karamelizovaného sladu je v něm zkombinovaná s příchutí pečeného chleba a citrusů. Zanechává sušší dozvuk a jemnou chuť chmelové hořkosti. Pivo je středně tělnaté, dobře sycené.
Obsahuje 5,6% alkoholu.