Veletrh Regiontour jako malý svátek piva

Autor: Filip Vrána <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 15. 01. 2010


Ve čtvrtek 14.1.2010 byl na brněnském výstavišti zahájen veletrh cestovního ruchu GO, jehož součástí je také prezentace jednotlivých krajů v rámci REGIONTOUR, která se koná již po devatenácté. Představení regionů je podobně jako v minulých letech rozděleno na jednotlivé kraje, přičemž prakticky každý z nich podporuje i příslušný regionální pivovar.

Na pivo, jako hlavní lákadlo opět vsadil Plzeňský kraj, kolem sudu Prazdroje se veškeré expozice kraje také točí. Ostatně představu Čechů jako milovníků piva podpořila i dnešní vydání českých deníků, kde ilustrující fotografie z expozice z Plzeňska dominuje.

Mnohem zajímavější jsou však zastavení u menších pivovarů, kde se podobně jako v minulých letech nabízejí ochutnávky, ať již zcela zdarma či za mírný poplatek. Svůj vlastní stánek má pivovar z Nové Paky, pivní servis svému regionu poskytuje pivovar z Dalešic, Nymburka, Vyškova, Chodovar Planá, Zlatopramen či Rychtář z Hlinska. Podobně jako loni, čepuje na veletrhu svůj produkt i Zámecký pivovar Oslavany, a to i přesto, že tento subjekt prošel změnou majitele a jeho existence byla v průběhu roku 2009 značně nejistá. Znovu se oslavanské pivo dostalo mezi spotřebitele až v září. „Začali jsme vařit podle nové receptury a do budoucnosti se díváme pozitivně,“ uvedl zástupce pivovaru David Sakánek, jehož oslavanský pivovar je na veletrhu součástí expozice mikroregionu Ivančicko.

Při toulkách po pavilonu P brněnského výstaviště rozhodně nevynechejte přednášku o bohulibých vlastnostech byliny zvané chmel. Cenné informace vám poskytnou, kde jinde než na Žatecku. Ve městě, kde funguje také největší chmelařské muzeum na světě, se touto plodinou zabývají do všech detailů. V manuálu „Účinky chmele a piva na lidské zdraví“ také najdete dobrou obhajobu před rodinnými příslušníky, kteří by Vám snad pití piva mohli doma vyčítat. Takže pamatujte, že chmel se po staletí používal i v lidovém léčitelství při léčení mnoha nemocí a zdravotních obtíží. Na žateckém stánku Vám do sáčku tuto bylinu ochotně naberou a vysvětlí její vhodné využití. Získáte tak cenné recepty na čaj z chmelových šištic, čajovou směs, odvar proti padání vlasů, návod na polštářek na pěkné spaní, kosmetiku, zeleninu apod.
Osobně mne nejvíce zaujala tinktura proti nespavosti, kterou tímto nabízím: 20g sušené chmelové drogy (na stánku zdarma) se nechá 3 dny vyluhovat na světle a v teple ve 100 g lihu (zase ten alkohol! – použij např. vodku, koňak). Před spaním se pak použije 20 kapek, které se dají na kostku cukru.

Závěrem mne jen napadá malá drobnost. Má někdo z nás, kteří ve zdravém množství pijeme pivo, problémy s nespavostí?

autor: Filip Vrána