Měšťanský pivovar v Polné po rekonstrukci

Autor: Filip Vrána <(at)>, Téma: Historie pivovarnictví, Vydáno dne: 19. 02. 2010


V minulém díle pivovarské historie jsme se věnovali základním údajům a informacím ohledně vaření piva v Polné na Jihlavsku. Od roku 2005 září novotou objekt bývalého měšťanského pivovaru postavený v prakticky totožné lokaci po předchozím objektu, který padl za oběť požáru v roce 1863.Požár zachvátil Polnou 4. srpna 1863 a zničil prakticky celé město, které kdysi mělo ve svém středu výstavní domy, podobně jako dodnes Telč nebo Slavonice. Výstavba nového měšťanského pivovaru trvala dva roky a stála 11 125 zlatých, přičemž většinu prostředků poskytli právovárečníkům půjčkou místní Židé.oprava pivovaru – rok 2001 – autor Ivan Vlach


Měšťanský pivovar dlouho soupeřil v produkci piva s panským pivovarem. V roce 1905 byl zásadním způsobem rekonstruován, vybaven parním provozem a přestavěn do dnešní podoby. Pivo se zde vařilo ještě v roce 1948, kdy byl znárodněn a včleněn pod Horácké pivovary. V roce 1950 byl definitivně zrušen a byly zde vyráběny limonády. Sodovkárna skončila svou činnost v sedmdesátých letech, kdy byl objekt využíván jako sklady ovoce a zeleniny, což je osud, který stihl řadu pivovarů (např. panský v Moravské Třebové). Od osmdesátých let do roku 2000 v chátrajícím objektu působil Klub důchodců. V tomtéž roce objekt koupil místní podnikatel a majitel společnosti VAREX CZECH Ivan Vlach, který nám k jeho rekonstrukci poskytl rozhovor.


* Proč jste se rozhodl chátrající objekt koupit?
K historickým objektům jsem měl vždycky vztah, sbírám totiž starožitnosti. Objekt městského pivovaru je sice kulturní památkou, o kterou se ale stát nestaral, takže šlo vlastně o ruinu. Napadlo mne ale, že by tu mohlo být docela zajímavé bydlení....

* Objekt jste koupil v listopadu 2000 a v nadcházejícím roce začal s rekonstrukcí. V jakém stavu se bývalý pivovar nacházel?
Před rekonstrukcí byl bývalý pivovar v poměrně špatném stavu. Svému původnímu účelu přestal sloužit po druhé světové válce. Dále zde byla sodovkárna, poté sklady zeleniny a posledních deset let vůbec nic, takže budovy poměrně zchátraly. Prakticky všechny stropy byly propadené, stav byl velmi špatný, takže z hlavních budov byly zachovány pouze obvodové stěny. Vůbec nejnáročnější bylo vyčištění stavby, vyvezení zaneřáděných prostor a demontování vybavení. Na začátku renovace jsme museli také snížit komín pivovaru, který hrozil zřícením. Zkrátili jsme jej ale do původního stavu, protože v roce 1930 byl nadstavován. Vlastní stavba do čistého už probíhala poměrně bez problémů.

* Během rekonstrukce v listopadu 2001 byl někdejší měšťanský pivovar v Polné prohlášen Ministerstvem kultury za kulturní památku. Do renovace tak začali zasahovat i památkáři, jak se Vám s nimi spolupracovalo?
Komunikace s památkáři probíhala bez větších problémů, vždycky jsme se nakonec nějak dohodli. Stát, město a památkáři přispěli na renovaci objektu částkou dva miliony korun, která je vzhledem k celkovým investicím směšná, ale díky za ni. Někdy byl problém se dohodnout, například na střešní krytině, kdy památkáři požadovali dražší variantu, než jsem navrhoval já. Nabídl jsem, že jim vyhovím, ale chtěl jsem, aby rozdíl v cenách doplatili a odpověď byla – na to nemáme peníze. To byly asi naše největší diskuze. Další debata probíhala o nátěrech a malbách. Potíže většinou vznikaly tak, že jeden z památkářů na místě, něco řekl, a od jiného pak přišlo písemně něco zcela jiného. Nicméně nakonec jsme se vždy nějak domluvili.

* Když jste s renovací areálu začínal, plánoval jste do Polné vrátit i výrobu piva...
Ano, původně jsem měl docela velké plány. Kromě renovace objektu na bydlení, zde měla vzniknout také restaurace s minipivovarem. Později jsem si ale udělal analýzu tohoto plánu a zjistil, že technologie je poměrně nákladná a návratnost minimální. Navíc bylo nutné hodně investovat ve firmě, takže plány na minipivovar jsem opustil, nicméně v budoucnu by měla vniknout restaurace, a to v části objektu z Viktorinovy ulice.

* Plánujete v restauraci připomenout osobnost spisovatele Bohumila Hrabala?
Ano, v restauraci by určitě měla být vosková figurína Bohumila Hrabala. V pozici, kdy si čte a vzpomíná na Polnou. Zatím nevím, kdy se restauraci podaří otevřít, protože další investice do objektu jsem musel pozastavit a věnovat se firmě, kde se zaměřujeme mnohem více na výrobu než v minulosti.

opravený pivovar – rok 2009 – snímek autora


obsáhlá fotogalerie Měšťankého pivovaru v Polné, včetně dobových snímků, historických dokumentů a plánů pivovaru
autor: Filip Vrána