Rozhovor s Oldřichem Zárubou, sládkem Pivovaru Chotěboř

Autor: Filip Vrána <(at)>, Téma: Pivní toulky, Vydáno dne: 13. 03. 2010Velká spokojenost s výsledky prvního roku existence nového pivovarského provozu panuje v Chotěboři. Zcela nový průmyslový pivovar čelí nejen zájmu médií, ale i konzumentů piva. Uplynulý rok 2009 v rozhovoru pro www.pivovary.info bilancoval sládek pivovaru Oldřich Záruba.
1) Pivovar v Chotěboři je prvním nově postaveným průmyslovým pivovarem u nás od sedmdesátých let. Můžete popsat okolnosti vzniku pivovaru?

Pivovar Chotěboř vyrostl na zelené louce jako nový a zcela moderní pivovar, umožňující využití moderních technologií.2) Trh s pivem je vysoce konkurenční. Existuje zde podle Vašeho názoru významnější prostor pro nový pivovar...

Ano, prostor zde zcela jistě je, to dokazují i naše výsledky po spuštění pivovaru. O naše piva i samotný pivovar byl od počátku obrovský zájem. Je to tím, že jsme mu vtiskli charakter a kvalitu, tohle pivo si pivaři nespletou, gigantům konkurujeme klasickou staročeskou technologií. Tato poctivá piva si na trhu vždy místo najdou.3) Předpokládaná kapacita Pivovaru Chotěboř je 10 tisíc hektolitrů. Kolik piva jste letos vystavili a jak se Vám podařilo uspět v regionu?

V prosinci jsme dosáhli 70 procent plánovaného výstavu a daří se nám jej stále navyšovat. V regionu se nám daří skvěle, prodáváme do zhruba 75 hospod, barů a prodejen a do šesti velkoobchodů. Velmi dobře se v obchodních řetězcích v regionu prodávají také lahvová piva. Navíc také vyvážíme sudové pivo do Irska, rozbíháme prodej na Slovensku, kde se točí v deseti provozovnách. Jednáme také o vývozu do Itálie, na Ukrajinu a do Ruska.4) Jaký je sortiment Vašich piv, můžete jej blíže popsat...

V současnosti připravujeme čtyři druhy piv. Světlou výčepní desítku Originál, tmavou a světlou dvanáctku Prémium a karamelový 13,5stupňový Speciál. Pro letošní sezónu navíc chystáme také nealkoholické pivo Patron.

Nevaříme žádná europiva, ale poctivé české pivo. Zatímco europivo se vyrábí ve vysokých, stojatých tancích při vyšších teplotách a v krátké době, námi připravované pivo bude kvasit zhruba dvakrát tak dlouho a při nižších teplotách. Nejprve v otevřených kádích, pak dokvasí v uzavřených ležáckých tancích. Ležák z Chotěboře tak bude pivem, na které se nespěchá. To vše proto, aby konzumentovi více chutnal. Pivo, které si poleží, má lepší pěnu, barvu a hlavně jedinečnou chuť. Když se na něj naopak spěchá, je chuť prázdná a pivo nafukuje.5) Jaká je distribuce vašeho piva? Rozvíjíte systém vlastních restaurací, nebo je vaše pivo převážně čepováno spolu s dalšími značkami...

Vlastní restaurace nemáme, spolupracujeme s restauracemi, v současnosti prodáváme pivo v několika desítkách hospod a barů. Pivo je také k dostání v lahvích a sudech v prodejnách a velkoobchodech.6) Od září jsou desítka i obě dvanáctky k dostání i v láhvích? Je lahvové pivo z Chotěboře k dispozici i mimo region? Případně zvažujete vstup do obchodních řetězců?

Již nyní prodáváme v obchodních řetězcích, např. v regionálních provozovnách firem Jednota či Billa. Aktuálně jednáme i se zástupci dalších známých obchodních řetězců.7) Jak hodnotíte vy osobně situaci na českém trhu a především pozici menších výrobců. Je jejich jedinou možností vařit speciály a věřit, že se konzument, příp. hospodský bude výhradně rozhodovat podle kvality?

Nikoliv jen speciály, je potřeba vařit kvalitní české pivo tradiční technologií. Touto cestou jsme se vydali my a troufám si říct, že slavíme úspěch.Se sládkem Oldřichem Zárubou si povídal Filip Vrána.

Snímek z archivu pivovaru Chotěboř.