Prolínání „pivní kultury“ v Rosicích

Autor: Filip Vrána <(at)>, Téma: Historie pivovarnictví, Vydáno dne: 24. 04. 2010


Divadlo, kulturní aktivity a historie pivovarnictví. Toto spojení již několik let platí v Rosicích u Brna. Bývalý objekt pivovaru, který se nachází pod zámkem v blízkosti mnohem rozsáhlejší továrny na rosické těstoviny, vlastní nadšenci z Divadelního spolku Prádelna a kulturu a historii pivovarnictví se také snaží už léta propojovat.


Ostatně pro areál rosického pivovaru – žádná novinka, vždyť jeho část dlouhá léta po skončení výroby sloužila jako Lidový dům. Tento oddíl objektu, dříve sladovna, který má odlišné majitele, přitom prochází již dnes rozsáhlou rekonstrukcí a má zde v budoucnu vyrůst restaurace. Něco podobného zamýšlejí i „divadelníci“ se zbylou částí, bývalým pivovarem.


„Aktivity kolem pivovaru nás baví. V současné době se o objekt nemusíme moc starat. Jeho stav je vlastně dokonce pěknou kulisou pro naše divadelní aktivity,“ říká jeden z majitelů objektu Lukáš Volánek, jinak ředitel Kulturního informačního centra Rosice. Jeho záměrem je i přesto, že stávající podoba je podle návštěvníků s citlivou kulturní duší „majestátní, okouzlující, inspirující“, v budoucnu po vzoru svých sousedů investovat do obnovy.

O plánech pro budoucnost říká v následujícím rozhovoru....

Jaký je Váš záměr s rekonstrukcí objektu, který není památkově chráněn?
V současné době jsme ve stadiu projektu pro stavební povolení a na detailech spolupracujeme s architektem a statikem. Pokud všechno půjde dobře, tak v příštím roce bychom mohli začít se statickým zajištěním. Rekonstrukce objektu by pak samozřejmě umrtvila naše kulturní aktivity, které především na pivovarském dvoře v létě organizujeme. Součástí objektu jsou také dva sklepy, ten ležácký je dobře dochovaný, ten druhý chceme odtěžit, protože byl v minulosti zavezen.

Plánujete také obnovení výroby piva v Rosicích?
V objektu plánujeme zřízení minipivovaru, který by byl v jeho přízemní části. V budově by byla i restaurace a v prostoru dnešní půdy by měla být malá ubytovna se zhruba patnácti lůžky a bytem pro správce objektu. Samozřejmě základním omezením rekonstrukce je objem finančních prostředků. Zvažovali jsme částečně možnost čerpání z projektů na infrastrukturu cestovního ruchu, ale tyto možnosti už skončily. Navíc objekt je v soukromých rukou, takže míra státní pomoci je omezená. Co se týče minipivovaru, vstupní investice do technologií se pohybuje kolem 5 milionů korun. Var plánujeme na 5 hektolitrů, tedy srovnatelný s tím, jaký má například minipivovar U Richarda v Žebětíně a o polovinu menší, než je v sousedních Oslavanech. Zrekonstruovaný objekt s pivovarem je jakýmsi ideálem a je mi jasné, že se to nepodaří hned. Pokud bude všechno hotovo, třeba v mých šedesáti, tak budu také rád.

Pokud se Váš sen podaří uskutečnit, nepůjde ale přece o úplnou novinku, vždyť k vaření piva se vracíte každoročně na rosickém minifestivalu Setkání pivovarů...
V minulosti jsme v rámci slavností několikrát pivo vařili, a to poslední se docela povedlo. Co pak sami nevypijeme, to se rozdá. Celkem jsme vařili pivo už třikrát. Vzhledem k tomu, že rosické pivo nikdy nemělo speciální název, měli jsme to privilegium, svůj pěnivý mok si pojmenovat. To první se tedy jmenovalo po někdejším majiteli panství Pertoldovi z Lipé Pertold, další pak stejně jako patronka města Tekla a třetí Hecht, podle štiky, která je ve znaku Rosic. Minifestival Setkání pivovarů proběhne letos opět v červenci a je plánovan na druhý červencový víkend. Jeho součástí bude jako v minulých letech hudební a divadelní představení v areálu pivovarského dvora. Jen doufám, že nám vyjde počasí, protože loni vytrvale pršelo, přesto se do Rosic sjelo přes 200 lidí, kteří byli naprosto úžasní a atmosféra také bouřlivá. Festival samozřejmě není jen o konzumaci piva, i když soutěžíme v jednotlivých pivních dovednostech a jakýmsi pivním supervizorem je pan Karel Vavrečka, který jako sládek působil v Dalešicích, Meziříčí či brněnském Pegasu. Součástí festivalu jsou i tematicky zaměřená divadelní představení. Vloni například pivovarský orloj, který se odehrával ve dvou okýnkách štítu budovy. Tato akce samozřejmě souvisí s naším divadelním souborem, kvůli kterému jsme objekt jako jakousi letní scénu pořídili.


Kromě amatérského vaření piva se zabýváte i historií objektu, co se Vám podařilo zjistit?
Historie nás baví, máme snahu o objektu zjistit další informace. Souhrn všeho podstatného o dějinách objektu je na našich webových stránkách. V budově pivovaru se také našla jedna láhev vztahující se k nájemci pivovaru Hirschovi. Našli jsme také střepy láhve s iniciály J.E Brauner. Co se týče písemných materiálů, je toho k dispozici i po archivech strašně málo, a to jsem bádal i v Moravském zemském archivu. Výsledkem jsou dva půdorysné plánky a účetní kniha, která končí rokem 1895-6.


autor textu a snímků: Filip Vrána