Jak jsem navštívil pivovar v Chotěšově

Autor: Luděk Gasseldorfer <(at)>, Téma: Historie pivovarnictví, Vydáno dne: 03. 09. 2010


V průběhu letošního léta jsem zajel do Chotěšova (18 km od Plzně, bývalý okres Plzeň-jih) nafotit místní pivovar, který je nyní na prodej za 3,9 mil. korun, dokud není zbourán nebo nevratně přestavěn.


Předem jsem si popovídal už v týdnu s paní starostkou a s vedoucí místní knihovny. Dostal jsem od nich kontakt na lidi bydlící v sousedství - pana J. (82 let), který bydlel v pivovaře mezi lety 1950-2005 jako poslední a paní R., pod jejímž domem prochází pivovarské sklepy a je do nich druhý vstup.Budova pivovaru je ve vlastnictví soukromé osoby a je prodávána přes realitní kancelář - pivovar je nyní zcela prázdný, v jeho blízkosti jsou rameno řeky Radbuzy, 2 rybníčky se zřejmým původem využití a bývalý mlýn. Nevaří se v něm přes 100 let, údaje o poslední várce se různí mezi lety 1901-1909.Fialově zbarvená „přístavba“ vedle vlastní budovy je jižní křídlo pivovaru, které bylo v poslední době stavebně upraveno.

Celková délka sklepů je okolo 100 metrů, jsou zazděné a částečně zasypané díky plynofikaci, která se před nedávnem v této části městečka dělala. Dle paní R. byly sklepy pouze asi 40 cm pod silnicí a vydržely po celou dobu bez problémů provoz místní vedlejší silnice a u jejího domku se větví na dvě strany. První fotka ze sklepů je u domu, kde bydlí její dcera (asi 30 m daleko).Sousedka paní R., také kolem 80ti let, ale velmi čiperná a energická paní, mě zřejmě chtěla zkoušet z němčiny a tak neřekla (na využití sklepů za války) "protiletecký kryt" ale Luftschutzkeller. Mě ale nezaskočila, i když německy plynně neumím, tak jsem jí to hned přeložil a jak jsem se pak dozvěděl - kopec nad pivovarem, kde jsou sklepy vytesané, se jmenuje Kellerberg - Sklepní vrch.Bohužel fotky přímo ze vstupu do sklepa jsou i po focení bleskem tmavé. Je to škoda, protože na nich je vidět fortelná, čistá práce našich předků (cihlová klenba).

Staré fotografie se mi žádné získat od nikoho nepodařilo, pan J. měl v pivovaře zaměstnaného ještě dědu a pradědu, ale kloudná řeč s ním nebyla - nevím, jestli stařecká demence nebo strach z cizího člověka - zkrátka jsem z něj nic kloudného nedostal a ochotný taky moc nebyl, na rozdíl od paní R., která byla velmi ochotná a komunikativní (ještě se sousedkou - netypicky na ženský nekomolily dojmy, ale fakta).

Městečko bylo do roku 1945 převážně německé (mj. těžba černého uhlí v blízkém okolí) a kroniky ze starší doby nejsou. Nejstarší je česká od roku 1927, uložená v archivu v Blovicích a tam prý také nic zajímavého není.Na závěr přidávám popis budovy pivovaru z inzerátu realitky Re/Max:
"Nabízíme k prodeji historický objekt v obci Chotěšov cca. 18 km od Plzně. Nemovitost, která do r. 1905 sloužila jako správní budova pivovaru je situována v klidné části obce s výhledem na barokní klášter. Budova se rozkládá na dvou parcelách s navzájem průchozími stavbami, které se různí dobou svého vzniku i stavebním pojetím. V severní části se nacházejí dva byty o velikosti 1+1 a další dvě samostatné místnosti oddělené od bytů velkou chodbou. V této části je také vstup do rozlehlých půdních prostor. Jižní část objektu je stavebně vklíněna k severní části. Je tvořena obdélnou patrovou budovou, jejíž hlavní průčelí je obráceno k mlýnskému náhonu. Zde je také hlavní vstup do budovy. V této části objektu se nachází zařízený, ještě nedávno k trvalému bydlení využívaný byt s předsíní, velkou vstupní halou, koupelnou, kuchyní a pěti pokoji. Dům je vystavěn z cihel a kamene a je celý podsklepený. Sklepní prostor tvoří celkem 13 místností, které se nacházejí částečně pod zemí a každá má své okno. Přibližně polovina z nich má křížové klenby a v jedné se nachází studna. Sedlová střecha celého objektu je pokryta pálenými taškami. Zastavěná plocha nemovitosti je 664m2, k objektu náleží předzahrádka před hlavním vchodem, vodní plocha (mlýnský náhon), v zadní části zahrada s ovocnými stromy a několik dalších pozemků o celkové výměře 2320m2. V blízkosti stavby se nachází několik chovných rybníků. Objekt je určen k celkové rekonstrukci. Do budovy zavedena elektřina, vodovod a kanalizace, plyn na hranici pozemku. Plná občanská vybavenost, dobré dopravní spojení."


fotogalerie pivovaru Chotěšov >>>